Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Jarosław Górczyński z zarzutami, czy bez? Kiedy finał głośnej ostrowieckiej „afery śmieciowej”?

Jak poinformował nas Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach postępowanie prokuratorskie przeciwko Jarosławowi Górczyńskiemu, prezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego przedłuży się do grudnia. Przypomnijmy, że prokurator zarzuca prezydentowi miasta m.in. przekroczenie uprawnień w związku z przetargami na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy. W sprawie przesłuchano już kilkudziesięciu świadków. Tymczasem historia lubi się powtarzać, a na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiła się informacja z otwarcia ofert w przetargu na Gospodarowanie odpadami komunalnymi w Ostrowcu Świętokrzyskim w okresie od 01.01.2020 roku do 31.12.2021 roku. Oprócz REMONDIS-u swoją propozycję i to o ponad 7 milionów tańszą przedstawiło konsorcjum z Kielc.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Czekamy na drugą opinię biegłego, a postępowanie przedłużone jest do grudnia bieżącego roku. W tym terminie ta opinia ma zostać uzyskana – wyjaśnił Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Przypomnijmy, że Prokuratura Rejonowa w Skarżysku-Kamiennej prowadzi śledztwo o sygn. PR 2 Ds. 146.2018 przeciwko Jarosławowi Górczyńskiemu podejrzanemu o m. in. o to, że jako funkcjonariusz publiczny przekroczył uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego.

W toku śledztwa – dotyczącego postępowań przetargowych w sprawie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski – zebrano obszerny materiał dowodowy w postaci przede wszystkim dokumentacji przetargowej, zeznań świadków oraz opinii biegłego z zakresu zamówień publicznych.

Materiał ten dał podstawę do przedstawienia 20 lipca 2018 r. Jarosławowi Górczyńskiemu – pełniącemu funkcję Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – zarzutu związanego z przekroczeniem uprawnień w związku z bezpodstawnym unieważnieniem w 2016 r. dwóch postępowań przetargowych i odrzuceniem złożonych w nich prawidłowych ofert, złożeniem fałszywego oświadczenia co do okoliczności mającej znaczenie prawne, tj. w przedmiocie braku istnienia okoliczności wykluczających go od rozstrzygania w tej kwestii, a następnie podjęcie decyzji o wyborze ofert z wolnej ręki w obu w/w postępowaniach.

Skutkowało to wyborem oferty o 1.884.010,49 zł droższej od bezpodstawnie wykluczonej oferty konkurencyjnego podmiotu.

Jarosław Górczyński nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Złożył wyjaśnienia, które są sprzeczne z ustaleniami śledztwa. Za ten czyn grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Powtórka z rozrywki?

6 września 2019 roku na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiła się informacja z otwarcia ofert w przetargu na Gospodarowanie odpadami komunalnymi w Ostrowcu Świętokrzyskim w okresie od 01.01.2020 roku do 31.12.2021 roku. Odbiór i zagospodarowanie odpadów wytwarzanych na nieruchomościach, na których zamieszkują mieszkańcy. Organizacja i prowadzenie PSZOK.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim

W postępowaniu zostały złożone dwie oferty. REMONDIS-u Sp. z.o. o., który zaproponował cenę 26 534 252, 16 zł, a także Konsorcjum: Lider: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Fart BIS sp. z o. o. Partner Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart Sp. z.o. o. z Kielc, które zaproponowało cenę o ponad 7 milionów tańszą, a dokładnie – 19 279 999, 99 zł.

Podobne postępowanie przetargowe miało miało miejsce w 2016 roku – urząd miasta szukał wtedy firmy zajmującej się transportem śmieci. Tańsza oferta została wówczas odrzucona, pomimo że według śledczych spełniała wszystkie wymogi przetargu.

2 komentarze

2 Comments

  1. Ferdek

    Wrzesień 22, 2019 at 06:43

    Pamietajmy kto był przy tamtym przetargu wiceprezydentem. Chyba ta Pani kandyduje teraz na senatora bo w calym mieście pełno podobizn

  2. Bartek

    Wrzesień 22, 2019 at 12:15

    Bez komentarza:)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Bezdomności nie mamy wypisanej na czole!

FAKTY

Piątek, 13 szczęśliwy dla mieszkańców gminy Kunów! Nowa droga łącząca Miłkowską Karczmę i Kurzacze to dla nich okno na świat! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Podatki nie wzrosną, większa kasa do budżetu gminy też nie wpłynie!

FAKTY

Czeski film czy łamanie prawa? Konferencje prasowe wciąż bez naszego udziału!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this