Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

„Graffiti” przestało szpecić pomnik przy Kolejowej!

„Miejsce uświęcone krwią męczeńską Polaków straconych przez faszystów niemieckich. Cześć ich pamięci” tak głosi napis na pomniku przy ulicy Kolejowej. Do niedawna to ważne miejsce pamięci okupione krwią przodków szpecił napis BORUTA, a wkoło mnóstwo było porozbijanych butelek i porozrzucanych śmieci. Interpelacje w sprawie uporządkowania terenu woków pomnika, a także usunięcia szpecącego miejsce graffiti pisał Dariusz Kaszuba, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Najpierw zniknęły śmieci, dziś nie ma też śladu po napisie. Lekkomyślność wandali kosztowała jednak miasto ok. 7 tysięcy złotych.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Po raz kolejny składam interpelację o wykonanie uporządkowania terenu wokół pomnika rozstrzelanych na ul. Kolejowej. Stan tego miejsca przynosi wstyd nie tylko mieszkańcom,ale i wszystkim korzystającym z połączeń kolejowych z naszego miasta. Zdjęcia z 22 czerwca dokumentują stan rzeczywisty – brak wykoszenia trawy wokół pomnika, napis wykonany przez wandali na ścianie będącej częścią otoczenia pomnika oraz przepełniony odpadkami kosz – apelował 2 lipca radny Dariusz Kaszuba. Prosił o oczyszczenie muru, wykoszenie i wywiezienie odpadków, a także o przestawienie kosza w pobliże budynku dworca.

Po interpelacji radnego teren wokół pomnika upamiętniającego miejsce rozstrzelania dziesięciu Polaków przy ulicy Kolejowej został generalnie uporządkowany w ostatnim tygodniu czerwca. Teren przylegający do pomnika został wykoszony i wygrabiony oraz usunięto wszelakie śmieci i zanieczyszczenia. Sporym problemem okazał się jednak napis BORUTA.

W ramach rutynowych działań między innymi Wydział Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. ma w utrzymaniu bieżącym miejsca pamięci i pomniki, między innymi pomnik przy ulicy Kolejowej.

– Podczas jednego z działań rutynowych stwierdziliśmy, że ktoś zbezcześcił ten pomnik, malując na nim nieodpowiedni napis. Został on oszpecony i zniszczony. Z naszej strony, mając w obowiązkach dbałość o niego wystąpiliśmy do prezydenta z wnioskiem o wyrażenie zgody na przekazanie środków na wyłonienie wykonawcy, celem usunięcia tego szkaradnego napisu. Prezydent wyraził zgodę. Przeznaczył na to ok. 7 tysięcy zł. Prace wykonuje firma, która w przeszłości również zajmowała się renowacjami, dbałością o pomniki. Jesteśmy z tej pracy zadowoleni. Miała tam być wykonane mechaniczne i techniczne czyszczenie tego. Patrząc na przyszłość i celem uniknięcia, ewentualnie zmniejszenia kosztów usuwania tego typu napisów, czy aktów wandalizmu, postanowiliśmy wypróbować zastosowania takiego środka anty graffiti, który pozwoli na łatwiejsze usunięcie tego typu wulgarnych napisów – wyjaśnia Piotr Mazik, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Usuwaniem napisu zajęła się firma Kotard Piotr Kot kamieniarstwo Artystyczne i Budowlane z gminy Sadowie, posiadająca stosowne uprawnienia i metody pozwalające na usunięcie napisu . Za głupotę wandali zapłaci Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

– Z tych pieniędzy można było inne miejsca upiększać lub utrzymywać w należytym stanie – dodaje Piotr Mazik.

Z usunięcia szpecącego napisu cieszy się Dariusz Kaszuba. Dodaje jednak, że za głupotę wandali pokryją środki z budżetu miasta.

– Według mnie miejsca pamięci narodowej powinny być otoczone należytą troską, tutaj tej troski ewidentnie brakło, ponieważ zaśmiecenie i zabrudzenie sprayem pomnika nie trwało w ciągu krótkiego czasu, tylko to był proces, który narastał. Trawę wykoszono, śmieci wywieziono, napis sprawił problem. Dowiedziałem się, że Zakład Usług Miejskich nie był go w stanie usunąć swoimi środkami. Już jest po wykonaniu tej usługi przez zewnętrzną firmę. Te siedem tysięcy to dobra inwestycja, chociaż boli, że poszło to z budżetu na pokrycie czyjegoś aktu wandalizmu i głupoty, bo inaczej nie umiem tego nazwać. Szkoda, że wcześniej poprzedziły to takie, a nie inne okoliczności – wyjaśnia Dariusz Kaszuba.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this