Znajdź nas na

FAKTY

Idź na szkolenie i pozbądź się punktów karnych!

Ciężko znaleźć kierowcę, który choć raz, nawet z powodu zwykłej nieuwagi nie złamał, któregoś z przepisów drogowych. Ich znajomość nie zawsze idzie bowiem w parze z ich przestrzeganiem. Roztargnienie kierowcy skutkuje zazwyczaj mandatem i punktami karnymi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji kierowcy mają prawo do szkolenia, które zmniejsza liczbę punktów zgromadzonych za wykroczenia. Tego typu szkolenia odbywają się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach. – Szkolenie likwiduje sześć punktów karnych, które kierowca posiada na swoim koncie, trwa sześć godzin, jest to jednorazowe spotkanie, nie ma żadnych egzaminów. Liczy się obecność – wyjaśnia Maciej Szczerba, kierownik Działu Obsługi Zdających w WORD w Kielcach.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że  szkolenia proponowane przez WORD w Kielcach są  przeznaczone dla kierowców, którzy uzbierali punkty karne i chcieliby się ich pozbyć, a przy okazji odświeżyć wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Program szkolenia obejmuje przyczyny wypadków drogowych na tle poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, prawne i społeczne skutki wypadków drogowych, a także psychologiczne aspekty zachowania się kierującego pojazdem drogowym

– Możliwość uczestniczenia w tego typu szkoleniu dotyczy wszystkich kierowców, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok. Ci, którzy są w pierwszym roku posiadania prawa jazdy, w takim szkoleniu nie mogą jeszcze uczestniczyć – dodaje. 

Szkolenie likwiduje sześć punktów karnych, które kierowca posiada na swoim koncie i trwa sześć godzin. Jest jednorazowe, nie kończy się egzaminem. Liczy się obecność.    

– To rozwiązanie idealne dla osób, które dużo podróżują, albo ich praca związana jest m.in z poruszaniem się samochodem, a takich osób jest dziś mnóstwo. Daje to możliwość pewnej gwarancji, czy pewnego zabezpieczenia, że mogą sobie te punkty karne zlikwidować. Co ważne likwidacja tych punktów dotyczy osób, które nie przekroczyły 24 punktów karnych. Jeżeli ktoś ten limit przekracza, jedyną możliwością na odzyskanie prawa jazdy jest zdanie egzaminu kontrolnego – wyjaśnia Maciej Szczerba.

Szkolenia odbywają się tylko w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach. Ze względu na brak warunków lokalowych nie są organizowane w ostrowieckim oddziale WORD-u.  Częstotliwość szkoleń uzależniona jest od ilości osób chętnych.

– Jeżeli chodzi o sytuację, jaka panuje w kraju, mamy pewne ograniczenia. W szkoleniu może uczestniczyć nie więcej niż 15 osób. Organizujemy je w momencie,  kiedy uzbieramy grupę osób chętnych. Średnio takie szkolenie jest organizowane raz na tydzień, raz na półtora tygodnia. Wcześniej, gdy nie było pandemii takie szkolenia odbywały się raz na dwa tygodnie, ponieważ mogła w nich uczestniczyć większa liczba chętnych – dodaje    kierownik Działu Obsługi Zdających w WORD w Kielcach.     

W szkoleniu można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Koszt szkolenia wynosi 350 zł.

WORD po zakończeniu szkolenia przesyła zaświadczenie do: Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zgodnie z miejscem zamieszkania, a także osobie uczestniczącej w kursie.

Informację o ilości punktów można uzyskać w Komendach Powiatowych Policji, natomiast zaświadczenia o ilości posiadanych punktów karnych w Wydziałach Ruchu Drogowego Komend Wojewódzkich.

– W sprawie terminów rozpoczęcia kursu  prosimy o kontakt telefoniczny. O organizacji szkoleń informujemy z tygodniowym wyprzedzeniem – zapewnia Maciej Szczerba.

Szkolenie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie „namawia” nas do łamania prawa?

FAKTY

Szczepienia w ostrowieckim szpitalu odwołane!

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Adam Karolik: Jeśli taka dystrybucja utrzyma się nadal, to społeczeństwo powiatu ostrowieckiego zostanie skutecznie zaszczepione w przeciągu ok. dwóch lat!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this