Znajdź nas na

FAKTY

Herb czy logotyp, co ważniejsze dla miasta?

W dawnych czasach herby miejskie były wyrazem autonomii samorządów miejskich, oznaką reprezentacyjną miasta, stanowiły o jego tożsamości i nawiązywały do historii minionych dziejów. O wyborze herbu decydował zazwyczaj wójt lub rada miasta, sporadycznie robił to monarcha. Nie dziwi zatem, interpelacja jednego z ostrowieckich radnych miejskich, który po raz kolejny zwrócił się z wnioskiem, aby doprowadzić do poprawnego heraldycznie wizerunku herbu.

fot. Łukasz Grudniewski/ naOSTRO.info

– Podczas różnych imprez promujących nasze miasto coraz bardziej popularny staje się wizerunek jego herbu. Wielokrotnie, w czerwcu i październiku 2016 roku, a także w sierpniu 2017 roku zwracałem się z wnioskiem, aby doprowadzić do poprawnego heraldycznie wizerunku herbu. Po raz kolejny przypomnę, że Komisja Heraldyczna wydała opinię o zmianie herbu, będącego przecież podstawowym symbolem naszego miasta. Warto po latach zająć się tym zagadnieniem, by nie powielać wadliwego wizerunku – pisał w interpelacji z 28 lutego Dariusz Kaszuba, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Odpowiedź, którą otrzymał radny nie jest dla niego satysfakcjonująca i nie rozwiązuje sygnalizowanego przez niego już wielokrotnie – problemu.

– W odpowiedzi na interpelację radnego wprowadzenie poprawnego heraldycznie wizerunku herbu, informuje, że wizerunek herbu jest zgodny z obowiązująca uchwałą Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim Nr III/16/88 z dnia 29 września 1988 roku. Do celów promocyjnych miasta jest obecnie wykorzystywany nowoczesny piktogram, opracowany przez ostrowieckiego artystę, którego koncepcja zwyciężyła w ogłoszonym w 2016 roku konkursie na witacze miejskie – czytamy w piśmie z 28 marca, jakie w imieniu prezydenta miasta wystosowała Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Taka odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje. Tak naprawdę nie rozumiem, co oznacza stwierdzenie, że teraz zamiast herbu używa się logotypu? Na pewno będę interpelował dalej, ponieważ nie jest to eleganckie, aby używać uproszczonych znaków graficznych – tłumaczy Dariusz Kaszuba.

Czyżby miastu nie zależało na poprawnym wykorzystywaniu jednego z jego symboli?

Przypomnijmy, że zgodnie z Uchwałą Nr III/16/88 z dnia 29 września 1988 roku „w owalnie od dołu zakończonej tarczy herbowej znajduje się rysunek blankowanych murów z centralnie usytuowaną blankowaną rozszerzającą się ku dołowi bramą wjazdową, wewnątrz której widnieje herb Ogstrogskich przedstawiający u dołu półksiężyc, powyżej sześcioramienną gwiazdę, nad którą znajduje się półpierścień z wyprowadzoną z niego ku górze strzałą. Nad bramą wjazdową baszta z trzema łukowo zakończonymi otworami okiennymi, z których środkowy jest mniejszy i przesunięty ku górze, nakrytą namiotowym dachem, na którego szczycie zwrócona (heraldycznie) w prawą stronę chorągiew. Na murach po obu stronach baszty znajdują się dwie wieże z jednym łukowo zakończonym otworem okiennym, nakryte namiotowymi daszkami zwieńczonymi gałką na maszcie. ”

1 Comment

1 Comment

  1. Emka

    4 maja, 2019 at 18:26

    Odpowiedź na interpelację radnego Kaszuby wpisuje się w określony poziom kultury politycznej, lokalnej debaty, stosunku do naszej historii i jej rozumienia przez kolejne ekipy rządzące w tym mieście. Pan radny nazwał to zachowanie brakiem elegancji.
    Przykładem takiego zachowania, a raczej rażącym nietaktem było wypisanie nazwisk radnych kadencji 2014-2018, w czasie której został wzniesiony Maszt Niepodległości w Parku Miejskim. Jedyną zasługą owych radnych było podjęcie uchwały w tej sprawie, co nie jest niczym szczególnym. To nie radni przecież z własnej kieszeni wyłożyli na ten Maszt, ale ostrowieccy podatnicy. Tak więc fundatorem są wszyscy mieszkańcy Ostrowca Św.
    Zamiast tych nazwisk napis powinien brzmieć np. W 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI W HOŁDZIE RZECZPOSPOLITEJ MIESZKAŃCY MIASTA OSTROWCA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Z wojewódzkiej na powiatową! 

FAKTY

Tajemnicą poliszynela pozostaje informacja o zarobkach kierowników oddziałów ostrowieckiego szpitala!

FAKTY

Jakie gadżety i w jakiej cenie zamówił Powiat Ostrowiecki? 

FAKTY

Jak powinna nazywać się statuetka wręczana corocznie ostrowieckim przedsiębiorcom? 

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this