Znajdź nas na

FAKTY

Hubert Żądło: Ten budynek był konieczny do tego, aby gmina i służby mogły odpowiednio funkcjonować i spełniać oczekiwania mieszkańców!

– Dzięki tej hali możemy szybciej działać w terenie, szybciej odśnieżać, możemy w sezonie, podczas niesprzyjającej pogody, dokonywać konserwacji bieżącej sprzętu. Taki budynek był konieczny do tego, aby gmina i służby mogły odpowiednio funkcjonować – mówił wczoraj (piątek, 26 listopada) Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, podczas oddania do użytku budynku gospodarczego w Skarbce. To pierwszy od blisko 12 lat budynek gminny, jaki powstał na jej terenie. Zadanie sfinansowane zostało z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych(800 000 zł) oraz ze środków gminy Bałtów (313 202,12 zł).

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak podczas wczorajszej konferencji prasowej tłumaczył Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, ze względu na 11 milionowe zadłużenie gminy nie byłoby możliwe wybudowanie budynku gospodarczego bez środków pochodzących z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

– Oczywiście zakładaliśmy przy projektowaniu tej hali, że te 800 000 zł wystarczy na wszystko, również na utwardzenie terenu, ale w trakcie zmieniła się sytuacja rynkowa, w związku z czym 312 tysięcy zł dołożyliśmy z budżetu gminy, a zagospodarowanie terenu wykonaliśmy we własnym zakresie – wyjaśnia wójt. 

Dodaje, że hala w Skarbce, to pierwszy po oczyszczalni ścieków budynek, który został wybudowany na terenie gminy Bałtów. Uświadamia również jak duże, wielomilionowe inwestycje wykonywane są na terenie gminy. 

– Chciałem pokazać naszym radnym i sołtysom tę halę. Jest to inwestycja za ponad milion złotych. W naszej gminie wykonujemy dużo większe inwestycje, takie jak chociażby kanalizacja w Okole, która pochłonie blisko 10 000 000 zł, tylko tej inwestycji nie widać. Tutaj możemy się naocznie przekonać jak wygląda inwestycja za ponad milion złotych – mówi Hubert Żądło.  

Hala w Skarbce
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że w gminie Bałtów nie ma  Zakładu Usług Komunalnych, funkcjonuje  tylko Referat Komunalny, który zajmuje się utrzymaniem infrastruktury, czyli drogami, wodociągami, kanalizacją. 

– Nie mieliśmy do tej pory takiego typu budynku. Dziś sprzęt, z którego korzysta gmina: ciągnik rolniczy, pług śnieżny, a także sam piasek, znajduje się w hali. Nie stoi już pod gołym niebem. Wcześniej zdarzało się, że był zamarznięty, pracownicy musieli go najpierw rozmrozić, a do odśnieżania wyjeżdżaliśmy później. To przekładało się na niezadowolenie mieszkańców. Teraz będzie już inaczej – tłumaczy wójt. 

Dzięki hali pracownicy będą mogli szybciej działać w terenie, szybciej odśnieżać, a w przypadku niesprzyjającej pogody dokonywać konserwacji bieżącej sprzętu.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Taki budynek był konieczny do tego, aby gmina i służby mogły odpowiednio funkcjonować i spełniać oczekiwania mieszkańców – podsumowuje wójt. 

Przypomina, że gdy został wójtem zastał gotowy projekt na rozbudowę budynku, który stał już na działce w Skarbce. 

– Pozyskaliśmy środki na rozbudowę tamtego budynku, ale Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych był na tyle elastyczny, że pozwolił na wyrzucenie tamtego projektu do kosza, wygaszenie pozwolenia, zaprojektowanie hali i postawienie jej, a wszystko to w ciągu zaledwie dwóch lat – wyjaśnia wójt. Przyznaje, że gmina teraz planuje zakup 7 tonowej piaskarki, kosiarki i przyczepy. Dziękuje również parlamentarzystom: posłowi Andrzejowi Kryjówki, senatorowi Jarosławowi Rusieckiemu, poseł Agacie Wojtyszek  i minister Annie Krupce, za to, że zawsze wspierają gminę Bałtów. 

– Ta hala to taki „pomnik” naszej wspólnej działalności: parlamentarzystów, wójta i radnych – podkreśla Hubert Żądło. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP  przypomina, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych dla samorządów to bardzo elastyczny program, dzięki któremu mogą realizować zadania zgodnie z potrzebami mieszkańców ich gmin. 

– Dlatego ta hala mogła zostać wybudowana. To miejsce, w którym przechowywany jest sprzęt i piasek na czas zimowy. Teraz jest w każdym momencie dostępny i te urządzenia, maszyny, które nie stoją już pod chmurką, już teraz mogą realizować zadania, gdy jest taka potrzeba. Cieszę się, że dzięki tej współpracy rządowej i samorządowej, dzięki moim kolegom parlamentarzystom, którzy jak nikt znają potrzeby Ostrowca Św., i powiatu ostrowieckiego, bo tu na co dzień mieszkają, życie mieszkańców może się zmieniać. Ja również, gdy tylko mogę wspieram działania gminy Bałtów – mówiła Agata Wojtyszek. Podkreślała, że  wnioski, które przygotowane są przez gminę Bałtów  są zawsze merytorycznie, zgodne z wymogami programów.

Jarosław Rusiecki, senator RP zaznaczył, że w niewielkiej, pięknej gminie Bałtów widać najlepiej z jaką troską władze samorządowe podchodzą do spraw gospodarczych, które w przypadku tak małej gminy mają kolosalne znaczenie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wsparcie środków rządowych dla rozwoju gminy jest rzeczą niezbędną w ostatnich czasach. Dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości  są realizowane różne programy wspierające samorząd w jego rozwoju gospodarczym. Fundusz Inwestycji Lokalnych daje możliwość prowadzenia inwestycji, które w przypadku gminy Bałtów, zabezpieczają własny sprzęt, narzędzia, urządzenia, to wszystko co potrzebne do funkcjonowania gminy w warunkach zimowych. Chciałem pogratulować pani wójtowi, że jest czujny pod każdym względem, przygotowując wnioski do programów rządowych – mówił Jarosław Rusiecki.

Senator dodał, że to najlepszy czas dla samorządów. Z jednej strony  dochody gminy uzyskiwane  z podatków są stabilne, z drugiej samorządy mogą korzystać z programów rządowych. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i poseł Agata Wojtyszek
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Bałtów, został pokazany film, na którym widać, jak ten teren wyglądał wcześniej i padły tam takie słowa, że dobry gospodarz nie może dopuścić do tego, żeby jego majątek mókł na deszczu. Dobry gospodarz:  wójt i radni bardzo szybko postarali się rozwiązać ten problem, aby te piękne ciągniki, inne sprzęty, które służą utrzymaniu zimowemu dróg, ale także pracy w okresie letnim, nie niszczały. Gratulacje dla państwa za to, że, mając do rozwiązania problem, szukacie sposób rozwiązania. Okazał się nim Fundusz Inwestycji Lokalnych, który przeznaczył na tę inwestycję 800 000 zł, a więc trzy czwarte  środków potrzebnych do tego, aby ta inwestycja powstała – mówił poseł. 

Zapewnił, że parlamentarzyści nie zapomną o gminie Bałtów, którą nadal będą wspierać w realizacji kolejnych projektów.

Senator Jarosław Rusiecki
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this