Jak już informowaliśmy, Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim wznawia cykl cieszących się popularnością wśród mieszkańców powiatu ostrowieckiego – spacerów „Piechotką przez historię”. W tym roku na miłośników pieszych wędrówek czeka wiele niespodzianek. Za nami zwiedzanie Gromadzic w gminie Bodzechów. Pierwsze trzy spacery, zorganizowane przez Centrum odbywają się bowiem pod wspólnym hasłem „sielsko, anielsko”.
– To nawiązanie do pieśni Jana Kochanowskiego „Ziemio moja!”, w której poeta pisze „Wsi spokojna, wsi wesoła! Który głos twej chwale zdoła? Kto twe wczasy, kto pożytki. Może wspomnieć zaraz wszytki?”. W tegorocznym cyklu spacerów chcemy postawić na poznawanie i przybliżanie historii okolic Ostrowca Św. To będą małe miejscowości, które leżą praktycznie na uboczu, aby do nich trafić trzeba zjechać z głównych dróg. Wszystkie są naprawdę pięknie położone, mają wspaniałą historię, większość także wspaniałe obiekty, które można podziwiać do dziś. Chciałabym przekonać mieszkańców naszego powiatu, że także małe miejscowości, pochwalić się mogą fenomenalnymi atrakcjami – mówiła nam na początku czerwca Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana.
Już w najbliższą sobotę, 3 lipca miłośnicy pieszych wędrówek odwiedzą Rudę Kościelną w gminie Ćmielów.
– To będzie pierwszy ze spacerów po gminie Ćmielów. Mam nadzieję, że w przyszłości tych spacerów po malowniczej gminie z porcelaną w tle, będzie zdecydowanie więcej. Zaczniemy od Rudy Kościelnej, pierwotnie Rudy Ćmielowskiej, a to ze względu na rudy żelaza, które dawniej wydobywano na tym terenie – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Przypomina, że symbolem i swego rodzaju wizytówką Rudy Kościelnej jest drewniany kościółek, o wyjątkowo rzadkim wezwaniu – Zaślubin Najświętszej Marii Panny. Dziś taki tytuł noszą tylko dwa kościoły w Polsce, drugim jest kościół filialny w Luboradziu na Dolnym Śląsku. W sąsiedztwie kościoła znajdują się założenia dworsko-pałacowe oraz zabudowania dawnej gorzelni z początku XX wieku.
– Poznając walory Rudy Kościelnej odwiedzimy również cmentarz parafialny, na którym znajdują się groby powstańców styczniowych – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Na trasie spaceru znajdą się także: gorzelnia, czy starorzecze rzeki Kamiennej z wywierzyskami.
Czas trwania spaceru to ok. 2,5 godz. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zbiórka uczestników odbędzie się przy kościele parafialnym pod wezwaniem Zaślubin Najświętszej Marii Panny w Rudzie Kościelnej.