Znajdź nas na

FAKTY

Odznaczenia związkowe na 100-lecie policji przyznane!

Lech Janiszewski, Henryk Rożnowski i Irena Renduda-Dudek otrzymali dziś odznaczenia z okazji 100-lecia polskiej Policji. – Te wytypowane osoby niech będą takimi nośnikami tej idei, którą chciałem przekazać, że nie możemy wszystkich samorządowców w jakiś sposób nagrodzić, podziękować, ale niech będą takimi sztandarowymi postaciami, które te idee, o które nam chodziło będą dalej kontynuowane – mówił podczas dzisiejszej (20 grudnia) sesji Rady Miasta Ostrowca Św. – Andrzej Broda przedstawiciel Zarządu Terenowego Emerytów i Rencistów NSZZ Policjantów w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dla nas, jako Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządowego Związku Policjantów w Ostrowcu Św. był pewnego rodzaju problem ze znalezieniem, wytypowaniem, takich osób, które w jakiś sposób symbolizowałyby tę współpracę i którym chcielibyśmy podziękować. Natomiast na pewno dużo bardzo tych osób w naszym środowisku i gronie się znajduje, ale po gruntownej analizie, gruntownych przemyśleniach postanowiliśmy wystąpić do Zarządu Głównego o nadanie takiego medalu honorowego, Medalu 100 lat polskiej Policji i wytypowaliśmy, zaproponowaliśmy takie trzy osoby. Dla mnie osobiście, taką kluczową, początkową dlatego, że też zaczynałem wtedy swoją służbową karierę na stanowisku, kiedy mogłem z panem prezydentem współpracować, jest pan prezydent Lech Janiszewski. Jego osoba bardzo przyczyniła się do tego, że w tak trudnej fazie transformacji polskiej policji, tu w mieście naszym, nie dość, że otrzymywaliśmy poważne wsparcie finansowe ze strony miasta, wtedy, kiedy ta Policja rzeczywiście bardzo bardzo chłonęła każdej złotówki, każdej kwoty pieniążków pan prezydent zawsze w tych trudnych czasach nas wspomagał, ale również swoją wiedzą, doświadczeniem i swoim opanowaniem na różnych spotkaniach właśnie w radach osiedlowych, na różnych formach samorządowych opowiadał, mówił, jak taka policja współczesna powinna funkcjonować, w jakich zakresach należy jej pomagać i jakby widział dalszy jej rozwój – wyjaśniał Andrzej Broda.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Drugą z osób odznaczonych został Henryk Rożnowski, długoletni radny, bardzo zaangażowany również w sprawy bezpieczeństwa. Jak podkreślał Andrzej Broda, dla nich, jako związkowców ważny był fakt, ze Henryk Rożnowski jest wciąż czynnym członkiem organizacji związkowych w hucie. Osobą łączącą dawną tradycję ze współczesnością, jak określił ją Andrzej Broda, a która ma korzenie w radach osiedlowych jest z kolei Irena Renduda-Dudek, aktualna przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św.

– Te wytypowane osoby niech będą takimi nośnikami tej idei, którą chciałem przekazać, że nie możemy wszystkich samorządowców w jakiś sposób nagrodzić, podziękować, ale te trzy osoby niech będą takimi sztandarowymi postaciami, które te idee, o które nam chodziło będą dalej kontynuowane – wyjaśniał Andrzej Broda.

Przypomniał także, w formie ciekawostki, że jednym z twórców Policji, któremu naczelnik Piłsudski powierzył tworzenie podstaw zrębów, może jeszcze nie Policji ale organizacji, która była głównym fundamentem powstania Policji był inżynier Ignacy Boerner, protoplasta komendanta głównego policji, który długo mieszkał w Ostrowcu Św. i miał ścisłe związki z naszym miastem.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Współczesna policja, współczesne spojrzenie na bezpieczeństwo nie może się obyć bez ścisłej współpracy z samorządem, ze społeczeństwem. Myślę, że jednym z takich wyróżników tej współczesnej Policji polskiej funkcjonującej w chwili obecnej jest to, że starano się i cały czas próbuje się, jak najefektywniej tę współpracę realizować. Przez te lata przez które przyszło nam od początku lat 90-tych spotykaliśmy się cały czas tutaj, właśnie w tej sali również, dużo rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa i nigdy policja nie była pozostawiona bez możliwości wsparcia, bez pozytywnej oceny, tych naszych działań, a na przestrzeni tych nawet 30 lat. Te działania były bardzo zróżnicowane. Przyszło nam pracować w bardzo różnych warunkach i dlatego myślę, że ta ścisła współpraca i ten pozytywny wizerunek Policji jest również zasługą samorządu – tłumaczył Andrzej Broda.

Z odznaczenia cieszy się Lech Janiszewski, prezydent pierwszej kadencji samorządu w latach 1990-1994.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Bardzo mi miło, że po tylu latach ta pamięć musiała się głęboko zakorzenić i ta decyzja o tym świadczy. Także jest mi bardzo miło – podsumował Lech Janiszewski. Przyznaje także, że to były materialnie ciężkie czasy. Rozpoczął się wtedy także pierwszy etap, podczas którego trzeba było szukać form połączenia się Policji ze społeczeństwem, współpracy i dobrych relacji, aby służba była dobrze postrzegana przez mieszkańców. Zwłaszcza, że mieszkańcy mieli jeszcze obraz służb sprzed 1990 roku. Dodaje także, że obraz Policji na przestrzeni lat bardzo się zmienił.

– Myślę, że można słyszeć o różnych badaniach opinii publicznej, gdzie opinia o policji jest bardzo wysoka i myślę, mam nadzieję, że ten fundament był dobrze położony – podsumowuje Lech Janiszewski.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this