Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Hubert Żądło: Możemy powiedzieć, że dotrzymujemy słowa! Umowa na pierwszy etap kanalizacji w Okole – podpisana!

– Dzisiaj stoimy przed państwem i możemy powiedzieć, że dotrzymujemy słowa. Kanalizacja w miejscowości Okół – etap 1, staje się faktem – mówił podczas poniedziałkowej (22 lutego) konferencji prasowej Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Udało się dzięki dobrej współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, a także wsparciu świętokrzyskich parlamentarzystów: Agaty Wojtyszek i Andrzeja Kryja, Posłów na Sejm RP.

Od lewej: Kazimierz Czapka z firmy Santex, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i Paweł Kudas, skarbnik gminy Bałtów Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na tę inwestycję mieszkańcy Okołu  czekali od lat. Kanalizacja to niezwykle ważny projekt, bo sołectwo charakteryzuje się zwartą zabudową. Małe podwórka, ciężkie dojazdy dla samochodów, które wywożą nieczystości, a do tego sąsiedztwo rzeki Kamiennej. Niewątpliwie wpłynie to na ochronę środowiska. 

– Projekt na wykonanie kanalizacji został wykonany w 2016 roku. Od tego czasu niestety nie było środków na wykonanie tej ważnej inwestycji na terenie gminy. Przed wyborami w 2018 roku  wspólnie z parlamentarzystami: Agatą Wojtyszek i Andrzejem Kryjem, składaliśmy obietnice wyborcze w Okole, że gdy zostanę wójtem, kanalizacja zostanie wykonana. Taką obietnicę wyborcza składał także Henryk Cichocki, aktualnie przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie, radni: Zdzisław Mierzejewski i Jerzy Dunal.  Dzisiaj stoimy przed państwem i możemy powiedzieć, że dotrzymujemy słowa. Kanalizacja w miejscowości Okół –  etap 1, staje się faktem – tłumaczy Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Środki na inwestycję pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Pierwotnie było to 8 746 000 zł. Niestety ze względu na zadłużenie gminy z lat poprzednich gmina nie mogła wykonać tego zadania w całości. Inwestycja podzielona  została więc na dwa etapy. Gmina Bałtów wystąpiła o zmniejszenie dofinansowania i zakresu prac do Funduszu, otrzymała  zgodę, a następnie zostały podpisane umowy. Obecnie jest to kwota 3 800 000 zł, jednak po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym okazało się, że najtańszą ofertą, spełniająca wszystkie kryteria  jest ta  przedstawiona przez firmę Santex Kazimierza Czapki,  która zaproponowała 2 700 000 zł. 

Jest to 60 procent kwoty kosztorysowej, która wynosiła  4 500 000 zł brutto. 

– Serdecznie za to dziękuję panu prezesowi, ale również parlamentarzystom, ponieważ został  uruchomiony ogólnopolski  program gospodarki wodno-ściekowej poza aglomeracjami miejskimi. Jako gmina rolnicza z małym zaludnieniem, dużym rozdrobnieniem, nie kwalifikowaliśmy się do żadnych programów, które były skierowane do większych aglomeracji. Były to jedyne dostępne środki,  z których mogliśmy wykonać kanalizację – wyjaśnia wójt. 

Dodaje, że  ma nadzieję,  iż drugi etap kanalizacji będzie wykonany do 2022 roku .

– Obecnie mamy pozyskane 2 mln na drugi etap z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Czekamy na rozstrzygnięcie kolejnego etapu naboru, w którym gmina Bałtów złożyła wniosek na to samo zadanie.  Drugi etap kanalizacji ma większy zakres od pierwszego, obejmuje ok 10 km – tłumaczy wójt.  

Aktualnie gmina Bałtów jest w około 50 km skanalizowana. Okół jest zaś największą  miejscowością w gminie.  Jak podkreśla HUbert Żądło, inwestycja ta była długo wyczekiwana przez mieszkańców. 

– Jestem przekonany, że ta inwestycja pozwoli na zahamowanie negatywnej demografii. Uzbrojenie miejscowości w wodociągi i kanalizację pozwoli  na zatrzymanie mieszkańców, a nowych zachęci do osiedlania się na terenie tej miejscowości – podkreśla wójt.     

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP ze Starachowic podkreślała, że gmina Bałtów wciąż się rozwija. 

– To pokazuje, że zarządzanie gminą przez pana wójta Huberta Żądło jest naprawdę doskonałe. To też pokazuje jak rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje to, co zapowiada. Podobnie pan Hubert Żądło. Jestem dumna, że przed wyborami w 2018 roku bywałem tutaj często, wspierając wtedy kandydata na wójta. Dziś z perspektywy tych kilku lat mogę powiedzieć, że się nie pomyliłam i że ta gmina dzięki tej radzie gminy, dzięki panu wójtowi, rozwija się naprawdę bardzo dobrze – mówiła Agata Wojtyszek.  

Podkreślała także, że Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach wsłuchuje się w głosy parlamentarzystów. 

– Jeżeli nie stworzymy dobrych warunków do życia mieszkańcom,  to nie możemy się dziwić, że młodzi ludzie „uciekają” z naszych małych miejscowości, tak pięknych gmin jak Bałtów.  Jestem przekonana, że ta inwestycja  pomoże zatrzymać młodych ludzi, a jak pan wójt wspomniał, jest to pierwszy etap, drugi –  przed nami – dodała Agata Wojtyszek. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm z Ostrowca Św. podkreślał, że z perspektywy gminy Bałtów, a w szczególności mieszkańców Okołu, inwestycja ta ma olbrzymie znaczenie. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Być może mieszkańcowi Warszawy, Poznania czy Wrocławia, to czego jesteśmy dziś świadkiem, wydawałoby się  czymś dziwnym, może nawet trochę śmiesznym. No bo cieszyć się z tego, że będzie tam budowana kanalizacja, w XXI wieku?  Dla tych mieszkańców wielkich aglomeracji, takie rzeczy rzeczywiście mogą wydawać się dziwne, ale  z perspektywy tej naszej małej ojczyzny, takiej gminy jak Bałtów to jest rzecz wyjątkowa, rzecz, na którą  mieszkańcy czekali całe dziesięciolecia – mówił poseł. 

Dodał, że siła gminy Bałtów tkwi w znakomitym zespole samorządowym, współpracy pomiędzy wójtem, a radnymi. 

– Tworząc ten program poza aglomeracjami, rząd, ministerstwo, podchodzili właśnie w ten sposób, aby te gminy, które do tej pory zostały pominięte  i nie mogły skorzystać z takiego luksusu, jakim jest kanalizacja, czy wodociągi, mogły to zrobić.  Do tej pory takiego programu nie było. Ten program z cieszy się bardzo dużą popularnością w naszym województwie – wyjaśnił Ryszard Gliwiński, zapewniając, że wkrótce ogłoszony będzie drugi nabór dla małych gmin.

Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Ponad dwa lata temu, gdy zostałem wójtem sytuacja była dramatyczna. Ponad 11 mln  kredytu przy niecałym 18 mln budżecie, uniemożliwiło wykonanie jakichkolwiek inwestycji. Skorzystanie nawet  z tej pożyczki  było obwarowane uzyskaniem pozytywnej opinii z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Przy tamtych wskaźnikach było to niemożliwe. Dzięki dobrej współpracy z obecną rada gminy udało się sytuację naprawić. Dzisiaj przystępujemy do pierwszej ważnej inwestycji, jednak  przed nami kolejne – podsumował wójt. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Ostrowiecki szpital: 64 pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa!

FAKTY

Najwięcej zakażeń koronawirusem w powiatach kieleckim i ostrowieckim! 638 zgonów w Polsce!

FAKTY

Koronawirus: blisko 1000 zgonów w Polsce! W województwie świętokrzyskim 721 nowych zakażeń!

FAKTY

EMA o szczepionce AstraZeneca: korzyści z podania preparatu przewyższają ryzyko działań niepożądanych!

FAKTY

ReklamaConnect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this