Znajdź nas na

FAKTY

Jarosław Górczyński z zarzutami, czy bez? Kiedy finał głośnej ostrowieckiej „afery śmieciowej”?

Jak poinformował nas Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach postępowanie prokuratorskie przeciwko Jarosławowi Górczyńskiemu, prezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego przedłuży się do grudnia. Przypomnijmy, że prokurator zarzuca prezydentowi miasta m.in. przekroczenie uprawnień w związku z przetargami na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy. W sprawie przesłuchano już kilkudziesięciu świadków. Tymczasem historia lubi się powtarzać, a na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiła się informacja z otwarcia ofert w przetargu na Gospodarowanie odpadami komunalnymi w Ostrowcu Świętokrzyskim w okresie od 01.01.2020 roku do 31.12.2021 roku. Oprócz REMONDIS-u swoją propozycję i to o ponad 7 milionów tańszą przedstawiło konsorcjum z Kielc.

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Czekamy na drugą opinię biegłego, a postępowanie przedłużone jest do grudnia bieżącego roku. W tym terminie ta opinia ma zostać uzyskana – wyjaśnił Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Przypomnijmy, że Prokuratura Rejonowa w Skarżysku-Kamiennej prowadzi śledztwo o sygn. PR 2 Ds. 146.2018 przeciwko Jarosławowi Górczyńskiemu podejrzanemu o m. in. o to, że jako funkcjonariusz publiczny przekroczył uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego.

W toku śledztwa – dotyczącego postępowań przetargowych w sprawie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski – zebrano obszerny materiał dowodowy w postaci przede wszystkim dokumentacji przetargowej, zeznań świadków oraz opinii biegłego z zakresu zamówień publicznych.

Materiał ten dał podstawę do przedstawienia 20 lipca 2018 r. Jarosławowi Górczyńskiemu – pełniącemu funkcję Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – zarzutu związanego z przekroczeniem uprawnień w związku z bezpodstawnym unieważnieniem w 2016 r. dwóch postępowań przetargowych i odrzuceniem złożonych w nich prawidłowych ofert, złożeniem fałszywego oświadczenia co do okoliczności mającej znaczenie prawne, tj. w przedmiocie braku istnienia okoliczności wykluczających go od rozstrzygania w tej kwestii, a następnie podjęcie decyzji o wyborze ofert z wolnej ręki w obu w/w postępowaniach.

Skutkowało to wyborem oferty o 1.884.010,49 zł droższej od bezpodstawnie wykluczonej oferty konkurencyjnego podmiotu.

Jarosław Górczyński nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Złożył wyjaśnienia, które są sprzeczne z ustaleniami śledztwa. Za ten czyn grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Powtórka z rozrywki?

6 września 2019 roku na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiła się informacja z otwarcia ofert w przetargu na Gospodarowanie odpadami komunalnymi w Ostrowcu Świętokrzyskim w okresie od 01.01.2020 roku do 31.12.2021 roku. Odbiór i zagospodarowanie odpadów wytwarzanych na nieruchomościach, na których zamieszkują mieszkańcy. Organizacja i prowadzenie PSZOK.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim

W postępowaniu zostały złożone dwie oferty. REMONDIS-u Sp. z.o. o., który zaproponował cenę 26 534 252, 16 zł, a także Konsorcjum: Lider: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Fart BIS sp. z o. o. Partner Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart Sp. z.o. o. z Kielc, które zaproponowało cenę o ponad 7 milionów tańszą, a dokładnie – 19 279 999, 99 zł.

Podobne postępowanie przetargowe miało miało miejsce w 2016 roku – urząd miasta szukał wtedy firmy zajmującej się transportem śmieci. Tańsza oferta została wówczas odrzucona, pomimo że według śledczych spełniała wszystkie wymogi przetargu.

2 komentarze

2 Comments

  1. Ferdek

    22 września, 2019 at 06:43

    Pamietajmy kto był przy tamtym przetargu wiceprezydentem. Chyba ta Pani kandyduje teraz na senatora bo w calym mieście pełno podobizn

  2. Bartek

    22 września, 2019 at 12:15

    Bez komentarza:)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this