Znajdź nas na

FAKTY

Dr Sutkowski: jesteśmy na rozbiegu trzeciej fali koronawirusa w Polsce!

Obraz niebezpieczeństwa, przed jakim stoi Polska, daje sytuacja epidemiczna u naszych południowych sąsiadów, zmniejszenie restrykcji w Polsce i pojawienie się w kraju brytyjskiej mutacji koronawirusa. Jesteśmy na rozbiegu trzeciej fali – ocenił w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Warszawa, 20.10.2020. Koronawirus w Polsce. Rzecznik prasowy w Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie, 20 bm. pt. „Nasz wspólny priorytet - bezpieczeństwo seniorów w czasie pandemii”. (olm) PAP/Piotr Nowak

Resort zdrowia podał w poniedziałek, że badania laboratoryjne potwierdziły 3890 nowych zakażeń koronawirusem. Tydzień temu były 2543 nowe przypadki, a dwa tygodnie temu badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 2431 osób. Zmarło 45 chorych.

„Jest pewna tendencja, to nie jest bardzo duży jeszcze wzrost, ale od początku stycznia był spadek (…) potwierdzonych przypadków zakażeń i oczywiście zgonów, natomiast tutaj mamy i potwierdzone przypadki zakażeń i mamy mniej więcej podobną liczbę zgonów. I mamy także sytuację, w której mamy zajętych więcej miejsc szpitalnych i sytuację, w której mamy więcej osób pod respiratorem” – wyliczył prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Dr Sutkowski zwrócił uwagę, że nasi „południowi, zachodni” sąsiedzi mają poważny problem z dużą liczbą zachorowań, z kolei w Polsce – restrykcje są zmniejszone i co najmniej 10 proc. zachorowań w Polsce wywołuje brytyjski wariant koronawirusa.

„To daje obraz tego niebezpieczeństwa, które się czai za drzwiami i jesteśmy na rozbiegu trzeciej fali” – ocenił. Wyraził nadzieję, że zachorowań będzie mniej, niż ubiegłej jesieni.

Pytany o szacowane maksimum zachorowań w tej fali przyznał, że nie da się tego określić. „Nasze możliwości są w tym zakresie niewielkie” – podkreślił.

W ocenie eksperta ciągle „słabo jest z odpornością populacyjną” ze względu na niewystarczającą liczbę szczepień.

Pytany o ewentualny powrót do szkół dzieci powiedział: „Wydaje mi się, że to wykluczone, żeby inne roczniki (od klas I-III szkół podstawowych – PAP) do szkół się wybrały. (…) Raczej bym tego nie rekomendował” – zaznaczył. W jego ocenie nie jest to też najlepszy moment na odmrożenie innych branż. „Cała Europa się generalnie zamyka” – dodał.

Zwrócił uwagę, że kluczowe jest przestrzeganie prostych zasad: noszenie maseczek czy zachowanie dystansu. Wiele osób jednak tego nie robi. „Tak jakbyśmy nie mogli wyjść poza ten gen nieufności do wszystkich ekspertów, władzy i ludzi, którzy się na tym znają i (…) to jest najgorsza nasza przywara w tym momencie, dlatego, bo mamy wtedy postawy zupełnie dekadenckie. Każdy uważa, że wie zdecydowanie lepiej, a już w grupie – to już na pewno” – zauważył dr Sutkowski.

„Jeżeli nauka nie może grupować ludzi wokół siebie, to czarno to widzę. To jest najgorsze od samego początku polskiej pandemii, że nawet nauka – uniwersalne narzędzie dla każdego dobre, nie jest w stanie ludzi zachęcić do sięgnięcia po te narzędzie” – podkreślił.(PAP)

szz/ mhr/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this