Znajdź nas na

SPORT

Igrzyska Europejskie – złoty medal kobiecej czwórki kajakowej na 500 m!

Kajakarki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto zdobyły w Krakowie złoty medal Igrzysk Europejskich w olimpijskiej konkurencji K4 500 m. Polki wyprzedziły o 0,92 sekundy Niemki, a trzecie miejsce zajęły Dunki.

Kryspinów, 22.06.2023. Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Polskie kajakarki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto zdobyły złoty medal Igrzysk Europejskich w olimpijskiej konkurencji K4 500 m. Polki wyprzedziły o 0,92 sekundy Niemki, a trzecie miejsce zajêły Dunki, 22 bm. (js) PAP/Art Service

Pierwszy dzień finałów na torze regatowym na Zalewie Kryspinów przyniósł polskiej reprezentacji dwa medale. Krótko przed kajakarkami po brąz sięgnęli kanadyjkarze Norman Zezula i Aleksander Kitewski w innej konkurencji olimpijskiej – C2 500 m.

Kajakowa czwórka w poprzednim sezonie wygrała wszystko, co było do wygrania. Trener kadry Tomasz Kryk na pierwszych w tym roku zawodach Pucharu Świata w Szegedzie nieco pozmieniał skład tej osady, ale już na kolejnych regatach w Poznaniu wrócił do sprawdzonego zestawienia. Na Torze Regatowym Malta osada szlakowana przez Naję wygrała, nie inaczej było teraz w Igrzyskach Europejskich, gdzie już w eliminacjach popłynęli bardzo szybko.

Finał przebiegał pod pełną kontrolą Polek, a przewaga blisko sekundy nad drugą załogą Niemkami to w tej konkurencji bardzo dużo.

W rywalizacji kanadyjkowych dwójek Zezula z Kitewskim po raz kolejny potwierdzili, że dobre występy w PŚ nie były przypadkiem. Finałowy wyścig C2 500 miał niesłychanie zacięty przebieg, kilka osad wpłynęło na metę niemal równocześnie i potrzebny był fotofinisz. Polacy przegrali drugą lokatę z Hiszpanami o zaledwie 0,04 sekundy. Do zwycięzców – Włochów – stracili tylko 0,38 sekundy.

W finale tej samej konkurencji kobiet wystartowały Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak. Jeszcze w połowie dystansu Polki mogły mieć nadzieje na miejsce na podium, ale potem rywalki „odjechały” i ostatecznie skończyły na szóstym miejscu. W finale B kajakarzy na 500 m dwójka Jakub Michalski i Sławomir Witczak zajęła trzecią lokatę (12. w klasyfikacji ogólnej).

Na piątek zaplanowano sześć kolejnych finałów z udziałem czterech polskich osad. O podium na dystansie 200 m rywalizować będą kajakarka Dominika Putto oraz kanadyjkarze Dorota Borowska i Oleksii Koliadych. W finale dwójek na 500 m wystąpią wicemistrzynie olimpijskie z Tokio – Naja z Puławską.(PAP)