Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

30 340,17 zł na bratki, stokrotki i niezapominajki!

Co można zrobić za 30 tysięcy złotych? Można np. kupić dwa schodołazy gąsienicowe dla niepełnosprawnych, albo rower rehablitacyjny, można zorganizować wypoczynek dla dzieci z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. Można też kupić bratki, stokrotki i niezapominajki, które pocieszą oko tylko przez chwilę, ale nie pomogą ani żadnemu dziecku, ani osobie niepełnosprawnej.

fot. Czytelnik

Po naszym ostatnim artykule o zieleni miejskiej i środkach, jakie wydaje miasto na ten właśnie cel, pojawiło się mnóstwo głosów ze strony mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Jedni mówili o tym, że miasto jest dzięki kwiatom estetyczne, że nie jest szare, bure i ponure, że nie należy żałować na zieleń, że kwiaty dobrze się prezentują, a człowiek czuje się lepiej, patrząc na nie. Z drugiej strony pojawiły się głosy, że pieniądze te można byłoby spożytkować w lepszy sposób: dokonać przesunięć w budżecie i dołożyć je do straty szpitala, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego są bowiem także pacjentami tej powiatowej placówki leczniczej. Jeszcze inni sugerowali, że kwiatki cieszą oko tylko przez krótką chwilę, a pieniędzy dla niepełnosprawnych nigdy nie za wiele, że można byłoby zorganizować dzieciom z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym wyjazd, albo zajęcia, które pomogłyby im rozwijać ich pasje i zainteresowania.

Ponieważ ostatnia odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim nie zawierała informacji, gdzie zostały zakupione sadzonki kwiatów jednorocznych, jakie to były sadzonki, a także jak wyglądała faktura za nie, dopytaliśmy o to ponownie.

– Informuję, że producent i dostawca roślin jednorocznych do obsadzeń kwietników gruntowych i gazonów na terenie miasta Ostrowca został wybrany na podstawie Zarządzenia nr IV/48/2016 Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu udzielania przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski zamówień publicznych, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 30.000 euro. Wybrana została firma DIANT-POL Polska Prandocin-Wysiołek 3D, 32-090 Słomniki, gwarantująca materiał roślinny najwyższej jakości przy korzystnej cenie. Firma ta dostarcza rośliny paszportowane tzn. jest ona zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, co oznacza, że rośliny objęte są opieką fitosanitarną, a kontrole wykazują, że są one wolne od organizmów kwarantannowych oraz spełniają określone dla tych roślin wymagania specjalne. Ponadto jako jedyna firma posiadała wymagany asortyment pod względem odmian i kolorów, co jest niezbędne do uzyskania zamierzonego efektu kompozycyjnego – tłumaczy z upoważnienia prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego, Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Dodaje także, że koszt materiału roślinnego wraz z transportem wyniósł 28 092,75 zł netto (+8 proc. VAT – 2 247,42 zł) brutto: 30 340,17 zł.

Źródło: UM Ostrowiec Św.

Przeliczając to przez ilość lat, kwota za same sadzonki kwiatów robi się naprawdę spora. To na co mogłaby zostać przeznaczona pozostawiamy już waszej ocenie.

O środkach jakie wydaje miasto na zieleń miejską pisaliśmy także tutaj:

2 komentarze

2 Comments

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this