Znajdź nas na

FAKTY

Gminy Kunów, Bałtów, Ćmielów i Brody biorą sprawy w swoje ręce! Będą magazynować i oszczędzać energię!

Znaczne oszczędności, możliwość wykorzystania całej wyprodukowanej energii z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), szansa na ubieganie się o środki zewnętrzne m.in. na budowę farm fotowoltaicznych, modernizację oświetlenia ulicznego, czy przygotowanie projektów „parasolowych” dla mieszkańców – to tylko niektóre z korzyści jakie gminom Kunów, Brody, Bałtów i Ćmielów przyniesie Klaster Energii Doliny Kamiennej, zawiązany w ramach porozumienia „Srebrna Dolina Kamiennej”. Porozumienie podpisano w czwartek (22 grudnia) w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W trosce o zrównoważony rozwój gmin położonych nad rzeką Kamienną, kierując się chęcią prowadzenia zintegrowanych działań mających na celu zapewnienie konkurencyjności i dynamicznego rozwoju, Gmina Kunów, Gmina Brody, Gmina Bałtów oraz Gmina Ćmielów w ramach porozumienia „Srebrnej Doliny Kamiennej” zawiązały Klaster Energii Doliny Kamiennej. Działania te pozwolą nie tylko wygenerować znaczne oszczędności w każdej z gmin (nawet do 20 procent), ale również pozwolą zaoszczędzić na opłatach dystrybucyjnych oraz wykorzystać całą wyprodukowaną energię z OZE. Klaster Energii pozwoli ubiegać się o środki zewnętrzne, przygotowanie projektów parasolowych, a w przyszłości pozwoli również zawiązać spółdzielnię energetyczną, co wygeneruje kolejne oszczędności. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zaczęło się od naszego wspólnego porozumienia o współpracy, które zawarliśmy w ramach  „Srebrnej Doliny Kamiennej”. W jego skład wchodzi pięć gmin: gmina Brody, gmina Ćmielów, gmina Bałtów, gmina Tarłów i gmina Kunów. Mamy wspólne pomysły na rozwój i pozyskiwanie środków zewnętrznych, a także zbieżne cele, które chcemy realizować w trosce o naszych mieszkańców. Teraz kolejnym krokiem jest Klaster Energii Doliny Kamiennej, czyli kolejne porozumienie, tym razem podpisane pomiędzy 4 gminami: Kunów, Ćmielów, Bałtów i Brody. W tych trudnych czasach, gdy ceny energii rosną, to jedno z najlepszych możliwych rozwiązań, ponieważ z jednej strony to spore oszczędności dla reprezentowanych przez nas gmin, z drugiej szansa na racjonalne wykorzystanie energii, która wytwarzana jest z paneli fotowoltaicznych, umieszczonych na obiektach użyteczności publicznej – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

Tłumaczy, że dzięki podpisanemu w czwartek (22 grudnia)  porozumieniu energia wytworzona z fotowoltaiki, umieszczonej na obiektach użyteczności publicznej nie będzie „przepadała” w sieci. Będzie policzona, pojawi się również możliwość jej przekierowywania. Klaster to również konkretne inwestycje w gminie Kunów.

Od lewej: Jarosław Nowak, Skarbnik Gminy Ćmielów i Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Energia zawsze będzie drożała. Musimy podjąć takie kroki,  aby uchronić naszych mieszkańców przed ewentualnymi podwyżkami. W naszej gminie wybudowana zostanie farma  fotowoltaiczna o mocy około 1,5 MW przy ul. Sosnowej w Janiku, rozbudowana zostanie również fotowoltaika wraz z bankiem (magazynem) energii na terenie oczyszczalni ścieków w Kunowie. Klaster pozwoli na realizację II etapu modernizacji oświetlenia ulicznego – lampy LED, wyposażenie wszystkich budynków użyteczności publicznej w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, budowę biogazowni oraz przygotowanie projektów parasolowych dla mieszkańców. Kolejnym krokiem dla naszych gmin będzie zawiązanie spółdzielni energetycznej, co wygeneruje kolejne oszczędności – tłumaczy Lech Łodej.

Paweł Kudas, skarbnik gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z zawartego porozumienia cieszy się Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, podkreśla, że tego typu współpraca zawsze przynosi wymierne korzyści.  

– Przy pozyskiwaniu środków unijnych tego typu partnerstwo jest zawsze bardzo mile widziane. Łączy nas spójna polityka regionalna. Gminy Bałtów, Tarłów, Kunów i Brody, które podpisały wraz z nami, z gminą Ćmielów, to porozumienie o współpracy w ramach Srebrnej Doliny Kamiennej, to dobrzy partnerzy do tego, aby pozyskiwać przyszłe środki unijne. Aktualnie nasze działania nakierowane są na to, co jest dzisiaj priorytetem, czyli oszczędność energii. Wiążą się z tym odnawialne źródła energii, działania energooszczędne, wprowadzanie nowych technologii, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – tłumaczy Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Marzena Barnat, wójt gminy Brody fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że gmina Ćmielów idzie z duchem czasu, szukając środków, które pozwolą zaoszczędzić. Zaznacza, że w gminie Ćmielów jednym z ważniejszych zadań jest modernizacja oświetlenia ulicznego, zakładanie ogniw fotowoltaicznych w budynkach użyteczności publicznej, czy modernizacja przepompowni przy pomocy OZE.  

– Dziś nikt z nas nie ma wielkich marzeń. Chcemy zdrowia i normalnego funkcjonowania, takiego, które pozwoli ograniczyć nam, samorządowcom – wydatki. Stąd też nasze porozumienie. Od zawsze dobrze rozumieliśmy się z pozostałymi czterema gminami, które podpisały porozumienie, kolejnym krokiem jest Klaster Energii – tłumaczy Joanna Suska.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, w którego imieniu porozumienie podpisywał Paweł Kudas, skarbnik gminy Bałtów tłumaczy, że w związku ze wzrostem cen energii koniecznym jest podejmowanie takich decyzji i działań, które pozwolą na wygenerowanie oszczędności. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jednym z takich kroków jest przystąpienie do Klastra Energii. Udało się to dzięki dobrej współpracy z sąsiednimi samorządami. Przynależność do Klastra pozwoli nam wykonać audyty energetyczne, jak również poczynić inwestycje niezbędne do tego, aby być w jakiejś części samowystarczalnym przy produkcji energii. Gmina Bałtów w najbliższym czasie przy przebudowie oczyszczalni ścieków  wybuduje instalację fotowoltaiczną o mocy 40 KW, docelowo chcemy zwiększyć do 50 KW. chcemy zamontować również instalacja fotowoltaiczna na budynku Szkoły Podstawowej w Bałtowie, na budynku Urzędu Gminy w Bałtowie wraz z termomodernizacją i zmianą źródeł ogrzewania. Patrzymy także na kolejną przyszłościową inwestycją, która przyniosłaby znaczą produkcję energii, tylko musimy wstrzymać się z nią do czasu rozstrzygnięcia odnośnie młyna w Bałtowie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to będziemy mogli przystąpić do wykonania koncepcji, a następnie projektu i wykonania nowej elektrowni wodnej na rzece Kamiennej. Energia ta posłuży do zasilania obiektów i  infrastruktury gminnej – podsumowuje wójt Hubert Żądło.     

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

W piątek w całym kraju zawyją syreny w hołdzie policjantowi, który zginął na służbie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this