Znajdź nas na

FAKTY

Jest „łąka”, będą tory rowerowe! Na „Pułankach” powstanie atrakcja nie tylko dla rowerzystów!

Czy miłośnicy jazdy ekstremalnej nareszcie doczekają się toru rowerowego typu pumptrack? O tym, że w planach jest jego budowa blisko dwa lata temu, podczas konferencji prasowej informował Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Atrakcja powstać miała na terenie Osiedla Pułanki. Wygląda na to, że nareszcie rozstrzygnięto przetarg na realizację zadania. W jego realizacji pomogą środki z „Polskiego Ładu”.

Osiedle Pułanki w Ostrowcu Św. To tutaj powstanie atrakcja dla miłośników jazdy ekstremalnej fot. Łukasz Frudniewski/naOSTRO.info

Na tę atrakcję miłośnicy dwóch kółek z Ostrowca Świętokrzyskiego musieli  trochę poczekać, choć zapowiedzi jej budowy pojawiły się już dwa lata temu. Mowa o torze rowerowym typu pumptrack wraz z infrastrukturą towarzyszącą, którego budowę podczas konferencji prasowej w 2021 roku zapowiadał Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Aura zimowa, ale nie przeszkadza nam to w planowaniu nowej inwestycji, nowej atrakcji, czegoś ciekawego, dedykowanego naszej młodzieży, uczniom, osobom, które chcą aktywnie spędzać czas. Chcemy wybudować na tym terenie, dzięki współpracy  z Ostrowiecką Spółdzielnią Mieszkaniową, zespół trzech torów – pumptracków do jazdy wyczynowej, do ćwiczeń, wymagających umiejętności równowagi. Przy tych torach chcemy też taką część eventową, komunikacyjną i również część dla kibiców, dla rodziców, dla osób, które będą chciały popatrzeć na umiejętności swoich podopiecznych, swoich dzieci – mówił podczas zorganizowanej w styczniu 2021 roku konferencji prasowej, Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Niemal 9 miesięcy później w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim dopytywaliśmy na jakim etapie jest ta inwestycja.  

Okazało się wówczas, że  29 marca 2021 roku Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zawarła umowę z Ostrowiecką Spółdzielnią Mieszkaniową na korzystanie z nieruchomości, w związku z planowaną realizacją inwestycji. Nie został jednak ogłoszony przetarg na realizację tego zadania.  

– Na podstawie kosztorysu inwestorskiego wartość realizacji zadania wynosi 2 158 583, 16 zł brutto. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu wniosek o dofinansowanie inwestycji , jednak nie został on rozpatrzony pozytywnie. W roku 2022 gmina będzie ponownie składać wniosek o dofinansowanie tego zadania. Termin oddania do użytku inwestycji zostanie określony po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy – poinformował nas wówczas Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Budowa toru rowerowego i skateplazy jest częścią większego zadania pod nazwą: „Budowa infrastruktury kulturalno-rekreacyjnej (zadaszenie amfiteatru, tor rowerowy i skateplaza) na terenie os. Pułanki i Parku im. Marszałka J. Piłsudskiego. Inwestycje te dofinansowane są z Rządowego Funduszu Polski Ład. Program Inwestycji strategicznych. 

Pumptrack w Nowym Sączu jest największą tego typu atrakcją w Polsce i Unii Europejskiej
Źródło: nowysacz.pl

– Środowisko rowerzystów w Ostrowcu Świętokrzyskim jest liczne oraz bardzo zróżnicowane.  Kolejna inwestycja skierowana dla miłośników dwóch kółek dotyczy budowy trzech torów rowerowych przeznaczonych dla rowerów typu pumptrack. Każdy reprezentować będzie odmienny poziom trudności. Krótki tor będzie przeznaczony dla osób od 4-7 lat. Dla zaawansowanych dostępny będzie tor typu pro. Użytkownicy będą mogli również jeździć na torze uniwersalnym. Łącznie trasy będą miały ponad 580 metrów długości. Dodatkowo wykonana zostanie skateplaza, czyli obszar z wyprofilowanymi przeszkodami dla jeżdżących na deskorolkach, rolkach, hulajnogach i rowerach. Wybudowana zostanie również m.in. strefa piknikowa, czy też zadaszone miejsca siedzące. –  poinformował na swojej oficjalnej stronie internetowej Urząd Miasta w Ostrowcu Św. 

Zgodnie ze specyfikacją zamówienia, zakres robót  budowlanych obejmuje: budowę ciągu rowerowego, budowę ciągu pieszego wraz z przynależnymi do niego placami o nawierzchni bitumicznej, stanowiących komunikację do poszczególnych atrakcji terenu rekreacyjnego, budowę „skateplazy” (wykonanie nawierzchni utwardzonej betonowej wraz z elementami małej architektury stanowiących wyposażenie skateparku), usytuowanie dodatkowych elementów małej architektury (zadaszone miejsce siedzące, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne), wykonanie wewnętrznej instalacji oświetleniowej w obrębie terenu rekreacyjnego objętego opracowaniem, wykonanie zagospodarowania zieleni w obrębie terenu objętego inwestycją (nasadzenia zieleni niskiej i średniowysokie oraz wysiew trawy), a także montaż dwóch urządzeń zabawowych dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.

Skateplaza w Lesznie
Źródło: MOSiR Leszno

Jako wykonawcę inwestycji wybrano firmę OBO Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie.

Przypomnijmy, że Pumptrack to  specjalnie zaprojektowany tor  przeszkód, składającym się z wyprofilowanych zakrętów, garbów, muld,  małych hopek ułożonych w takiej kolejności, aby możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania. Największy w Polsce kompleks asfaltowych i rowerowych placów zabaw, znajduje się w Nowym Sączu i zajmuje powierzchnię blisko 6000 metrów kwadratowych. Cieszy się olbrzymią popularnością i głośno o nim nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Czy podobnie będzie w Ostrowcu Św.?  

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this