Znajdź nas na

FAKTY

Czy w Ostrowcu Świętokrzyskim dostatecznie dba się o miejsca przypominające o historii miasta?

Brudne, pokryte mchem, zarośnięte – tak wyglądają pomniki u zbiegu ulic Henryka Sienkiewicza i ul. Kolonia Robotnicza, a także przy ulicy Hubalczyków w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z prośbą o renowację tych ważnych dla ostrowczan i historii miasta miejsc zwrócił się Dariusz Kaszuba, radny miejski z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Nie była to jego pierwsza interpelacja w tej sprawie. Ci, którzy tworzyli historię Ostrowca Św. sami się już bowiem nie upomną.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Pomnik u zbiegu ulic Kolonia Robotnicza, Henryka Sienkiewicza upamiętnia powstanie osiedla w latach 1926-1931. Ma bardzo słabo czytelną inskrypcję, do tego jest zarośnięty trawą i mchem. Pozostawiony sam sobie, niszczeje od wielu lat. O jego oczyszczenie, a tym samym godne upamiętnienie mieszkańców, którzy tworzyli historię Ostrowca Św. apelował m.in. w 2019 roku Dariusz Kaszuba.

– Jest to mały obelisk, który jest w bardzo kiepskim stanie, informuje o tym, że jest to osiedle przedwojenne i to było coś nowego w tamtych czasach, a takie osiedla robotnicze były wówczas czymś, czym można było się pochwalić. Boleję nad tym, że moja interpelacja uzyskała taką, a nie inną odpowiedź z Urzędu Miasta, bo tak naprawdę powinny być zadbane wszystkie tego typu miejsca. Nie wygląda to najlepiej. Otoczenie też pozostawia wiele do życzenia. Głaz jest szary, zzieleniały. Należałoby ten pomnik po prostu odnowić, przywrócić pamięci społecznej, bo tak naprawdę jest to kolejny punkt na mapie historii naszego miasta, historii przecież nie za długiej, który trzeba zaakcentować. Nie każdy pojedzie szukać tych domków na Kolonii Robotniczej, ale jadąc starą krajową „9” każdy ten obelisk mija, widzi go –  mówił w 2019 roku  Dariusz Kaszuba, który przypomniał, że w poprzedniej kadencji rady miasta poruszał ten temat z radnym Andrzejem Pałką, niestety bez rezultatów.

Dziś, po blisko czterech latach temat stanu pomników na terenie Ostrowca Św. powrócił. Czy rokrocznie radny będzie musiał przypominać o ich pielęgnacji? 

– Pomniki są wyrazem pamięci o wspólnej historii. Stan niektórych jednak nie świadczy najlepiej o naszym zadbaniu o ich wygląd i otoczenie.  Przedwojenny pomnik przy ulicy Kolonia Robotnicza, upamiętniający wybudowanie dzielnicy Ostrowca Św. jest zaniedbany, a jego napis słabo czytelny.  Otoczenie pomnika na mogile Powstańców Styczniowych przy ulicy Hubalczyków wymaga przycięcia rozrośniętych krzewów i usunięcia zbędnej roślinności. Bardzo prosze o przywrócenie godnego wyglądu tym miejscom – apeluje Dariusz Kaszuba.

Czy miejsca przypominające o historii Ostrowca Św. doczekają się godnego upamiętnienia? 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

–  W odpowiedzi na interpelację Pana Radnego w sprawie renowacji pomników przy ul. Hubalczyków i ul. Kolonia Robotnicza – informuję, że pomnik umiejscowiony przy skrzyżowaniu ul. H. Sienkiewicza i ul. Kolonia Robotnicza, nie stanowi w myśl ustawy z dnia 28 marca 1993 r. o grobach i cmentarzach wojennych, miejsca pamięci narodowej, nad którymi Gmina sprawuje opiekę. Jest to obelisk upamiętniający powstanie osiedla. Mając jednak na względzie troskę o zachowanie historii naszego Miasta, podjęte zostaną doraźne działania polegające na umyciu środkami chemicznymi przedmiotowego pomnika, jego odgrzybienie i impregnację hydrofobiczną. Natomiast prace porządkowe wokół pomnika przy ul. Hubalczyków polegające między innymi na pielęgnacyjnym cięciu krzewów zostaną rozpoczęte podczas sprzyjających warunków atmosferycznych – czytamy w odpowiedzi. 

Zdjęcia załączone do interpelacji Dariusza Kaszuby Źródło: BIP Urząd Miasta w Ostrowcu Św.
Zdjęcia załączone do interpelacji Dariusza Kaszuby Źródło: BIP Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

3 komentarze

3 Comments

 1. Ona

  18 marca, 2023 at 08:51

  Cóż…Jaki Prezydent taka czystość i organizacja w mieście za to na każdym przystanku wiadomo… Jarosław Górczyński straszy zaproszeniami a może to juz mobbing społeczeństwa miasta ?

 2. Elektryko

  19 marca, 2023 at 09:52

  Odwal sie od Jarka. On wiecej zrobil dla miasta niz wszyscy razem jego poprzednicy.A gdzie jest rada osiedla?

 3. Waldek

  19 marca, 2023 at 15:46

  Są ludzie to którym przeszkadza sami dla zdrowia tak jak radny tylek ruszy lub zapłaci z własnych pieniędzy bo odkąd tu mieszkam to mi to wcale nie przeszkadza

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this