Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Cześć poległym bohaterom! 77 lat temu przy ulicy Okólnej zginęło 9 mieszkańców naszego powiatu!

14 stycznia 1944 roku to kolejna z tragicznych dat w historii Ostrowca Św. Tego dnia na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego w Ostrowcu Św. z rąk Niemców poniosło śmierć 9 mieszkańców powiatu ostrowieckiego: Stanisław Buczyński, Władysław Cielebąk, Wincenty Jakubowski, Stanisław Kasiński, Albert Kryj, Michał Leśkiewicz, Stanisław Mroczek, Stanisław Pronobis i Władysław Słowik. Do dziś, w murze, przy którym dokonano tej strasznej zbrodni, uważne oko wypatrzyć może ślady po kulach. – Więźniowie, przetrzymywani byli w areszcie, który znajdował się przy Alei 3 Maja. W chwili egzekucji mieli związane ręce – przypomina Waldemar Brociek, historyk, autor licznych publikacji o historii miasta, a także miejscach i ofiarach egzekucji z terenu Ostrowca Św.

14 stycznia 2021 rok. Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W dni targowe setki ostrowczan mijają pomnik, usytuowany na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego.  14 stycznia 1944 roku miejsce to stało się niemym świadkiem jednej z tragicznych kart  historii Ostrowca Św. Z rąk niemieckich żołnierzy zginęło 9 mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Stanisław Buczyński (49 lat), Władysław Cielebąk (22 lata), Wincenty Jakubowski (47),  Stanisław Kasiński (22 lata), Albert Kryj (24 lata) , Michał Leśkiewicz (56 lat), Stanisław Mroczek (33 lata), Stanisław Pronobis (49 lat) i Władysław Słowik (23 lata).

Zabójstwo Polaków było odwetem za zabicie niemieckiego żołnierza, najprawdopodobniej – oficera. 

– Zazwyczaj odbywało się to tak, że za jednego zabitego Niemca, mordowano 10 Polaków, jak miało to miejsce  przy ulicy Sandomierskiej, czy Kolejowe, tuż przy budynku dworca PKP  w Ostrowcu Św., w tym przypadku zginęło 9 mieszkańców naszego powiatu. Wiem, że osoby te na miejsce egzekucji przywieziono samochodem z aresztu, jaki znajdował się przy Alei 3 Maja w budynku byłego sądu, mieli związane ręce, ustawione je na tle muru plebanii Świętego Michała. Pamiętam, że jakiś czas później, ktoś farbą namalował tam napis: „Cześć poległym bohaterom” – przypomina Waldemar Brociek. 

14 stycznia 2021 rok. Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że do dziś w murze znaleźć można ślady po kulach, ponieważ mur nie był tynkowany. Waldemar Brociek uważa także, że z pobliża tego miejsca powinny zniknąć reklamy, ponieważ kłócą się one z symbolika tego miejsca. Apelował w tej sprawie wielokrotnie.  

W 15 rocznicę mordu, 14 stycznia 1959 r. uroczyście odsłonięto wybudowany pomnik z napisem „Wieczna chwała wiernym synom Polski”. Jego projektantem był Tadeusz Rekwirowicz, który jest twórcą większości pomników upamiętniających zbrodnie w Ostrowcu Św. Tuż przy obelisku z nazwiskami i wiekiem pomordowanych, stanął cokół z datami 1944-1959 i napisem „Wiernym Synom Polski”. 

Dziś tuż po godzinie 13.00 pomnik przykrywała warstwa śniegu, nie było ani jednego znicza czy wiązanki kwiatów, która przypominałaby o losach  9 mieszkańców naszego powiatu, którzy zginęli z rąk Niemców.  

14 stycznia 2021 rok. Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie „namawia” nas do łamania prawa?

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Adam Karolik: Jeśli taka dystrybucja utrzyma się nadal, to społeczeństwo powiatu ostrowieckiego zostanie skutecznie zaszczepione w przeciągu ok. dwóch lat!

FAKTY

Zaginęła 16-letnia Natalia Kowalska! Widziałeś dziewczynę ze zdjęcia? Powiadom Policję!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this