Znajdź nas na

FAKTY

Jeden ciągnik, trzy osoby w szoferce! Czy w ZUM-ie przestrzegają przepisów bezpieczeństwa?

Jeden ciągnik z naklejką ZUM, a w nim trzy osoby w szoferce – taką sytuacją zaobserwował jeden z naszych czytelników, którego zaniepokoiło bezpieczeństwo i higiena pracy w Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim. Poprosiliśmy więc dyrektora ZUM-u o przesłanie kopii karty pojazdu o konkretnym numerze rejestracyjnym, a także ile osób jednocześnie może się nim przemieszczać, zajmując miejsca w kabinie pojazdu? Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich „zasłonił” się przepisami „Prawa o ruchu drogowym”.

Zdjęcie wykonane 16 czerwca 2021 roku na ulicy Adama Mickiewicza w Ostrowcu Św. fot. Czytelnik

16 czerwca jeden z naszych czytelników przesłała nam krótki film z nagraniem ciągnika, w którego szoferce podróżowały trzy osoby: kierowca i dwóch pasażerów.  Zaniepokojony bezpieczeństwem pracy w Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Św. pytał czy tego typu sytuacja nie jest narażeniem na niebezpieczeństwo, a także utratę zdrowia i życia osób przebywających w kabinie. 

Nie jest to pierwszy taki przypadek. O podobnej sytuacji pisaliśmy 19 czerwca 2019 roku, kiedy to w szoferce pojazd marki Ursus C-360 z naklejkami Zakład Usług Miejskich podróżowały także trzy osoby.

W Zakładzie Usług Miejskich zapytaliśmy, czy pojazd o którym mowa, zgodnie z przepisami prawa może przewozić  trzy osoby, czy tylko jedną? Poprosiliśmy więc o przesłanie kopii karty pojazdu o konkretnym numerze rejestracyjnym, a także informacji na ile osób jest zarejestrowany? Ile osób jednocześnie może się nim przemieszczać, zajmując miejsca w kabinie pojazdu? Prosiliśmy także o przesłanie kopii przeglądu, a także dowodu rejestracyjnego danego pojazdu.

Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. „zasłonił się” Przepisami prawa o ruchu drogowym.

– W odpowiedzi na wniosek z dnia 18.06.2021 w sprawie przesłania kopii przeglądu, karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego informuję, że informacje zawarte w w/w dokumentach są danymi gromadzonymi w centralnej ewidencji pojazdów, prowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 450 z późn.zm.). Dostęp do tych danych reguluje m.in. art. 80cd powołanej ustawy, który przewiduje możliwość udostępnienia danych lub informacji zgromadzonych w ewidencji innym podmiotom, w tym osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej jeżeli wykażą swój interes prawny. Przepis ten określa zatem odmienne zasady i tryb dostępu do informacji i danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów, w tym informacji stanowiących treść poszczególnych dowodów rejestracyjnych, co w świetle art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2020r. poz.2176.) wyłącza możliwość uzyskania tych informacji w trybie dostępu do informacji publicznej – czytamy w piśmie, pod którym podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor ZUM-u.

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Zakładu usług Miejskich w Ostrowcu Św.

6 lipca na adres mailowy ZUM-u wysłaliśmy zatem pytania uzupełniające: Jakimi środkami transportu dysponuje Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim? Prosiliśmy  o podanie marki pojazdu, typu pojazdu i roku produkcji, a także informacji o ilości osób, jakie mogą się danym pojazdem jednocześnie poruszać. Zapytaliśmy także jak często wykonywane są przeglądy pojazdów, znajdujących się w ewidencji pojazdów, wykorzystywanych przez Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Św.?

Wciąż czekamy na odpowiedź. Gdy ją otrzymamy do tematu powrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this