Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Kunów z własnych środków wyremontuje remizę w Nietulisku Dużym! Przeznaczy na to 300 tysięcy złotych!

Remiza w Nietulisku Dużym w gminie Kunów, to nie tylko oficjalna siedziba druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej, ale także miejsce spotkań mieszkańców, Stowarzyszenia Nietulisko nad Świśliną, czy Koła Gospodyń Wiejskich „Kalina”. Dzięki zabezpieczonym w budżecie gminy 300 000 zł doczeka się remontu. – Ochotnicza straż pożarna, to takie gminne wojsko, jednostka która w czasie klęski, wypadku, pożaru, śnieżycy, czy innego zdarzenia losowego, zawsze jest na miejscu i służy pomocą. Powtarzam to od zawsze: niebezpiecznie jest oszczędzać na bezpieczeństwie – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

Remiza OSP w Nietulisku Dużym wkrótce doczeka się remontu. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mamy dobre wiadomości dla druhów Ochotniczej Straży Pożarnej z Nietuliska Dużego, a także mieszkańców tego położonego w gminie Kunów Sołectwa. Usytuowana przy drodze powiatowej remiza – doczeka się gruntownego remontu. Obiekt powiększony zostanie o sanitariaty, zaplecze dla druhów, którzy będą mieli miejsce na przygotowanie się do akcji, a także odpoczynek po akcji, powiększone zostaną także garaże.

Burmistrz Kunowa Lech Łodej. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Takiej inwestycji, połączonej z rozbudową,  nie było tu od dawna. Kilka lat temu wykonaliśmy projekt, uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. W tym roku w budżecie gminy zabezpieczyliśmy 300 tysięcy złotych na ten cel – wyjaśnia Lech Łodej. 

Dodaje, że ze strony mieszkańców i druhów do Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie od dawna docierały głosy, że taki remont jest potrzebny.

Burmistrz podkreśla, że bardzo istotnym jest, aby wciąż podnosić poziom gotowości operacyjnej. OSP z Nietuliska Dużego wpisana jest wraz z dwiema  innymi jednostkami z gminy Kunów, do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

– Tym bardziej zasługuje na troskę i rozwój, a także opiekę ze strony gminy – tłumaczy burmistrz. 

Remiza w Nietulisku Dużym, to także miejsce spotkań mieszkańców sołectwa. Swoją siedzibę ma tu także Koło Gospodyń Wiejskich „Kalina”, a także Stowarzyszenie „Nietulisko nad Świśliną”. 

– Ochotnicza straż pożarna, to takie gminne wojsko. Jednostka, która w czasie klęski, wypadku, pożaru, śnieżycy, czy innego losowego zdarzenia, strażacy są do dyspozycji i alarmowo wzywani są przez powiatowe stanowisko kierowania albo bezpośrednie polecenie burmistrza – przypomina. 

W latach 2015 – 2020 na rozbudowę i doposażenie  OSP w Nietulisko Dużym gmina wydała 112.224,53 zł. 

– Zaczęliśmy od takich z pozoru prozaicznych rzeczy, ale bardzo ważnych, jak wymiana drzwi, te które były dotychczas się nie zamykały, a po sali „hulał wiatr”. Zrobiliśmy też remont wewnątrz budynku –  wyjaśnia Lech Łodej. 

W latach 2015-2020  przebudowano  zaplecza kuchennego remizy OSP w Nietulisku Dużym za kwotę 12 494,70 zł, dofinansowane z Odnowy Wsi Świętokrzyskiej w wysokości 4 514,98 zł. Wykonano bramę do remizy za kwotę 7 872,00 zł, a także projekt rozbudowy i modernizacji remizy OSP, który kosztował 7 000,00 zł. Materiały na wykonanie podestu w remizie kosztowały  2 645,81 zł.

Pozostałe nakłady na budynek, to: 12 246,18 zł (w tym: 3 550,00  drzwi wejściowe, przyłącze kanalizacyjne, materiały do napraw i remontów, naprawy i remonty,  zakup pieca gazowego, wydzielenie pomieszczenia, przeglądy).

Burmistrz Kunowa Lech Łodej. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jednostka została też doposażona na kwotę blisko 70 000 zł. Pozyskano samochód strażacki Star P244 za 13 130,00 zł,  zwijadło do szybkiego natarcia do samochodu strażackiego – 2 214,00 zł, silnik Mercury F20Km oraz wyposażenie do łodzi strażackiej – 9 620,00 zł, zakupiono umundurowanie za  6 300,00 zł.

Pozostałe nakłady na wyposażenie wyniosły  30 401,84 zł (w tym: akumulatory, opony, zbiornik paliwa, chłodnica, inne części do samochodu, wyposażenie do łodzi ratowniczej, przeglądy i badania techniczne samochodów i sprzętu ratowniczego, oleje, płyny i filtry do samochodu, naprawa samochodu i sprzętu ratowniczego, radiostacja wraz z baterią, remont syreny, szkolenia, instrukcje). Wyposażenie do samochodu strażackiego wniosło – 6 420,00 zł ( w tym dotacja 5.320,00 zł z MSWiA)

– W porównaniu do poprzednich lat, na jednostki straży pożarnej w ubiegłej kadencji, wyłożyliśmy dodatkowo 600 000 zł dla podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców całej gminy, a także bezpieczeństwa strażaków. Zawsze powtarzam, że niebezpiecznie jest oszczędzać na bezpieczeństwie – przypomina burmistrz.

W tegorocznym budżecie na ochotnicze straże pożarne wraz z rozbudową remizy w Nietulisku Dużym, gmina przeznaczy 500 000 zł (200 000 zł na jednostki z gminy Kunów, 300 000 zł na remont).

Dwa lata temu podwyższone zostały także strażackie diety: za szkolenie z 5 zł na 8 i za akcje z 8 zł na 12 zł .

Przetarg na wykonanie prac w remizie w Nietulisku Dużym, ogłoszony zostanie jeszcze w tym miesiącu.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this