Znajdź nas na

FAKTY

Joanna Suska: Pracuję po to, by żyło się nam wszystkim lepiej! Pomimo pandemii to był intensywny rok dla gminy Ćmielów!

Powstaje Dzienny Dom Senior Plus i Klub Seniora, już niedługo pierwsza łopata wbita zostanie pod świetlicę środowiskową w Piaskach Brzóstowskich, tężnia przyciąga turystów, a Ćmielów otrzymał tytuł miasta z klimatem. Do tego remontowane są drogi, a mieszkańcy postawili na integrację i wspólne spędzanie czasu wolnego. Tak w wielkim skrócie wyglądały dwa lata kadencji Joanny Suski, burmistrza Ćmielowa. – To są dopiero dwa lata mojej działalności na stanowisku burmistrza. To bardzo krótki czas do tego, żeby wszystkie zaległości, oczekiwania i potrzeby mieszkańców spełnić w 100 procentach. Po to jest pięcioletnia kadencja, aby wszystkie projekty, zamierzenia zrealizować. Rozwój gminy to kwestia długofalowej polityki, ponieważ nie wszystkie elementy da się zrobić od razu. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. Wiele udało się już wykonać, kolejna porcja zadań przed nami – zapewnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, podsumowując swoją dwuletnią pracę.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa podkreśla, że to co najważniejsze, to zrównoważony rozwój gminy. Z jednej strony inwestowanie w drogi i obiekty użyteczności publicznej, z drugiej kultura, sport i integracja mieszkańców. Rok 2020 był trudnym rokiem dla wielu samorządowców. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała też wiele planów w Ćmielowie, jak chociażby jubileusz 515-lecia nadania praw miejskich dla miasta. Jednak w myśl powiedzenia „co się odwlecze, to nie uciecze”  burmistrz zapewnia, że mieszkańcy będą mieli okazję do wspólnego świętowania w przyszłym roku.

Przypomina, że w tym roku udało się dokonać przebudowy kilku krótkich, ale bardzo strategicznych odcinków dróg gminnych. 

– Te krótkie odcinki nie kwalifikowały się do żadnego dofinansowania, a były wyczekiwane przez mieszkańców, jak ulica Dworcowa, droga w Rudzie Kościelnej, w Woli Grójeckiej, ulica Jasna w centralnym  Ćmielowie. Udało się zrobić przepust w Grójcu, który służy rolnikom, jako dojazd do pól, czy w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych 120 metrowy odcinek drogi dojazdowej w Łysowodach – wylicza burmistrz.

Ulica Jasna w Ćmielowie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Gmina dofinansowała także inwestycje powiatowe, jak chociażby w przypadku ulicy Skała w Ćmielowie. 

– Inwestycja do najtańszych nie należała. W budżecie gminy Ćmielów trzeba było wygospodarować 188 tysięcy złotych. To droga znajdująca się w zarządzaniu powiatu, ale nasi mieszkańcy też z niej korzystają. Przyświecał nam więc wspólny cel –  wyjaśnia burmistrz. 

Kolejna droga powiatowa, której remont dofinansowała gmina Ćmielów to ta, przebiegająca przez Piaski Brzóstowskie. W tym przypadku wkład własny gminy wyniósł 62 tysiące złotych, przy zaledwie 20 tysiącach nakładów Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

– To długo wyczekiwana inwestycja, tak naprawdę główna droga przez Piaski Brzóstowskie. Pozostawiała wiele do życzenia – przypomina burmistrz. 

Gmina Ćmielów wsparła remont drogi powiatowej w Piaskach Brzóstowskich
fot Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że w tym roku nie został uruchomiony fundusz usuwania skutków klęsk żywiołowych, w ramach którego zaplanowany był remont drogi przez Glinkę, Marianów-Kaliszany, Brzóstową, Podgórze, Piaski Brzóstowskie, czy Piaski Grójeckie. 

– To przed nami, mam nadzieję, że te drogi uda się nam wykonać w  przyszłym roku. Myślę, że sytuacja pandemii  każdego dotknęła, a rząd służył wsparciem przede wszystkim przedsiębiorcom i te pieniądze zostały właśnie na taką pomoc przekierowane. Mam nadzieję, że zostaną odmrożone, po to, abyśmy mogli skutecznie o nie aplikować tłumaczy. 

Podkreśla, że są też działania, których z zewnątrz nie widać, a które wykonują pracownicy urzędu,, aby móc aplikować o środki zewnętrzne np. na przebudowę dróg. Potrzebny jest do tego uregulowany stan prawny.

– Realizujemy procedury przekształcenia gruntów z użytkowania wieczystego czy też z mienia gromadzkiego  na  prawo własności gminy. Część dróg jest już własnością gminy, a to w przyszłości umożliwi mi apliowanie o dofinansowania. W przypadku ochrony przeciwpożarowej zadbaliśmy także o hydranty. Są sukcesywnie wymieniane i uruchamiane. Wcześniej były w opłakanym stanie i nie spełniały wymogów. W razie pożaru mogło dojść do tragedii – wyjaśnia Joanna Suska. 

 Zmieniła się i wciąż zmienia estetyka gminy, najbardziej dostrzegalne jest to w centralnym Ćmielowie, ale zmiany sukcesywnie wprowadzane są w poszczególnych miejscowościach. 

Wola Grójecka. Mieszkańcy wspólnie porządkują teren przy drodze gminnej
Źródło: Dzień dobry Ćmielów

– Przykładem może być Borownia, czy Podgrodzie. Gmina zakupiła tam plac, który dzięki funduszowi sołeckiemu zyskał nowy wygląd i stał się miejscem spotkań dla lokalnej społeczności. Półtora roku temu był w opłakanym stanie, teraz mieszkańcy będą mieli się gdzie spotykać i integrować. Podobnie w Woli Grójeckiej, gdzie jeden z mieszkańców, pan Kazimierz Niedbała przekazał gminie nieodpłatnie swoją działkę. Dzięki zaangażowaniu sołtysa, mieszkańców, a także pracowników interwencyjnych powstał tam plac zabaw dla dzieci.Dziś cieszy się olbrzymią popularnością, a myślę, że to nie koniec zaangażowania lokalnej społeczności – wyjaśnia burmistrz.  

Nową estetykę zyskały także przystanki autobusowe, jedne pomalowano, inne dopiero postawiono, jak ten w Piaskach Brzóstowskich, czy Borowni. Przeprowadzono także remonty szkół i przedszkoli.

Nowa wiata przystankowa w Borowni, zakupiona i zrealizowana ze środków funduszu sołeckiego
Źródło: Gmina Ćmielów

– Było bardzo dużo działań nakierowanych na poprawienie wyglądu sołectw w naszej gminie. Już za chwilę będziemy ogłaszać przetarg na dobudowę oświetlenia. Projekt jest już gotowy.  Oświetlenie zyska ulica Skała, Podgrodzie, czarna Glina, Trębanów, Piaski Brzóstowskie. Sukcesywnie będziemy spełniać oczekiwania zgłaszane przez mieszkańców, sołtysów, radnych. Nic się nie dzieje od razu trzeba zgodnie z przepisami, proceduralnie realizować inwestycje – dodaje Joanna Suska. 

Pomimo że świętowanie 515-lecia nadania praw miejskich dla Ćmielowa zostało ograniczone przez obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa mieszkańcy mogli jednak uczestniczyć w wystawie zorganizowanej przy ćmielowskiej tężni, podczas której przypomniano losy miasta i gminy, a także życie codzienne lokalnych społeczności. Nakręcono także film promujący gminę Ćmielów. Mieszkańcy, dzięki wsparciu Nadleśnictwa Ostrowiec Św. mogli także otrzymać sadzonki drzewek, które symbolizowały tegoroczny jubileusz. 

515 drzewek na 515-lecie nadania praw miejskich dla Ćmielowa
Joanna Suska burmistrz Ćmielowa.
Fot. Łukasz Grudniewski

– Choć tego dnia pogoda nie dopisała, drzewka rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Niemniej jednak mieszkańcy zjawili się liczną grupą. Wszystkie drzewka zostały rozdane, teraz będziemy czekać aż podrosną, żeby za kilka lat pokazać je na zdjęciach, jak mieszkańcy je pielęgnują, jak rosną – tłumaczy Joanna Suska.  

 W 2019 roku wielkim sukcesem okazały się Dni Ćmielowa. Wystąpił zespół Playboys.

– Mieszkańcy naszej małej gminy mogli czuć się dostrzeżeni. Rozwój gminy to bowiem również kultura i integracja społeczna. W 2019 roku z mojej inicjatywy zorganizowany został Dzień Seniora w dwóch częściach gminy:  w budynku po byłym gimnazjum w Ćmielowie i w Borii. W tym roku miałam plany, żeby zorganizować je jeszcze w innych miejscowościach, w tych większych oczywiście. Takie sugestie pojawiły się też od samych seniorów. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ moje działania, których celem jest integracja mieszkańców, przynoszą efekty. Strategia rozwiązywania problemów społecznych mówi, że tak naprawdę w gminie Ćmielów ta polityka senioralna nie była wcześniej realizowana. Nadrabiamy zaległości poprzez aktywność tej wspaniałej grupy osób. To właśnie z myślą o seniorach złożyłam wniosek na utworzenie dziennego domu pobytu dla seniorów, a także klubu seniora, który spotkał się z olbrzymią aprobatą 0 mówi Joanna Suska. 

W budynku po byłym gimnazjum miejsce znajdą seniorzy
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Przypomina, że drugie życie zyska także budynek po byłym gimnazjum. W nim swoje miejsce znajdą najstarsi mieszkańcy gminy Ćmielów.  Gmina pozyskała w sumie ponad 380 tysięcy złotych na realizację tych zadań: 144 976 zł na Klub Seniora i 241 746 zł na Dom Senior+.  

– Są to ogromne środki na adaptację pomieszczeń. Nasz wkład własny to zaledwie 20 procent. Gdyby nie pomoc finansowa wojewody, to nigdy nie moglibyśmy sobie pozwolić na takie przedsięwzięcie. Do końca roku mamy tę inwestycję rozliczyć, wyposażyć. Z nowym rokiem będziemy prowadzić nabór pensjonariuszy, choć pierwsze głosy i podania już mamy – zapewnia.

W okresie pandemii udało się także pozyskać 120 tysięcy złotych na zakup laptopów dla uczniów na zdalną naukę. Nowoczesną stołówkę zyskali uczniowie Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Mariana Raciborskiego w Brzóstowej.   Projekt „Posiłek w szkole i w domu” polegał na realizacji dwóch zadań. Pierwsze z nich to prace remontowo-budowlane. W ich zakres weszły roboty malarskie, wymieniono parapety i drzwi, częściowo wymieniono także glazurę i terakotę, zmienił się układ kuchni poprzez przebudowę ścian działowych. Dokonano też licznych prac elektromontażowych, hydraulicznych, zbudowano instalację wentylacyjną. Drugie zadanie w tym projekcie to zakup i montaż wyposażenia. Do  części kuchennej zakupiono stoły chłodnicze, stoły mroźnicze z blatami roboczymi, piec konwekcyjno-parowy, nowoczesne urządzenie z potrójną funkcją pieczenia, gotowania, w tym także gotowania na parze oraz funkcją smażenia bez użycia tłuszczu. Wymieniono taborety gazowe, zakupiono  nową sześciopalnikową kuchnię gazową, stoły ze stali nierdzewnej do przyrządzania potraw, regały magazynowe. Koszt zadania to 114 441 zł. 80 procent to dofinansowanie rządowe.

Nowoczesna stołówka w szkole podstawowej w Brzóstowej
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Przypomina, że do szkół pozyskano tablice multimedialne, nowoczesne wyposażenie, ułatwiające naukę,  wprowadzono dziennik elektroniczny i logopedę do przedszkola. Dotychczas rodzice z dziećmi z trudnościami w mówieniu musieli jeździć do Ostrowca Św. 

– Reaktywowałam fundusz sołecki. Gdy tylko zostałam burmistrzem z taką inicjatywą wystąpiłam.  Radni oczywiście to zaakceptowali. Korzystanie z tego funduszu to wypowiadanie się mieszkańców, choćby w najmniejszej miejscowości, co do swoich potrzeb, oczekiwań. W ten sposób gmina może je spełnić, poprzez finansowanie. Pozytywem jest to, że do 28 procent ten fundusz ulega refundacji przez Wojewodę Świętokrzyskiego. Po części środki te wracają do budżetu gminy. I tak udało się np. w Woli Grójeckiej wybudować plac zabaw dla dzieci, na placu przekazanym przez jednego z mieszkańców. To też inicjatywa mieszkańców, sołtysa, bo świetnie się zaangażowali w te prace.  Nie tylko czekali biernie na gminę, ale sami wzięli sprawy w swoje ręce. To cieszy, bo wspólnie otwieraliśmy ten plac zabaw. Powstawały otwarte strefy aktywności w Brzóstowej i w Piaskach Brzóstowskich. To też służy zdrowiu naszym mieszkańcom. Tych aspektów jest bardzo dużo. W Wiktorynie część funduszu wykorzystano na wyposażenie i odnowienie świetlicy. Widzieliśmy jak pięknie można zmieniać rzeczywistość – tłumaczy burmistrz.

Wyremontowana świetlica w Wiktorynie
fot. Marzena Gołębiowska/aOSTRO.info

 Joanna Suska dodaje, że ważna jest dla niej także integracja mieszkańców. Kładzie nacisk na powstanie kół gospodyń wiejskich. W tym roku zawiązało się Koło Gospodyń Wiejskich w Piaskach Brzóstowskich „Piaskowe Babki”.

– Niezwykle aktywne kobiety, wspaniale działające. Zaangażowały się też w akcję rozdawania prezentów podczas Mikołajek. W sobotę był na Piaskach Brzóstowskich, w niedzielę objeżdżał całą gminę – przypomina burmistrz.

Nie zapomniano o seniorach, gdy tylko pojawiły się obostrzenia związane z epidemią koronawirusa uruchomiono Pogotowie Zakupowe dla Seniorów, które nigdy nie przestało funkcjonować i cieszy się olbrzymim powodzeniem. 

– Mieszkańcy dzwonią, korzystają. Robimy zakupy, kupujemy leki. Wszystko po to, aby czuli się bezpiecznie, nie wychodzili z domu, a gmina jest po to, żeby mieszkańcom pomagać. Rozdawaliśmy maseczki dla osób w grupie ryzyka, 60 plus. Nie zapomniałam o najmłodszych,  z okazji Dnia Dziecka dzieci otrzymały paczki. Pracy naprawdę było sporo, jednak przy dobrej współpracy, przy pracy moich pracowników, można to wszystko zorganizować i zsynchronizować. Cieszy to, że to nam wspólnie wychodzi – tłumaczy.

Przy Urzędzie Miasta i Gminy Ćmielów zamontowany został podjazd dla osób niepełnosprawnych
fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Pojawiły się też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w postaci podjazdów przy szkołach podstawowych w Brzóstowej, Ćmielowie,  a także przy Urzędzie Miasta i Gminy Ćmielów, dzięki wsparciu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

W gminie funkcjonuje też program lekowy, który cieszy się ogromnym powodzeniem. Odciąża od kosztów wiele  budżetów domowych.

– 10 czerwca 2020 roku uroczyście otwarta została tężnia solankowa. Ilość osób, która odwiedziła Ćmielów i korzystała w tym sezonie z dobrodziejstw, jakie daje nam solanka z tężni, wskazuje na to, że ta inwestycja była strzałem w dziesiątkę, pomimo że początkowo wiele osób było do niej negatywnie nastawionych. Bardzo lubię ludzi przekonywać do siebie. Po pierwszym sezonie działania tężni otrzymaliśmy kilka telefonów nie tylko od mieszkańców, mówiących o tym, że ktoś odstawił sterydy, leki, ktoś codziennie przyjeżdżał już nie jest alergikiem. Przyjeżdżali do nas mieszkańcy z Tarnobrzega, Sandomierza,  całego powiatu ostrowieckiego, tych rejestracji było naprawdę mnóstwo, aż musieliśmy dostawić ławki, bo tyle osób korzystało. Nasza solanka jest najlepsza bo 20 procentowa, krótszy czas inhalacji, a większa możliwość wchłanialności – przypomina. 

Tężnia solankowa przyciągnęła tłumy
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że przed gminą jeszcze wiele wyzwań. Zawiązało się partnerstwo z okolicznymi samorządami: Kunowem, Bałtowem, Brodami i Tarłowem  w postaci Srebrnej Doliny Kamiennej, a gmina Ćmielów, początkowo pominięta w powiecie ostrowieckim, została  ostatecznie włączona do obszaru strategicznej interwencji. 

Udało się pozyskać środki na nową świetlicę środowiskową w Piaskach Brzóstowskich z Funduszu Inicjatyw Lokalnych. 

–  Stosowny wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych  złożyłam po spotkaniu z mieszkańcami  Piasków Brzóstowskich, jakie odbyło się 10 września. Zaakcentowałam już na nim, że mam pomysł na pewne rozwiązanie i pomysł na to, jak skutecznie pozyskać środki, a projekt, który był już gotowy, przekuć w realny budynek – wspomina burmistrz. 

Joanna Suska Burmistrz Ćmielowa z projektem nowej świetlicy w Piaskach Brzóstowskich
Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Projekt budowy świetlicy będzie realizowany od kwietnia 2021 do maja 2022. Nowe miejsce spotkań mieszkańców będzie obiektem o powierzchni 188 metrów kwadratowych. Będzie to budynek jednopiętrowy bez poddasza użytkowego, podłączony do sieci kanalizacyjnej, z centralnym ogrzewaniem, oświetleniem led-owym i instalacją fotowoltaiczną.

Środki jaki udało się pozyskać na ten cel to 839 428 zł. Joanna Suska przypomina, że odciąży to budżet gminy, jednak nie udałoby się, gdyby nie wsparcie lokalnych parlamentarzystów. 

– Jestem nastawiona pozytywnie. Wierzę w ludzi, bo to mieszkańcy są dla mnie najważniejsi, to oni wybierają burmistrza i moje działania ocenią za tych kilka lat. Staram się z pełnych sił, tym bardziej, że nie mam swojego zastępcy. Nie mam sekretarza gminy, więc pracuję na trzech etatach po to, żeby żyło się nam tu wszystkim lepiej – podsumowuje.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this