Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Kunów wymieniła 816 lamp na energooszczędne LED-y!

– Zakończyliśmy pierwszy etap projektu modernizacji oświetlenia ulicznego w gminie Kunów. Wymieniliśmy 816 lamp na energooszczędne LED-y – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. Nowe oświetlenie to nie tylko oszczędności dla gminy, ale także poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Koszt inwestycji wyniósł 693 339, 45 zł, z czego gmina do realizacji zadania dopłaciła tylko 200 000 zł. Pozostałe środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Anna Wójcik z Gminnego Centrum Informacji w Kunowie, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, Piotr Bek, przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie i Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nowe oświetlenie w gminie Kunów, to nie tylko oszczędność energii, a tym samym większe środki pozostające w budżecie gminy, które przeznaczyć można na inne inwestycje, ale także bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy szybciej zapada zmrok. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów przypomina, że pierwotnie na wykonanie tego zadania w budżecie gminy  zabezpieczono milion złotych. Po przetargu całkowity koszt wyniósł: 693 339,45 zł. 

– Z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach regionalnego programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 otrzymaliśmy 485 337,61 zł. Gmina dopłaciła tylko 208 000 zł – przypomina burmistrz.  

W gminie Kunów wymieniono 816 lamp
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Udało się wymienić 816 z wszystkich  1600 lamp z terenu całej gminy. Przy okazji pierwszego etapu modernizacji oświetlenia, zinwentaryzowano pod tym względem całą gminę. Dzięki temu drugi etap będzie o tę inwentaryzację łatwiejszy.

– Przed nami wymiana drugiej połowy oświetlenia. Jesteśmy przygotowani do realizacji kolejnego etapu inwestycji. Dodatkowo mamy zinwentaryzowanych 10 odcinków, na których planujemy rozpoczęcie prac projektowych w zakresie budowy oświetlenia ulicznego – podkreśla Lech Łodej. 

Są to: ulica  Borowa 22 w Wymysłowie, odcinek drogi powiatowej Kunów Gródek –  Udziców, teren PKP od Kolonii Piaski 1 do budynku przy ul. Grabowieckiej 6, odcinek przy drodze powiatowej od  Bukowia II do Bukowia III, odcinek przy drodze powiatowej  w Dołach Biskupich, przy drodze gminnej w Miłkowskiej Karczmie, przy ul. Łąkowej w Kunowie, wzdłuż torów kolejowych od przejazdu kolejowego Wołówka, a także wzdłuż drogi gminnej w Kolonii Inwalidzkiej od pętli do ostatniego zabudowania.    

Gmina Kunów ogłosiła też  przetarg na dostawcę energii elektrycznej. Wpłynęło sześć ofert. Najtańsza z nich opiewa na kwotę 620 388,05 zł brutto i jest o 154 611,95 zł mniejsza od tej zabezpieczonej w budżecie gminy na realizację tego zadania. 

Piotr Bek, przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie podkreśla, że nowe oświetlenie od lat wyczekiwane było przez mieszkańców gminy Kunów, a dzięki dobrej współpracy radnych z burmistrzem wiele nowych inwestycji, służących mieszkańcom, udaje się sfinalizować.  

Nowe oświetlenie w gminie Kunów, to nie tylko oszczędność energii, ale i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Rzeczywiście każda złotówka wydana publicznie w gminie wymaga decyzji rady. Wynika to z ustawy o samorządzie gminnym. Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Kunów jest kolejną  dobrą i oczekiwana inwestycą. Połowa lamp oświetleniowych została w tym pierwszym etapie modernizacji – wymieniona. Cieszymy się z tego bardzo. Po pierwsze dlatego, że przyniesie nam to roczne bardzo duże oszczędności, bo o ponad 50 procent, a te środki pozostaną w naszym budżecie, Do tego wykorzystaliśmy bardzo duże środki zewnętrzne do realizacji tego zadania –  przypomina Piotr Bek. 

Dodaje, że wszystkie propozycje, przedstawione przez  burmistrza spotykają się ze wsparciem radnych. 

Lampy wymieniono m.in. w Janiku
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Na zasadzie: „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Wspieramy się wzajemnie i podczas kolejnej kadencji staramy się jak najwięcej wykonać dla dobra mieszkańców. Nowe lampy zwiększą bezpieczeństwo w gminie Kunów. Technologia led jest nie tylko bardziej energooszczędna, ale także zdecydowanie mniej awaryjna – podsumowuje przewodniczący. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this