Znajdź nas na

FAKTY

Jakimi kryteriami kierował się dyrektor naczelny ostrowieckiego szpitala przy „doborze pracowników do zwolnienia”?

Rodzaj zawartej umowy o pracę, należyte wykonywanie obowiązków pracowniczych, przestrzeganie regulaminów i procedur obowiązujących w zakładzie, posiadanie innego źródła utrzymania, a także staż w zakładzie – to kryteria doboru pracowników do zwolnienia, jakie znalazły się w Zarządzeniu nr 36/2021 z 22 listopada, a pod którym podpisał się Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. Dotarliśmy do treści dokumentu.

Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ostrowieckiego szpitala fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie milkną echa naszego artykułu z 2 grudnia, kiedy to informowaliśmy o aktualnej sytuacji w ostrowieckim szpitalu.  Przypomnijmy że podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się 29 listopada  w porządku obrad znalazł się punkt poświęcony informacji o bieżącej sytuacji w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wśród pytań do Tomasza Kopca, dyrektora naczelnego placówki,  znalazły się te o przedłużających się  pracach przy budowie szpitalnego lądowiska, przenosinach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, sytuacji na ostrowieckim oddziale SOR, czy problemach kadrowych. Powrócił także temat doradców, zatrudnionych przez aktualnego dyrektora. Okazało się również, że wypowiedzenia przedstawione zostały  22 salowym. I to ten ostatni temat zelektryzował opinię publiczną, nie tylko w powiecie ostrowieckim, czy województwie świętokrzyskim, ale i w całej Polsce. Pacjentów szpitala,  a także naszych czytelników zbulwersował fakt, że salowe informację o wypowiedziach otrzymały przed Świętami Bożego Narodzenia, w  dobie pandemii koronawirusa, kiedy dbałość o czystość i sterylne warunki w placówce ma szczególne znaczenie. 

Krystian Karol Krasowski z Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia, który zadeklarował pomoc zwolnionym salowym, przypomniał naszym czytelnikom na czym polega praca salowych.  Zakres ich obowiązków  obejmuje mycie, dezynfekcję łóżek, szafek, podłóg tzw. powierzchni płaskich,  poprzez  pranie tapicerek, w tym również pomoc pielęgniarce przy pacjencie, transport pacjenta, transport materiału do badania. Niestety w ślad za zakresem obowiązków,  nie idą zarobki.

– W 98 procentach wszystkich pracowników zatrudnionych, jako salowi, jest to najniższa pensja w ochronie zdrowia. W tym momencie po podwyżce lipcowej jest to 3 049 zł, natomiast to ma się w przyszłym roku nieco zmienić. Ma być podwyższona ten wskaźnik. Nie wiem jaka będzie średnia krajowa, ale myśle że zarobki salowych,  to będzie około 3400 zł brutto. Skala braków kadrowych i obciążenia pracownika jest na tyle duża, że te pieniądze powinny być wyższe – mówił nam Krystian Karol Krasowski.

To co zbulwersowało mieszkańców powiatu ostrowieckiego i pacjentów ostrowieckiego szpitala to także brak informacji o zarobkach doradców zatrudnionych przez dyrektora naczelnego. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego Tomasz Kopiec zasłonił się przepisami RODO i orzecznictwem sądów. Natomiast podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się przed ostrowieckim szpitalem w środę, 17 listopada, gdy dyrektora naczelnego zapytaliśmy ile podatników kosztować będą zatrudnieni przez niego doradcy zwłaszcza w aspekcie trudnej sytuacji finansowej szpitala, odpowiedział nam, że „podatników myślę, że nic nie będzie kosztowało, z uwagi na to, że szpital nie jest zasilany przez podatki. Będzie to kosztowało Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli kontrakt, z którego wygospodarowane są środki na wynagrodzenia  dla wszystkich członków personelu zatrudnianego w szpitalu.”

Udało się nam dotrzeć do treści Zarządzenia   nr 36/2021 dyrektora naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim z dnia 22 listopada 2021 roku w sprawie zmniejszenia zatrudnienia w grupie salowych oraz ustalenia kryteriów wyboru pracowników do rozwiązywania umowy o pracę. Dyrektor powołuje się na art. 46 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2021 roku o działalności leczniczej oraz art. 3 Kodeksu Pracy.

Wnętrze ostrowieckiego szpitala.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W związku z trudną sytuacją finansową Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim postanawiam zmniejszyć zatrudnienie w grupie salowych o 22 etaty – czytamy  w Zarządzeniu, pod którym widnieje podpis Tomasza Kopca, dyrektora naczelnego ZOZ w Ostrowcu Św.

W celu przeprowadzenia zmniejszenia zatrudnienia ustalił kryteria doboru pracowników do zwolnienia. Były to:  rodzaj zawartej umowy o pracę, należyte wykonywanie obowiązków pracowniczych, przestrzeganie regulaminów i procedur obowiązujących w zakładzie, posiadanie innego źródła utrzymania, a także staż w zakładzie.

Otwartym pozostaje pytanie czy zatrudnienie doradców nie obciąży finansów ostrowieckiego szpitala, którego sytuacja finansowa jest tak trudna, że niezbędne było zmniejszenie zatrudnienia w grupie salowych?  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this