Znajdź nas na

FAKTY

IBL: duże zagrożenie pożarowe w niektórych miejscach Polski!

Duże zagrożenie pożarowe występuje w niektórych miejscach Polski m.in. na północy Mazowsza, południu Podlasia czy wschodzie Warmii i Mazur. Na pozostałym obszarze obowiązuje w większości zagrożenie średnie.

Kliniska Wielkie, 28.03.2020. W Nadleśnictwie Kliniska ruszyła Akcja Bezpośredniej Ochrony Przeciwpożarowej lasów, 28 bm. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury wpływają na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, ze w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palic papierosów. (sko) PAP/Marcin Bielecki

Z mapy umieszczonej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że alertem o dużym zagrożeniu pożarowym objęto niemal całe woj. zachodniopomorskie, woj. lubuskie, południe Wielkopolski, północ Dolnego Śląska, pogranicze woj. śląskiego i łódzkiego, woj. świętokrzyskie, południe woj. lubelskiego, północ Mazowsza i Kujaw, południe Podlasia oraz wschód Warmii i Mazur.

Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje w większości średni poziom zagrożenia pożarowego. Tylko dla południa Polski nie wydano żadnego alertu.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego – od 1 marca do 30 września. (PAP)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this