Znajdź nas na

PO GODZINACH

Jak nie stać się ofiarą! ŚCISK zaprasza na warsztaty z samoobrony WenDo!

WenDo jest metodą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd. W dniach 10-11 kwietnia Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych zaprasza na bezpłatne warsztaty z samoobrony WenDo dla kobiet. Poprowadzi je trenerka – dr Barbara Biskup.

Źródło: ŚCISK

 WenDo wymyślono około 30 lat temu w Kanadzie i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Drogę Kobiet”.  Od samego początku było tworzone nie jako szkoły walki, lecz szkoły samoobrony dla dziewcząt i kobiet – dla osób najbardziej narażonych na przemoc. Od początku także WenDo łączyło sztukę samoobrony fizycznej z samoobroną psychiczną.

Jak czytamy na oficjalnej stronie wendo.org.pl  WenDo do Polski przybyło kilka lat temu za sprawą organizacji kobiecych, które zaprosiły trenerki z Niemiec. Koszty tych szkoleń były ogromne, a po kursie zostawała świadomość, że kilkanaście absolwentek weekendowego kursu to kropla w morzu potrzeb. W 2001 roku Sławka Walczewska z eFKi i niemiecka trenerka WenDo – Beate Nitzschke, która kilka razy prowadziła już kursy WenDo w Polsce, wpadły na pomysł zorganizowania szkolenia dla polskich trenerek, dzięki czemu WenDo miałoby sznasę trafić do Polski na stałe. I tak latem 2001 roku odbył się pierwszy, wstępny kurs dla przyszłych trenerek WenDo w Polsce zorganizowany przez Fundację eFKa, a prowadzone do dziś przez dwie trenerki z Niemiec: Beate Nitzschke i Carola Heinrich. Aktualnie w Polsce działa 16 trenerek WenDo.

 Od „zwykłej” samoobrony różni się między innymi tym, jak wielkie znaczenie przywiązuje do asertywności. Wyraża się to przekonaniem, że nikt nie ma prawa naruszać naszych granic. Poznając swoje własne granice, uczymy się także szanować granice innych ludzi. WenDo jako sztuka samoobrony psychicznej pokazuje, jak ważna jest umiejętność rozwiązywania konfliktów, a przede wszystkim podtrzymywanie komunikacji, niezrywanie kontaktu. Jest to ważny aspekt WenDo jako profilaktyki przemocy. WenDo jest sposobem na to, jak nie stać się ofiarą.

Aby trenować WenDo nie potrzeba siły, ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić. W Niemczech WenDo uczy się dziewczynek (od 7. roku życia) oraz kobiety starsze i niepełnosprawne. Podczas WenDo nauczysz się najprostszych, ale zarazem najbardziej skutecznych technik, które nie wymagają miesięcy żmudnych ćwiczeń. Trenerki WenDo pokazują najsłabsze miejsca w ciele napastnika, uczą umiejętnej obrony poprzez zaatakowanie właśnie tych miejsc. Uczą jak wykorzystywać własne słabe strony na swoją korzyść.

W dniach 10-11 kwietnia Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych zaprasza na bezpłatne warsztaty z samoobrony WenDo dla kobiet. Poprowadzi je trener –  Barbara Biskup, doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, edukatorka antydyskryminacyjna i trenerka WenDo (samoobrona i asertywność dla kobiet). Członkini Zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu, gdzie zajmuje się organizowaniem spotkań dyskusyjnych i akcji prawno-człowieczych (festiwal filmów dokumentalnych WATCH DOCS, happening One Billion Rising, Maraton Pisania Listów, Żywa Biblioteka, warsztaty międzykulturowe) a także pomaga wolontariuszom zagranicznym w zaaklimatyzowaniu się w Kielcach.

Zapisy na warsztaty możliwe poprzez kontakt z organizacją, e-mail: scisk@pm.me lub tel. 504 918 878. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this