Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Cześć poległym bohaterom! 14 stycznia 1944 roku przy ulicy Okólnej zginęło 9 mieszkańców naszego powiatu!

14 stycznia 1944 roku to kolejna z tragicznych dat w historii Ostrowca Św. Tego dnia na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego w Ostrowcu Św. z rąk Niemców poniosło śmierć 9 mieszkańców powiatu ostrowieckiego: Stanisław Buczyński, Władysław Cielebąk, Wincenty Jakubowski, Stanisław Kasiński, Albert Kryj, Michał Leśkiewicz, Stanisław Mroczek, Stanisław Pronobis i Władysław Słowik. Do dziś, w murze, przy którym dokonano tej strasznej zbrodni, uważne oko wypatrzyć może ślady po kulach. – Więźniowie, przetrzymywani byli w areszcie, który znajdował się przy Alei 3 Maja. W chwili egzekucji mieli związane ręce – przypomina Waldemar Brociek, historyk, autor licznych publikacji o historii miasta, a także miejscach i ofiarach egzekucji z terenu Ostrowca Św.

14 stycznia 2021 rok. Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W dni targowe setki ostrowczan mijają pomnik, usytuowany na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego.  14 stycznia 1944 roku miejsce to stało się niemym świadkiem jednej z tragicznych kart  historii Ostrowca Św. Z rąk niemieckich żołnierzy zginęło 9 mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Stanisław Buczyński (49 lat), Władysław Cielebąk (22 lata), Wincenty Jakubowski (47),  Stanisław Kasiński (22 lata), Albert Kryj (24 lata) , Michał Leśkiewicz (56 lat), Stanisław Mroczek (33 lata), Stanisław Pronobis (49 lat) i Władysław Słowik (23 lata).

Zabójstwo Polaków było odwetem za zabicie niemieckiego żołnierza, najprawdopodobniej – oficera. 

– Zazwyczaj odbywało się to tak, że za jednego zabitego Niemca, mordowano 10 Polaków, jak miało to miejsce  przy ulicy Sandomierskiej, czy Kolejowe, tuż przy budynku dworca PKP  w Ostrowcu Św., w tym przypadku zginęło 9 mieszkańców naszego powiatu. Wiem, że osoby te na miejsce egzekucji przywieziono samochodem z aresztu, jaki znajdował się przy Alei 3 Maja w budynku byłego sądu, mieli związane ręce, ustawione je na tle muru plebanii Świętego Michała. Pamiętam, że jakiś czas później, ktoś farbą namalował tam napis: „Cześć poległym bohaterom” – przypomina Waldemar Brociek. 

14 stycznia 2021 rok. Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że do dziś w murze znaleźć można ślady po kulach, ponieważ mur nie był tynkowany. Waldemar Brociek uważa także, że z pobliża tego miejsca powinny zniknąć reklamy, ponieważ kłócą się one z symbolika tego miejsca. Apelował w tej sprawie wielokrotnie.  

W 15 rocznicę mordu, 14 stycznia 1959 r. uroczyście odsłonięto wybudowany pomnik z napisem „Wieczna chwała wiernym synom Polski”. Jego projektantem był Tadeusz Rekwirowicz, który jest twórcą większości pomników upamiętniających zbrodnie w Ostrowcu Św. Tuż przy obelisku z nazwiskami i wiekiem pomordowanych, stanął cokół z datami 1944-1959 i napisem „Wiernym Synom Polski”. 

Dziś tuż po godzinie 13.00 pomnik przykrywała warstwa śniegu, nie było ani jednego znicza czy wiązanki kwiatów, która przypominałaby o losach  9 mieszkańców naszego powiatu, którzy zginęli z rąk Niemców.  

14 stycznia 2021 rok. Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this