Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ponad 60 tysięcy przeszkolonych żołnierzy! Kieleckie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych świętuje 30 lat!

Ponad 60 tysięcy żołnierzy służących w ramach polskich kontyngentów wojskowych m. in. w Syrii, Libanie, Kambodży, Iraku czy Afganistanie przygotowywało się do misji w jednostce w Kielcach. – To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, Europy i Świata – podkreśla płk Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, które świętuje jubileusz 30-lecia istnienia. W uroczystości wzięli udział m.in. Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Wawrzyk, wiceminister Spraw Zagranicznych, parlamentarzyści: Jarosław Rusiecki i Krzysztof Słoń, Senatorowie RP, a także Krzysztof Lipiec, Poseł na Sejm RP.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Początki Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych sięgają 1989 roku. W Kielcach utworzono wówczas Wojskowe Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Jego dowódca, gen. dyw. Fryderyk Czekaj tak wspomina trudne początki.

– Jeden blok był zarazem hotelem, salą wykładową i częścią administracyjną. Dość szybko udało nam się jednak pozyskać kadrę, głównie żołnierzy z Kielc – wyjaśnia gen. dyw. Fryderyk Czekaj.

Centrum powstało dla potrzeb UNDOF-u, czyli misji, realizowanej na Wzgórzach Golan.

Źródło: FB Jarosław Rusiecki

– Kielce zostały wybrane ze względu na piękne koszary, a także położenie. Kierowców szkoliliśmy na serpentynach Gór Świętokrzyskich, które przypominały tereny na misjach – mówi płk Andrzej Kobielski, były komendant Wojskowego Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. – Polscy żołnierze zdobyli w misjach pokojowych ogromny szacunek, a jednocześnie byli bardzo efektywni. Inne kraje tego nie posiadały – zaznacza.

Od 1999 roku w kieleckiej jednostce przeszkolono do misji zagranicznych ponad 60 tysięcy żołnierzy. W pierwszych latach funkcjonowania Centrum przygotowywano ich głównie pod względem bojowym i specjalistycznym. Od 2011 roku szkolenia przeprowadzane są pod kątem poznawania międzynarodowego prawa humanitarnego, konfliktów zbrojnych, świadomości kulturowej oraz sytuacji cywilno-wojskowej.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Życzyłbym sobie żebyśmy byli jednostką nie tylko krajową, ale również międzynarodową. Obecnie żołnierze pełnią służbę w ramach polskiego kontyngentu wojskowego w krajach Basenu Morza Śródziemnego, a kolejni przygotowują się do wyjazdu do Afganistanu i Libanu – zaznaczył płk Paweł Chabielski.

W uroczystym jubileuszu jednostki uczestniczyli Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, przedstawiciele polskiego parlamentu, poseł Krzysztof Lipiec oraz senatorowie: Jarosław Rusiecki i Krzysztof Słoń, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, generałowie, dowódcy i żołnierze Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Z okazji 30-lecia zostały wręczono medale i odznaczenia Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny oraz za wieloletnią pracę. Przyznano także pamiątkowe statuetki i medale, które otrzymali m. in. poseł Krzysztof Lipiec oraz przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.

– Składam pokłon przed polskim wojskiem, które dba o pokój na całym świecie – zaznaczył poseł Krzysztof Lipiec. A Andrzej Pruś dodał:

– Cieszymy się, że na terenie województwa świętokrzyskiego jest takie miejsce. Żołnierze przyjeżdżają do Kielc na szkolenie, a następnie promują sławę oręża polskiego na cały świat.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Spotkanie zakończył występ zespołu reprezentacyjnego Wojska Polskiego – Orkiestry Wojskowej z Radomia oraz defilada.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Uczniowie Staszica potrafią się dzielić! Gry planszowe, zabawki i słodycze trafiły do „Naszego Domu” w Denkowie! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Widziałeś mężczyznę ze zdjęcia? Powiadom Policję!

FAKTY

Na Traugutta, Świętokrzyskiej i Sandomierskiej będzie bezpieczniej!

FAKTY

Bezdomności nie mamy wypisanej na czole!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this