Hubert Żądło zaznaczył, że podsumowując tylko dwa ostatnie lata do gminy wpłynęło ponad 30 milionów złotych zarówno z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, ale również Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
– Z tego ostatniego dziś w miejscowości Pętkowice wykonywany jest remont, a mieszkańcy zyskają bezpieczeństwo i komfort podróżowania, już niedługo takie sama warunki pojawią się w Skarbce. Dzięki rządowym środkom możemy wykonywać, naprawdę duże inwestycje, jak ponad 9 mln rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków, która zabezpieczy gminę Bałtów pod względem gospodarki wodno-ściekowej na co najmniej dekadę. Do tego budowa blisko 20 km kanalizacji w Okole, budowa wodociągu w Maksymilianowie – tłumaczy Hubert Żądło.
Wyjaśnia, że w najbliższym czasie gmina złoży wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę fragmentów wodociągu w Bałtowie.
– Ale to nie tylko tego typu inwestycje. Budujemy świetlice wiejskie w czterech miejscowościach, wybudowaliśmy halę magazynową w Skarbce, utworzyliśmy Klub Senior+ w Okole, Środowiskowy Dom Samopomocy w Wólce Bałtowskiej, otrzymaliśmy środki na utworzenie Klubu Malucha, dzięki któremu będzie mógł funkcjonować żłobek w Bałtowie. To pokazuje, że rząd dba o samorządy. Jako samorządowcy baliśmy się na początku pandemii czy będziemy mieć środki na to, aby móc wykonywać swoje ustawowe zadania, jednak było ich na tyle, że mamy wypełniony czas i możliwości inwestycyjne po brzegi – wyjaśnia Hubert Żądło.
Dodaje, że w ciągu dwóch ostatnich lat udało się zrobić więcej niż w dwóch poprzednich kadencjach samorządowych w gminie Bałtów.
– Serdecznie za to dziękuję pani poseł, pani pełnomocnik – przedstawicielowi Prawa i Sprawiedliwości w naszym regionie za to, że takie środki do samorządu gminy Bałtów, do mieszkańców gminy Bałtów trafiły. Serdecznie dziękuję – podsumował wójt.
Agata Wojtyszek przypomniała również, że dzięki środkom rządowym możliwa jest trwająca termomodernizacja Urzędu Gminy w Bałtowie.