Znajdź nas na

FAKTY

Ilu urzędników potrzeba aby otworzyć Ogród Zdrowia w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Pięciu radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego, jeden radny niezależny, starosta powiatu ostrowieckiego, prezydent, urzędnicy, a także przedstawiciele rady osiedla. W tle dzieci z okolicznych placówek: żłobka i przedszkoli, które wybrały się na spacer ze swoimi opiekunami, akurat w momencie konferencji prasowej – tak wyglądało ubiegłotygodniowe otwarcie Ogrodu Zdrowia na Ogrodach w Ostrowcu Św. Jak zauważają niektórzy z naszych czytelników uroczystość przypominało scenę jak z filmu Stanisława Barei lub wiec wyborczy. Z tą różnicą, że nie był to wcale film, a do wyborów pozostały jeszcze dwa lata. Koszt inwestycji to ponad 1 600 000 zł. Większość środków (63 proc.) pochodziła z Unii Europejskiej.

Pergola na terenie ogrodu sensorycznego na Osiedlu Ogrody fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym jak będzie wyglądał Ogród Zdrowia na Ogrodach pisaliśmy już w październiku ubiegłego roku.Inwestycja realizowana była w ramach projektu „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego”, przy udziale środków z Unii Europejskiej. Wartość prac to 1 618 680,49 zł brutto, z czego 63,96 proc.  środków pochodzi z Unii Europejskiej; 26,20 proc. to wkład własny gminy; a 9,84 proc. to środki z budżetu państwa. 

Prace podzielono na trzy etapy. Podczas pierwszego z nich wykonano  rozbiórkę istniejących nawierzchni chodników, zaprojektowano i ułożone nowe nawierzchnie ścieżek, chodników, placów, a także zabezpieczono istniejącej roślinności, które zostały zinwentaryzowana w dokumentacji projektowej i nie były przeznaczone do usunięcia. W  II etapie znalazły się prace  związane z wykonaniem elementów pergoli, placu zabaw, siłowni zewnętrznej, elementów małej architektury i nawierzchni miękkiej piaskowej. Natomiast trzeci etap polegał na wykonaniu nasadzeń zieleni,  wykonaniu  ogrodu sensorycznego wraz z nawierzchnią ścieżki zmysłów.

Ścieżka zmysłów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Koncepcja zagospodarowania skweru została oparta o nową, innowacyjną formę terapii –  hortiterapię (ogrodolecznictwo) i powstała w oparciu o przeprowadzone w 2016 r. warsztaty, w których beneficjentami byli podopieczni Świętokrzyskiego Ośrodka Terapii.

Ogród podzielony został  na 5 ściśle połączonych ze sobą stref zmysłów, z których każda oddziałuje bardzo silnie na poszczególne zmysły tj. wzroku, smaku, zapachu, słuchu, dotyku. Stąd rośliny z liśćmi o różnym kształcie i fakturze, kolorowymi kwiatami. Tutaj dzieci z zaburzeniami zmysłów będę mogły  uczyć się doznawania świata.   Nasadzono także roślinność o intensywnym zabarwieniu, przykuwającym wzrok. Nie brakuje także  roślin zapachowych, których kwiaty, liście wydzielają woń odbieraną zmysłem węchu. Mają właściwości antydepresyjne, uspakajające, odprężające, pobudzające i usprawniające myślenie. W ogrodzie znajdują się też  rośliny, które wydają dźwięk, takimi roślinami są trawy, które kołysząc się na wietrze oddziałują na zmysł słuchu, ta część ogrodu została zaprojektowana jako „Wyspy traw”. W tej części ogrodu znalazła się też ścieżka zdrowia, ścieżka bosych stóp. Ścieżka wyłożona różnymi naturalnymi materiałami. Znalazły się tam m.in piasek, szyszki, kasztany, kamyki, piasek, ziemia, trawa, gałązki itd. Spacer boso pobudza krążenie i pozwala na bliższy kontakt z naturą. Ścieżka może służyć do zabawy, ale również służyć będzie dzieciom z problemami z chodzeniem do nauki poruszania się o własnych siłach czy o kulach.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Otwarcie nowej atrakcji, z założenia przeznaczonej głównie dla mieszkańców Osiedla Ogrody miało miejsce w czwartek 17 czerwca, tyle tylko, że tego dnia mieszkańców było jak „na lekarstwo”, nie zabrakło jednak  radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego, urzędników, a nawet starosty powiatu ostrowieckiego – Marzeny Dębniak, niegdyś wiceprezydenta Ostrowca Św. Wokół miejsca konferencji przechadzały się z kolei dzieci wraz z opiekunami z okolicznych placówek oświatowych, którzy jednocześnie godzinę, w której odbywała się konferencja, wybrali na spacer. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim. Wszystkim, którzy dzisiaj z nami tu są, ponieważ wyjątkowa dzielnica, osiedle Ogrody, która jest takim łącznikiem  z centrum miasta i innymi osiedlami.  Chcę podziękować za, kiedyś inicjatywę, chcę wyróżnić tutaj  naszych radnych: radna Joanna Pikus, po kolei jak sobie pozwolę odwrócić się, radny Łukasz Dybiec. Chcę podziękować radnemu Marcinowi Marcowi, który też reprezentuje Ogrody i mieszka na Ogrodach, radny Włodzimierz Sajda, radny Dariusz Czupryński. Podwójna rola radnego i dyrektora Łukasza Dybca, który za chwile będzie miał też tutaj konserwację tego terenu – mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. dodając, że chce wyróżnić także cała Radę Osiedla Ogrody, a autorów sukcesu jest wielu. 

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. i Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreślał, że Ogrody Zdrowia mają łączyć rekreację ze strefą relaksu. 

– Mam nadzieję, że nasze dzieci, nasza młodzież z przedszkoli, które są zlokalizowane na tym osiedlu, ze szkoły bardzo dobrej podstawowej,  tu chcę podziękować pani dyrektor Marcie Dobrowolskiej-Wesołowskiej za dobrą pracę w szkole, bo za chwile rok szkolny się kończy. Mogę powiedzieć, że tutaj placówka ma dobre wyniki, ale chcę też powiedzieć jedną rzecz, że ta zgoda buduje. Dzięki temu, że mamy dobrą współpracę z panią starostą Marzeną Dębniak wiele rzeczy udaje się zrobić, osiągnąć, zrealizować, udaje się poprawić. Ja mam świadomość, że jeszcze nie wszystko jest skończone, jeszcze wiele pracy przed nami. Jeszcze wiele uliczek, jeszcze wiele chodników, jeszcze kilka  ścieżek rowerowych, jeszcze kilka innych inwestycji przed nami: dużych, mniejszych w różnych osiedlach, w różnych częściach naszego miasta, ale mogę tylko zadeklarować i powiedzieć, że współpracując i mając taką ekipę do współpracy jestem pewny, że wiele rzeczy uda nam się wspólnie osiągnąć – mówił prezydent.

Dodał, że projekt oparty został na koncepcji powrotu do dawnych ogrodów i sadów, które znajdowały się na terenie dzisiejszego osiedla Ogrody.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent  wyjaśnił także dlaczego na wielu terenach, na których utrzymaniem zieleni miejskiej zajmuje się ZUM,  rosną wysokie, nieskoszone trawy. 

Łukasz Dybiec, dyrektor ZUM-u i radny powiatowy z KWW Jarosława Górczyńskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chcę też podziękować pracownikom ZUM-u. Drodzy państwo jest okres takiej olbrzymiej wegetacji. jest bardzo ciepło i jest bardzo deszczowo stąd ta roślinność rośnie wszędzie i tutaj chcę podziękować panu dyrektorowi na pana ręce za zaangażowanie, nie sposób wykosić i obkosić całego miasta w jednym czasie więc prośba o wyrozumiałość i cierpliwość. Te prace trwają i myślę, że zadeklaruje też na koniec roku, panie dyrektorze, jakieś wsparcie, że tak powiem maszynowe dla ZUM-u, żeby wesprzeć te prace – wyjaśniał Jarosław Górczyński.

Podkreślał, że ma nadzieję, że mieszkańcy osiedla Ogrody uszanują i docenią  to miejsce.

– Jest mi tu bardzo miło gościć. Lata temu sobie  postawiliśmy za  cel zmianę wizerunku, wyglądu miasta i powiatu, Uważam, że konsekwentnie to realizujemy. To jest kolejny przykład  jak zmienia się miasto. Czasami na radach osiedlowych mieszkańcy nam nie wierzyli – mówiła Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki,  jako przykład podając zmieniającą się dzielnicę Częstocice.  

– Wspaniały ogród tak potrzebny mieszkańcom. Z tego co wiem, nie jest to koniec działań prezydenta, który w zanadrzu ma jeszcze kilka pomysłów – mówiła starosta.

Łukasz Dybiec, dyrektor ZUM-u i radny powiatowy z KWW Jarosława Górczyńskiego, Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki i Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Głos zabrała także Joanna Pikus, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św.  z KWW Jarosława Górczyńskiego.

– Ja powiem krótko, ale powiem chyba to co dla mnie jest najważniejsze. Tutaj się urodziłam, tutaj się wychowałam, tutaj mieszkam. Jestem przeszczęśliwa, że wspólnymi siłami, dzięki wsparciu pana prezydenta udało się tak naprawdę stworzyć miejsce odpoczynku, zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych, dla seniorów i powiem szczerze, że sama korzystam zarówno ze sprzętu do ćwiczeń, moje dzieci korzystają z placu zabaw i widzę, że tak naprawdę to  jest dla mieszkańców  bardzo ważne, żeby mieli,  szczególnie w czasach pandemii gdzie  ten czas spędzać – podsumowała Joanna Pikus. 

Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Prezydentowi oraz radnym miejskim dziękował Łukasz Dybiec, radny powiatowy z KWW Jarosława Górczyńskiego, a także dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. Przypomniał, że sam był uczniem lokalnej szkoły podstawowej. 

– Widzicie państwo, zieleń nas otacza, mamy tutaj praktycznie trzy przedszkola,  najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogą w takich warunkach się kształcić, rozwijać, jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję – mówił Łukasz Dybiec.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Głos zabrał także Włodzimierz Sajda, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego reprezentujący osiedle Hutnicze.

– Dzięki panu prezydentowi to powstało. I tu mam taką prośbę żeby tu zamontować kamerę, żeby ta kamera odstraszała, żeby to nie poszło w zniste. To co tu jest zrobione, to można powiedzieć, że w województwie świętokrzyskim nie ma takiego skweru jak u nas – podkreślał radny. 

Na terenie Ogrodu Zdrowia znalazła się także strefa dla osób aktywnych, które zechcą poprawić swoją sprawność fizyczną. Wśród urządzeń treningowych do ćwiczeń na powietrzu są m.in.: drabinka, orbitrek, prasa nożna, wioślarz, biegacz, wyciąg górny, wyciskanie siedząc, a także strefa zabaw – plac zabaw o nawierzchni piaskowej, w naturalnych kolorach rozbudzający wyobraźnię dzieci i nawiązujący w swoim charakterze do dawnej zagrody wśród sadów i starych ogrodów. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wydzielona została także przestrzeń z miejscami do siedzenia, w której będą odbywać się lekcje przyrody  i ekologii na świeżym powietrzu. Będzie tu „Polana edukacyjna” . W ogrodzie dzieci poznają zmienność pór roku, będą obserwować rozwój roślin od wczesnej wiosny do późnej jesieni, znajdzie się również miejsce gdzie pod okiem nauczyciela będą mogły tworzyć własne mini ogródki.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this