Znajdź nas na

FAKTY

Jarosław Górczyński: Drodzy państwo, biznes jest biznes, jeżeli ktoś ma pomysł na prowadzenie żłobka, proszę otwierać!

„Biznes jest biznes” – tak uwagi radnych o konieczności utworzeniu samorządowego żłobka w Ostrowcu Świętokrzyskim, skomentował podczas sesji absolutoryjnej (22 czerwca) Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Dla wielu rodziców z małymi dziećmi to „policzek w twarz”, a także sygnał, że z miastem, które z roku na rok systematycznie się wyludnia, nie warto wiązać nadziei na przyszłość. Co ciekawe uchwałą Rady Miasta Ostrowca Św. z 30 grudnia 2020 roku Niepubliczne Przedszkole Pajacyk, w którym mieści się prywatny żłobek otrzymało 1 265 833,52 zł dotacji podmiotowej. Czy wszystkich rodziców z Ostrowca Św. stać na korzystanie z usług prywatnych żłobków?

Zdjęcie ilustracyjne z Mlecznej Gali w 2019 roku. Na zdjęciu Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z jednej strony „Mleczne Gale VIP”, wydarzenie, jak przeczytać można na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim „organizowane przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski z myślą o najmłodszych mieszkańców naszego miasta”,  z drugiej brak żłobka, który prowadzony byłby przez samorząd.

Podczas siódmej Mlecznej Gali , zorganizowanej w 2019 roku, prezydent mówił: 

– To dla mnie wyjątkowa chwila, że możemy dziś przywitać uroczyście najmłodszych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy za jakiś czas będą decydować o naszej małej ojczyźnie. Przykładam dlatego szczególną staranność, aby ułatwić bycie rodzicami, dlatego też stawiamy duży nacisk na edukację. Stąd w naszych placówkach w tym roku pojawiły się dodatkowe zajęcia artystyczne i lekcje matematyki oraz logicznego myślenia skierowane dla chętnych. Inwestujemy w najmłodszych – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Przywitanie maluchów, zrobienie sobie wspólnego zdjęcia i wręczenie im podarunków, może i ma znaczenie pijarowe i „ociepla”  wizerunek urzędników, ale nie przynosi realnych korzyści, ani rodzicom, ani dzieciom. A taką realną  pomocą dla wielu z nich byłby niewątpliwie żłobek samorządowy. Młodzi rodzice,  z którymi udało się nam porozmawiać podkreślają, że nie każdego stać na pobyt w prywatnym żłobku. Jak udało się nam ustalić koszt pobytu jednego dziecka w grudniu 2020 roku w jednym z niepublicznych żłobków na terenie miasta wyniósł 920 zł. Według Raportu o stanie gminy z 2020 roku na terenie miasta są dwa żłobki: Niepubliczny Żłobek Integracyjny „Zielony Krokodyl” oraz Niepubliczny Żłobek „Pajacyk”. W obu instytucjach opiekę znajduje 128 dzieci. 

Uchwałą Rady Miasta Ostrowca Św. z 30 grudnia 2020 roku Niepubliczne Przedszkole Pajacyk otrzymało  1 265 833,52 zł, a także 15 031,68  dotacji podmiotowej,  Niepubliczne Przedszkole „Zielony Krokodyl” zaś  289 482,70 zł  i 714 879,56 zł (tabela poniżej).

Dotacje podmiotowe w 2020 roku. Załącznik do UCHWAŁA NR XLI/140/2020 RADY MIASTA OSTROWCA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO z dnia 30 grudnia 2020 r. zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2020 r.
Źródło: BIP UM Ostrowiec Św.

O konieczności utworzeniu żłobka publicznego mówił podczas sesji absolutoryjnej m.in. Artur Głąb, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, podkreślał, że w Ostrowcu Świętokrzyskim brakuje takiej placówki. Jest natomiast duże zapotrzebowanie na miejsce dla maluchów, powstają za to  niepubliczne placówki.

– Dziwi więc, że gmina nie chce zainwestować w publiczną placówkę, która pomogłaby w funkcjonowaniu wielu rodzicom – mówił Artur Głąb.

Do jego wypowiedzi odniósł się prezydent Jarosław Górczyński:  

– Co do żłobka, bo też padało wiele rzeczy. Drodzy państw, biznes jest biznes, jeżeli ktoś ma pomysł na prowadzenie żłobka, proszę otwierać, nie widzę najmniejszego problemu. Jeżeli państwo czujecie koniunkturę, trzeba brać sprawy w swoje ręce i zarabiać na tym, tak jak powstają świetne prywatne przedszkola. Nie widzę tutaj przeciwwskazań – mówił prezydent. 

XLVII Sesja Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w trybie zdalnym
Źródło: Zrzut ekranu YT UM w Ostrowcu Świętokrzyskim

O to na jakie wsparcie rządowe w tworzeniu miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców, których organem prowadzącym byłaby gmina mogą liczyć samorządy zapytaliśmy poseł Agatę Wojtyszek i wicewojewodę świętokrzyskiego – Rafała Nowaka.  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło  bowiem na edycję 2021 programu  „Maluch+” do 450 mln zł. W praktyce oznacza to, blisko  6,2 tys. miejsc opieki dla dzieci do lat 3 tylko w 2021 r. 

– Od lat funkcjonuje program „Maluch+”, który pozwala na budowę żłobków samorządowych i to jest tzw. pierwszy moduł, ale też pozwala na utrzymanie później miejsc w tych żłobkach. Dzięki czemu rodzice nie muszą płacić tak dużo za żłobki. Będąc wojewodą świętokrzyskim bardzo promowałam ten program.  Zachęcałam wszystkie świętokrzyskie gminy do tego, aby zechciały sięgać po te środki, bo osobiście uważam, że w każdej, nawet najmniejszej gminie, taki żłobek powinien funkcjonować. Dowodem są różne miejsca w naszym regionie, gdzie takie żłobki również w małych wiejskich gminach powstawały. Wiem, że w wielu miastach takich żłobków nie ma więc organizacje pozarządowe robią też co mogą, bo też mogą z tego programu skorzystać, to jest kolejny moduł, ale jednak uważam, że żłobki samorządowe powinny istnieć – podkreśla Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP.

Dodaje, że w Polskim Ładzie planowany jest taki program, który będzie skierowany do samorządów, w celu budowy żłobków. 

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chcemy dbać o to, aby rodziny rozwijały się także pod względem dzietności, żeby małżeństwa nie miały jednego, ale dwoje, troje i więcej dzieci. Chcemy jednocześnie dbać o to, aby rodzice mogli realizować się zawodowo. Dlatego też będzie specjalny program żłobkowy, o którym dużo mówiła pani  minister Marlena Maląg i jestem przekonana, że skutecznie będzie dążyła do tego, żeby stosowne ustawy i rozporządzenia ku temu powstały, które pozwolą na sięganie po te środki – dodaje Agata Wojtyszek.

Dodaje, że nie wymaga to dużo papierkowej pracy. Są to proste programu. Pracownicy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego służą pomocą i wsparciem. Posłanka podkreśla, że zależy jej na tym, aby w województwie świętokrzyskim takie miejsca powstawały.

O tym, że program dostępny jest dla samorządowców z województwa świętokrzyskiego przypomina Rafał Nowak, Wicewojewoda Świętokrzyski. 

– Zachęcamy wszystkich samorządowców do składania wniosków z programu Maluch+. Jeżeli spojrzymy na mapę naszego województwa ile już tych programów zostało zrealizowanych, to pokazuje to tylko jak duże jest zainteresowanie i warto po te środki sięgać, bo jest to inwestycja w najmłodszych mieszkańców każdej gminy.  Jestem przekonany, że jeżeli mieszkańcy wyrażają taką chęć, to Program Maluch+  jest cały czas dostępny dla samorządowców również z naszego województwa – tłumaczy Rafał Nowak. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this