Znajdź nas na

FAKTY

Ponad 60 tysięcy przeszkolonych żołnierzy! Kieleckie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych świętuje 30 lat!

Ponad 60 tysięcy żołnierzy służących w ramach polskich kontyngentów wojskowych m. in. w Syrii, Libanie, Kambodży, Iraku czy Afganistanie przygotowywało się do misji w jednostce w Kielcach. – To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, Europy i Świata – podkreśla płk Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, które świętuje jubileusz 30-lecia istnienia. W uroczystości wzięli udział m.in. Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Wawrzyk, wiceminister Spraw Zagranicznych, parlamentarzyści: Jarosław Rusiecki i Krzysztof Słoń, Senatorowie RP, a także Krzysztof Lipiec, Poseł na Sejm RP.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Początki Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych sięgają 1989 roku. W Kielcach utworzono wówczas Wojskowe Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Jego dowódca, gen. dyw. Fryderyk Czekaj tak wspomina trudne początki.

– Jeden blok był zarazem hotelem, salą wykładową i częścią administracyjną. Dość szybko udało nam się jednak pozyskać kadrę, głównie żołnierzy z Kielc – wyjaśnia gen. dyw. Fryderyk Czekaj.

Centrum powstało dla potrzeb UNDOF-u, czyli misji, realizowanej na Wzgórzach Golan.

Źródło: FB Jarosław Rusiecki

– Kielce zostały wybrane ze względu na piękne koszary, a także położenie. Kierowców szkoliliśmy na serpentynach Gór Świętokrzyskich, które przypominały tereny na misjach – mówi płk Andrzej Kobielski, były komendant Wojskowego Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. – Polscy żołnierze zdobyli w misjach pokojowych ogromny szacunek, a jednocześnie byli bardzo efektywni. Inne kraje tego nie posiadały – zaznacza.

Od 1999 roku w kieleckiej jednostce przeszkolono do misji zagranicznych ponad 60 tysięcy żołnierzy. W pierwszych latach funkcjonowania Centrum przygotowywano ich głównie pod względem bojowym i specjalistycznym. Od 2011 roku szkolenia przeprowadzane są pod kątem poznawania międzynarodowego prawa humanitarnego, konfliktów zbrojnych, świadomości kulturowej oraz sytuacji cywilno-wojskowej.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Życzyłbym sobie żebyśmy byli jednostką nie tylko krajową, ale również międzynarodową. Obecnie żołnierze pełnią służbę w ramach polskiego kontyngentu wojskowego w krajach Basenu Morza Śródziemnego, a kolejni przygotowują się do wyjazdu do Afganistanu i Libanu – zaznaczył płk Paweł Chabielski.

W uroczystym jubileuszu jednostki uczestniczyli Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, przedstawiciele polskiego parlamentu, poseł Krzysztof Lipiec oraz senatorowie: Jarosław Rusiecki i Krzysztof Słoń, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, generałowie, dowódcy i żołnierze Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Z okazji 30-lecia zostały wręczono medale i odznaczenia Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny oraz za wieloletnią pracę. Przyznano także pamiątkowe statuetki i medale, które otrzymali m. in. poseł Krzysztof Lipiec oraz przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.

– Składam pokłon przed polskim wojskiem, które dba o pokój na całym świecie – zaznaczył poseł Krzysztof Lipiec. A Andrzej Pruś dodał:

– Cieszymy się, że na terenie województwa świętokrzyskiego jest takie miejsce. Żołnierze przyjeżdżają do Kielc na szkolenie, a następnie promują sławę oręża polskiego na cały świat.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Spotkanie zakończył występ zespołu reprezentacyjnego Wojska Polskiego – Orkiestry Wojskowej z Radomia oraz defilada.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this