Znajdź nas na

FAKTY

Gminy Bałtów i Ćmielów z ogromnym wsparciem z Funduszu Inwestycji Lokalnych! Agata Wojtyszek: Ci samorządowcy również zasługują na wsparcie!

Rozdysponowania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dotyczyła konferencja prasowa, zorganizowana w piątek, 11 grudnia, przez Agatę Wojtyszek, Posła na Sejm RP. Towarzyszyła jej część samorządowców z województwa świętokrzyskiego, która otrzymałą wsparcie zarówno w naborze, jaki odbył się w czerwcu, jak i w aktualnym rozdaniu. Wśród nich znaleźli się reprezentanci gmin z powiatu ostrowieckiego: Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, którzy otrzymali kolejno: 839 428 zł i 3 350 000 zł. Poseł odniosła się też do krytycznych komentarzy pod adresem Funduszu Inwestycji Lokalnych, jakie wyrażają niektórzy z samorządowców z województwa świętokrzyskiego w lokalnych mediach. – Premier Mateusz Morawiecki i jego służby nie dzieliły tak, jak próbują to mówić niektórzy włodarze naszych miast, według tego kto zarządza danym powiatem czy daną gminą, bo są tutaj z nami również samorządowcy, którzy zarządzają swoimi gminami i nie są z Prawa i Sprawiedliwości, nie są też całkiem niezależni, bo są również z partii opozycyjnych. Ale to jest wsparcie dla samorządów, dla mieszkańców danej gminy, a nie dla konkretnego człowieka – wyjaśniała Agata Wojtyszek.

Zdjęcie ilustracyjne Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i Hubert Żądło wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP przypomniała, że każdy samorządowiec ziemi świętokrzyskiej i każdy samorząd w Polsce otrzymał środki finansowe dla inwestycji lokalnych, tych inwestycji, które są tak ważne dla mieszkańców. Były to środki podzielone według algorytmu, od 500 000 zł do naprawdę bardzo dużych kwot. 

– Są tu z nami samorządowcy,  którzy tę najniższą kwotę otrzymali, w drugim naborze wzięli udział i tym razem te kwoty są zdecydowanie większe. Cieszę się bardzo, że tak duże środki ponad 168 milionów złotych w tym naborze popłynie do samorządów świętokrzyskich, 6 miliardów złotych to jest kwota, którą pan premier Mateusz Morawiecki przeznaczył na ten właśnie cel i 6 miliardów złotych było przekazane samorządom w czerwcu, razem 12 miliardów zł.  Dziś cieszę się, że jest z nami również pani dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach, która tuż po objęciu funkcji dyrektora szkoły, pojawiła się tutaj u mnie właśnie w biurze poselskim informując po rozpoznaniu potrzeb szkoły o tym, jak ważne jest to zadanie: termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 3, ale jak również są ważne i istotne inne zadania, chociażby laptopy potrzebne do nauki zdalnej. Te laptopy pani dyrektor otrzymała też że dzięki mojemu zaangażowaniu i panu kuratorowi oświaty również dziękowaliśmy za to wsparcie. Dziś możemy mówić że te 6 milionów złotych wystarczy na wykonanie termomodernizacji tego budynku, ale nasze miasto otrzymało również ponad 14 000 000 zł na 20 autobusów, ale też całe wyposażenie związane z komunikacją miejską.  Trochę mi przykro że w samorządowcy również prosząc mnie o wsparcie  zapomnieli o tym w dniu wczorajszym,  ale ja nadal będę pomagała mieszkańcom Starachowic i powiatu starachowickiego, bo ja nie wspieram prezydenta czy też zarządu powiatu, ale mieszkańców Starachowic tak jak i też wszystkie samorządy, które są tutaj dzisiaj z nami obecne – mówiła podczas piątkowej konferencji Agata Wojtyszek. 

Agata Wojtyszek, poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Odniosła się też do krytycznych uwag niektórych samorządowców, sugerujących, że środki dzielone były w myśl przynależności do partii politycznej.

– Premier Mateusz Morawiecki i jego służby nie dzieliły tak, jak próbują to mówić niektórzy włodarze naszych miast, według tego kto zarządza danym powiatem czy daną gminą, bo są tutaj z nami również samorządowcy, którzy zarządzają swoimi gminami i nie są z Prawa i Sprawiedliwości, nie są też całkiem niezależni, bo są również z partii opozycyjnych. Ale to jest wsparcie dla samorządów, dla mieszkańców danej gminy, a nie dla konkretnego człowieka. Dlatego bardzo się cieszę że powstanie ośrodek zdrowia w Wąchocku, że powstanie ośrodek zdrowia w Zawichoście,  że powstaniem żłobek w Skarżysku Kościelnym, kompleksu żłobkowo-przedszkolny w Bodzentynie, powstaną sieci wodociągowe, o te sieci zabiegał między innymi wójt gminy Bałtów. Powstanie oczyszczalnia ścieków w Nowej Słupi, pani Marzena Bernat dostała 3,5 milionów zł na centrum rehabilitacyjne dla osób potrzebujących. To jest wsparcie szanowni państwo naprawdę bardzo szerokie. Mam nadzieję,że samorządowcy tutaj dzisiaj obecni również zechcą się wypowiedzieć, jak ważne jest to zadanie dla konkretnych samorządów.

Dodała, że premier ogłosił  kolejny nabór. Do rozdania jest jeszcze 1 650  mln. Jest zatem szansa, że w tym naborze zostaną uwzględnione te samorządy, które napiszą dobre wnioski.

Gmina Bałtów również starała się o środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych. W pierwszej transzy otrzymała 500 000 zł czyli najniższą z możliwych kwot.W tym naborze udało się jednak pozyskać większą sumę, bo aż 3 350 000 zł. Zostaną przeznaczone na przebudowę i rozbudowę sieci wodociągowej w Maksymilianowie (550 000 zł), rozbudowę istniejącego budynku gospodarczego w Skarbce (800 000 zł), a także budowę sieci kanalizacyjno-sanitarnej wraz z przyłączami, pompowniami ścieków w miejscowości Okół (II etap). 

Fot. Łukasz Grudniewski

– Przyjęliśmy tę kwotę z pokorą i zadowoleniem,  ponieważ każde środki są potrzebne w jednostce samorządu terytorialnego. Chciałem serdecznie podziękować pani poseł Agacie Wojtyszek za wsparcie gminy Bałtów, samorządu. Chciałem podziękować również innym parlamentarzystom,  którzy wspierali gminę Bałtów w pozyskaniu tych środków i przede wszystkim chciałem podziękować panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za ten ważny program i to ważne wsparcie, które dzięki temu pozwoli na zrównoważony rozwój gmin takich jak Bałtów.  Do tej pory różne środki były rozdysponowane na podstawie różnych wskaźników, między innymi Fundusz Dróg Samorządowych był rozdysponowany na podstawie dochodu na jednego mieszkańca i gminy takie mało zaludnione jak gmina Bałtów o dużym obszarze i dużym dochodzie podatkowym na jednego mieszkańca otrzymywały najmniejsze wsparcie. Powodowało to, że gminy o większym zaludnieniu, gminy miejskie rozbudowywany się,  następowała marginalizacja tych małych gmin.  Dzięki temu programowi  będzie możliwy zrównoważony rozwój takich gmin jak Bałtów.  Mieliśmy taką sytuację, że w sąsiedniej gminie Bodzechów, z drugiej strony drogi, jest zwarta zabudowa jednorodzinna, druga strona – gminy Bałtów to głównie  pola i miejsca do inwestycji, ale brak wodociągu, brak kanalizacji, przez co mieszkańcy wybierali nawet z naszej gminy sąsiednią gminę. Takie środki, które uzyskaliśmy,  między innymi na wodociąg w miejscowości Maksymilianów, o której mówiłem, pozwolą na zatrzymanie mieszkańców w gminie Bałtów, na przyciągnięcie nowych mieszkańców i na dalszy rozwój gminy – mówił Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, dziękując Agacie Wojtyszek za wsparcie w imieniu mieszkańców, a także radnych gminnych i prosząc o nie w przyszłości.  Dodał, że jest to najwyższe rządowe wsparcie finansowe w historii gminy  Bałtów.

Joanna Suska, burmistrz gminy Ćmielów i Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski.naOSTRO.info

Za wsparcie Agacie Wojtyszek dziękowała też Joanna Suska, burmistrz  Ćmielowa. 

– Chcę powiedzieć, że rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w dobie pandemii, to naprawdę strzał w dziesiątkę dla takich małych gmin jak Ćmielów czy Bałtów. Małych, ale oczywiście, o których słychać w całej Polsce.  Gmina Ćmielów ubiegała się o środki na budowę nowej świetlicy w Piaskach Brzóstowskich, największej miejscowości po Ćmielowie,  która takie potrzeby zgłaszała, wobec tego jest to naprawdę bardzo dobra informacja, bo nigdy takich środków, nigdy podkreślam z budżetu gminy nie mogłabym przeznaczyć, bo jest potrzeb wiele. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję, to ogromna niespodzianka, wspaniały Mikołaj i prezent na Święta dla wszystkich mieszkańców Ćmielowa,  Piasków Brzóstowskich.  Dziękuję pani poseł za to całe serce, które pani wkłada. Okazuje się, że po prostu tak jak mówią, duży może więcej. Nie, ten program pokazuje, że mali  też mogą otrzymać pieniądze. Oczywiście będziemy się ubiegać, bo tych potrzeb jest wiele. Prosimy o jeszcze, prosimy o więcej, ale dziękujemy, że zostaliśmy dostrzeżeni – podsumowała Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Agata Wojtyszek odniosła się też do słów samorządowców, którzy na łamach lokalnych mediów żalili się, że pieniędzy nie otrzymali.

– Myślę, że po wysłuchaniu wszystkich tutaj samorządowców i pani dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 ze Starachowic, można wyciągnąć jeden wniosek:  to co pojawia się w prasie, o czym mówi chociażby pan prezydent Skarżyska, nie jest prawdą. Bo Skarżysko z tego funduszu otrzymało w pierwszym naborze ponad 5 000 000 zł,  tak samo było w Ostrowcu Świętokrzyskim,  a Kielce dostały aż 23 000 000 zł i w tym  naborze 2 600 mln zł pan premier postanowił przeznaczyć dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Ci samorządowcy również zasługują na wsparcie, jak widać te potrzeby są bardzo duże i te zaległości w budowaniu chociażby takich podstawowych rzeczy, jak sieć wodociągowa są  ogromne. Dlatego cieszę się, że to właśnie takie gminy otrzymały te środki finansowe na ten cel.  A te, które dziś dużo krzyczą, myślę że zapomniały o tym że 3 miesiące temu środki do gminy popłynęły i to dużym  strumieniem i myślę, że nie wolno oszukiwać mieszkańców i mówiąc, że nie dostali żadnego wsparcia. To jest nieprawda i ja sobie nie przypominam, żeby prezydent Skarżyska Kamiennej kiedykolwiek ze mną rozmawiał jako wojewodą. Jestem do dyspozycji, myślę jak każdy z moich kolegów i koleżanki i gdybym znała takie potrzeby na pewno wśród gąszczu tej dużej ilości wniosków, które wpłynęły, może jeszcze jakieś by znalazły swoje miejsce, nie teraz, to w kolejnych naborach, ale przede wszystkim musimy o tym wiedzieć, więc zapraszam pana prezydenta Skarżyska o i nie tylko Skarżyska,  również Ostrowca Świętokrzyskiego, czy prezydenta Kielc, chętnie  wysłucham jakie są jeszcze potrzeby tychże gmin, żeby wspierać ich działania w pozyskiwaniu środków,  które oferuje  rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego – podsumowała Agata Wojtyszek. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this