Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Joanna Suska: Wzajemne szczęście i miłość to to co łączy tych ludzi! 14 par z gminy Ćmielów świętowało „złote gody”! [FOTO]

Jedni spotkali się przypadkiem na stacji kolejowej, innych strzała amora trafiła w niespodziewanym momencie. Wszyscy podkreślają jednak zgodnie, że receptą na udany związek jest miłość, zaufanie i rozmowa. 14 par z gminy Ćmielów świętowało jubileusz „złotych godów”. Ze względu na obostrzenia uroczystość podzielono na dwie części. Pierwsza odbyła się w czwartek (4 marca), druga w piątek (5 marca). – Piękny moment, a także piękne słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego o ponadczasowej miłości, które wybrałam z myślą o dostojnych jubilatach: „Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie!” – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Odznakę Medalu  mogą wręczać jedynie określone ustawowo osoby (tj.: Prezes Rady Ministrów, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie) oraz zastępcy tych osób, a także: marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

– Piękny moment i dla Urzędu i dla dostojnych jubilatów, niemniej jednak nietypowy czas. Uzyskaliśmy jednak zezwolenie pana wojewody na uroczyste wręczenie medali od pana Prezydenta RP.  Termin wręczenia medali upływa 16 marca w związku  z tym urząd był zobligowany takie uroczystości w sposób skromny, z zachowaniem dystansu, reżimu sanitarnego, zorganizować –  wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Liczba zaproszonych osób została ograniczona do minimum. Joanna Suska podkreśla także, że jest to dla niej bardzo wzruszająca chwila, ponieważ wśród zaproszonych osób znalazły się i takie, które zna od lat. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wobec tego dla mnie jest to też ogromna radość wręczenia tych odznaczeń, okolicznościowych filiżanek, kwiatów, legitymacji s słodkiego poczęstunku.  Piękny moment, więc i musiały paść piękne słowa za Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim o ponadczasowej miłości, które wybrałam z myślą o dostojnych jubilatach: „Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie!” 50, 51, 52-lata wspólnego życia, to niebywały dorobek życia zawodowego, społecznego, osobistego. A wzajemne szczęście i miłość to to co łączy tych ludzi – podsumowuje burmistrz.   

Danuta i Stanisław Szwagierczak poznali się w nietypowych okolicznościach.

– Zaczęło się od brudnego fartucha – śmieje się Danuta Szwagierczak, która z mężem  Stanisławem świętowała 50 lecie pożycia małżeńskiego w grudniu ubiegłego roku. – Pamiętam doskonale nasze pierwsze spotkanie. To był kwiecień 1967 roku. Poznaliśmy się w takich, można powiedzieć,  bardzo dziwnych okolicznościach.  Byłam w roboczym ubraniu, ponieważ jestem fryzjerką. Cały fartuch miałam ubrudzony farbami. Mój małżonek mnie zauważył, najwyraźniej „wpadłam mu w oko”, zaczęliśmy rozmawiać i tak zaczęła się nasza znajomość – wspomina.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Stanisław Szwagierczak dodaje, że gdy się poznali miał na sobie mundur wojskowy. Śmieje się, że w tym wypadku sprawdziło się powiedzenie: „za mundurem panny sznurem”. Na szczęście trafił na tę jedną i jedyną. 

– Byłem w niej bardzo zakochany. Służyłem wtedy w wojsku i przy naszym pierwszym spotkaniu też miałem na sobie mundur. W 1970 roku wzięliśmy ślub i tak jesteśmy razem po dziś – tłumaczy mężczyzna. Wyjaśnia, że w swojej małżonce najbardziej ceni to, że jest perfekcyjną gospodynią, a także to, że razem  z nim zarządza domem. 

– Postawiliśmy dom, kupiliśmy samochód. Mamy wspaniałego syna, który ma dwoje dzieci: 24-letniego syna, który w tym roku będzie bronił pracę magisterską i 16-letnią córkę, która chodzi do liceum.  Jesteśmy zadowoleni z życia. Chcielibyśmy, żeby tylko zdrowie dopisało, to by człowiek jeszcze pożył – podkreśla Stanisław Szwagierczak.

Para tłumaczy, że w ich przypadku receptą na udane małżeństwo była… praca. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Mijaliśmy się, ponieważ pracowaliśmy na różne zmiany. W międzyczasie zajmowaliśmy się dzieckiem, oczywiście z pomocą mamy. I tak zleciało, praca, dorobek, wnuki i życie poszło do przodu –  wyjaśnia Danuta Szwagierczak. 

Irena i Adam Czupryńscy są ze sobą od ponad 51 lat. 

– Poznaliśmy się na dworcu kolejowym w Skarżysku-Kamiennej. Jechałem do pracy, wtedy jeszcze moja przyszła żona wracała z egzaminów. Wcześniej widzieliśmy się przelotem w Opatowie –  wspomina Adam Czupryński. 

A jego małżonka Irena dodaje:

– Mąż jechał pociągiem do Krynicy, ja rzeczywiście wracałam  z egzaminów z Radomia. I tak się zaczęło – wyjaśnia.

Zgodnie twierdzą, że sukcesem ich wspólnego życia jest miłość, szacunek, współczucie i wyrozumiałość. 

– Zdarzają się też te trudne chwile, ale najważniejsze jest to, żeby ze sobą rozmawiać. I my bardzo dużo, gdy mieliśmy czas, zwłaszcza wieczorami, ze sobą rozmawialiśmy – wyjaśniają. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tłumaczą, że czasy, w których budowali swoją rodzinę były bardzo trudne. 

– Prowadziliśmy gospodarstwo, a dodatkowo pracowałem zawodowo. Nie było jeszcze mechanizacji w rolnictwie. Było nam naprawdę ciężko, ale jakoś przetrwaliśmy. Rodziły się nam  dzieci,  budowaliśmy dom, ale razem daliśmy radę – mówi Adam Czupryński. 

Dodają, że medal od Prezydenta RP  jest dla nich szczególnym, bo osiągniętym wspólnie –  wyróżnieniem. 

Wzruszenia nie kryli także Mieczysława i Adam Bańczerowscy, którzy świętowali swoją 51 rocznicę ślubu. 

– Poznaliśmy się w kwietniu 1970 roku, chociaż po tylu latach, możemy już dobrze nie pamiętać dokładnej daty. Ślub wzięliśmy już w październiku. Także ta nasza miłość była naprawdę wielka. A poznaliśmy się tak, że w miejscowości, z której pochodzę mąż miał kolegę i tak się zapoznaliśmy – tłumaczy Mieczysława Bańczerowska. 

Dodają, że w życiu jest różnie. Raz bardziej różowo, innym razem pojawiają się problemy, którym trzeba stawić czoło, ale udało im się pokonać te trudniejsze momenty i czerpać siłę z tych radosnych chwil.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zdrowie nie jest takie jak kiedyś. Chorowaliśmy na serce. Mamy trzech synów, którzy byli  w wojsku, też otrzymaliśmy za nich medale, ale ten, który otrzymaliśmy dzisiaj jest dla nas wyjątkowy, bo otrzymaliśmy go wspólnie – podsumowują.  

Helena i Ireneusz Szczygieł z kolei obchodzą  52 rocznicę ślubu. 

– Doskonale pamiętamy nasze pierwsze spotkanie. Miałam 17 lat, a mój przyszły mąż –  20. To była miłość od pierwszego wejrzenia. I tak się zaczęła ta nasza wielka miłość, która trwa do dziś. Tyle lat już minęło. Wybudowaliśmy dom, wychowaliśmy dwie córki – tłumaczy Helena Szczygieł. 

Podkreśla, że to bardzo wzruszający moment, gdy odbiera się dyplom i medal, po latach ciężkiej pracy, choć tłumaczy, że dawniej zdecydowanie łatwiej było żyć razem. 

– Kiedyś było łatwiej być razem, ponieważ trzymały nas obowiązki. Rozpoczęliśmy budowę domu w szczerym polu. Były trudne chwile,  były dobre chwile. Tych drugich na szczęście zdecydowanie więcej. Cieszę się, że przeżyliśmy tyle lat i wciąż, pomimo upływu lat, nadal jest ta miłość między nami – wyjaśnia.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zdradza, że sekretem na długie, wspólne życie jest  brak zazdrości.

– Trzeba się też cenić.  Znać swoją wartość – dodaje.   

Irena i Zbigniew Rutkowscy razem przeżyli 52 lata, a ich miłość zaczęła się od „kontuzji”. 

–  Nasze pierwsze spotkanie było nietypowe. Chodziliśmy z przyszłym mężem do Technikum Rolniczego w Bałtowie. To był 8 października. Wiadomo dziewczyny patrzyły wtedy za starszymi chłopakami. Mieliśmy zajęcia w terenie i jedna z krów stanęła mi na nogę. Koleżanka Ela Majewska poleciała do chłopców, którzy mieli mechanikę z profesorem Skibą. Na ratunek przyjechał mój przyszły mąż i tak zaczęła się moja miłość, która trwa do dziś – tłumaczy Irena Rutkowska.

Dodaje, że jej zdaniem w związku najważniejsza jest akceptacja. 

– Najpierw trzeba zaakceptować siebie, a potem widzieć siebie w drugim  człowieku. Ważne jest też to, aby nie być zazdrosnym, a tolerancyjnym. Zdarzają się spory, jak w każdej rodzinie, ale potem przychodzą przeprosiny,  fajne dni i trzeba żyć dalej – podsumowują Irena i Zbigniew Rutkowscy. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zofia i Jeremiusz Kasprzyk są ze sobą od 51 lat. Ślub brali w 1970 roku. Mieszkają w Grójcu w gminie Ćmielów. 

– Oczywiście, że pamiętamy nasze pierwsze spotkanie. Tuż po maturze koleżanka robiła prywatkę. Byłam zaproszona. Okazało się, że na imprezę przyszedł i mój mąż. I tak ta nasza znajomość przetrwała do dziś – wspomina Zofia Kasprzyk.

Dodaje, że w ich czasach rozwody nie były tak popularne jak dzisiaj.

– Rozwodzić się było czymś nieładnym. Myśmy nawet o takich rzeczach nie myśleli. A recepta na długi związek? Trzeba się kochać, słuchać, dyskutować, wybaczać i ot cała recepta – podkreśla. 

Jadwiga Barbara i Stanisław Wziątek są ze sobą od blisko 51 lat.

– 50 lat minęło nam 25  lipcu ubiegłego roku. Pierwszy raz poznaliśmy się w maju 1969 roku w Ostrowcu Św. Ja pochodze zza Opatowa, mąż z gminy waśniów. Poznaliśmy się  więc w połowie drogi. Wracałam z technikum, on kręcił się z kolegą. I coś między nami zaiskrzyło. od 16 już lat mieszkamy w gminie Ćmielów – tłumaczy jadwiga barbara Wziątek. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że we wspólnym życiu najważniejsza są:  wiara, zrozumienie, miłość, a także umiejętność przebaczania. 

Helena i Leon Wtorkowscy swój 50 jubileusz obchodzili 3 października 2020 roku.

– Razem szliśmy do komunii, więc spotkaliśmy się bardzo wcześnie, jednak jeszcze wtedy nie trafiła nas strzała amora. Jesteśmy w tym samym wieku i pochodzimy  z sąsiednich wiosek. Po latach spotkaliśmy się w 1969 roku, pracowałam wtedy w Borii w kiosku Ruchu. W Borii mieszkał też mój przyszły mąż i tak się zaczęło – wspomina Helena Wtorkowska.

Leon Wtorkowski dodaje, że małżonka bardzo go zauroczyła. A miłość do niej trwa do dziś. Zaowocowała dwójką dzieci, czwórką wnucząt i dwoma prawnukami. 

– Receptą na udany związek jest miłość, zrozumienie, zaufanie i rozmowa.  Czasami trzeba się też pokłócić – dodaje Helena Wtorkowska. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Justyna Bajerczak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Ćmielowie dodaje, że tego typu jubileusze zawsze są dla niej pełne wzruszeń.

–  Już sama ta świadomość, że mamy tyle par, którym pomimo przeciwności losu udało się wspólnie przeżyć te 50 lat razem powoduje, że  zakręci się łezka w oku. Widać po nich dużo miłości, czułości, troski o drugiego człowieka. Pomimo pandemii koronawirusa staraliśmy się, aby poczuli, że jest to wyjątkowy dzień. Tak samo jak przed laty, gdy przysięgali sobie miłość i wierność – podsumowuje Justyna Bajerczak. 

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-1
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-1

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-20
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-20

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-19
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-19

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-18
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-18

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-17
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-17

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-16
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-16

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-15
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-15

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-14
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-14

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-13
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-13

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-11
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-11

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-10
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-10

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-9
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-9

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-8
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-8

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-7
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-7

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-6
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-6

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-5
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-5

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-4
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-4

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-3
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-3

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-21
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-21

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-40
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-40

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-39
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-39

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-38
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-38

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-36
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-36

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-35
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-35

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-34
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-34

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-33
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-33

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-32
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-32

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-31
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-31

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-30
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-30

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-29
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-29

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-28
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-28

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-27
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-27

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-26
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-26

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-25
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-25

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-24
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-24

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-23
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-23

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-22
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-22

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-41
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-41

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-55
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-55

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-51
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-51

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-34
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-34

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-57
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-57

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-56
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-56

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-55
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-55

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-54
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-54

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-53
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-53

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-52
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-52

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-51
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-51

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-50
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-50

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-49
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-49

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-48
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-48

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-47
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-47

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-46
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-46

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-45
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-45

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-44
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-44

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-43
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-43

NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-42
NaOSTROinfo Złote Gody Ćmielów 05032021-42

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

W Ostrowcu Św. zatrzymano mężczyznę podejrzanego o przestępstwo na tle seksualnym!

FAKTY

Gmina Bałtów: W pożarze stracili dach nad głową! Pomoc zaoferowali wójt i mieszkańcy!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Dozór i poręczenie majątkowe dla mężczyzny podejrzanego o przestępstwo na tle seksualnym!

FAKTY

Ciężki sprzęt kontra budząca się do życia przyroda Łąk Denkowskich! Prace na łączniku Furmańskiej z Chrzanowskiego „idą pełną parą”!

FAKTY

Reklama



Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this