Znajdź nas na

FAKTY

Jarosławowi G., prezydentowi Ostrowca Św. grozi do 8 lat pozbawienia wolności!

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratur Krajowej w Katowicach przedstawił Jarosławowi G. łącznie pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwocie 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego kwalifikowane z art. 228 § 1 kk oraz art. 230 § 1 kk.

Fot. Zdjęcie ilustracyjne

Jak już informowaliśmy, na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach (14 marca 2023 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego w śledztwie dotyczącym korupcji.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratur Krajowej w Katowicach przedstawił Jarosławowi G. łącznie pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwoce 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego kwalifikowane z art. 228 § 1 kk oraz art. 230 § 1 kk. Czyny zarzucone podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. 

Sąd uznał, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych podejrzanemu czynów i nie zastosował wobec Jarosława G. środków zapobiegawczych stwierdzając, że materiał dowodowy zabezpieczony przez prokuratora jest kompletny. W ocenie prokuratury jedynie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania jest w stanie w pełni zabezpieczyć dalszy tok postępowania, a w szczególności zapobiec ewentualnemu matactwu ze strony podejrzanego, dlatego też prokurator nie zgadza się z decyzją sądu i skieruje zażalenie na to postanowienie.  

Apel Prokuratury

Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k. sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz sprawca płatnej protekcji – nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.

Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Jarosławowi G., aby w celu skorzystania z klauzuli niekaralności art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k., zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Zarażenie gronkowcem, zastrzeżenia do opieki, naruszenie prawa do opieki duszpasterskiej – na co jeszcze żalili się pacjenci ostrowieckiego szpitala? 

FAKTY

Ponad 4 miliony złotych na czyste powietrze! Świętokrzyskie gminy z dofinansowaniem na wymianę „kopciuchów”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this