Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Józef Gurczyński: Jesteśmy niechcianą mgłą! Represjonowani jadą protestować do Warszawy!

Walczyli z ustrojem komunistycznym, poświęcili dobro swoje i swoich rodzin, a dziś jak podkreślają zmuszeni są żebrać o godne traktowanie i godziwe zabezpieczenie swojego bytu. Mowa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. 18 lutego podjęli decyzję o przeprowadzeniu pikiety w związku z lekceważącym traktowaniem ich sytuacji bytowej. Akcja protestacyjna odbędzie się już jutro (czwartek, 5 marca) przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Wśród protestujących znajdzie się także ostrowczanin, Józef Gurczyński, represjonowany, współautor ustawy „Grupy Roboczej” przy IPN Warszawa 2012 r.

– Jesteśmy niechcianą mgłą.  Jeżeli dochodzi do spotkań – nigdy dobrowolnych ze strony rządowej, nie ma żadnych komunikatów, żadnych wystąpień, żadnych zdjęć dokumentujących nasze protesty, czy spotkania. Jeżeli sami  nic nie zrobimy, to niczego nie osiągniemy, dla władz jesteśmy tylko zbędnym balastem – wyjaśnia Józef Gurczyński, działacz podziemia antykomunistycznego w Ostrowcu Św. 

Przypomina, że 18 lutego środowisko osób represjonowanych i zasłużonych dla niepodległości Polski podjęło decyzję o przeprowadzeniu akcji protestacyjnej przez Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Będzie ona miała miejsce już w najbliższy czwartek, 5 marca o godzinie 12.00. 

– Naszym celem jest zwrócenie uwagi na bardzo trudne warunki życia osób, które w minionym stuleciu wywalczyły niepodległość dla Ojczyzny oraz wsparcie przez Andrzeja Dudę, Prezydenta RP naszego środowiska – tłumaczy Józef Gurczyński. 

Będą protestować przeciwko 31-letniej dyskryminacji prawnej w tym rentowo-emerytalnej osób zasłużonych dla niepodległości Polski, próbom zaliczenia osób zasłużonych dla niepodległości do grupy „funkcjonariuszy państwa totalitarnego” tj. PRL-owskiej bezpieki i przyznaniu im emerytur na podobnym poziomie jak bezpiece, łamaniu gwarancji konstytucyjnych, zapewniających im godziwe warunki życia  do końca ich dni. 

fot. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym


Ogólnopolskie Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym wydało wczoraj (3 marca) oświadczenie, nawiązując do Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Podpisali się pod nim Wojciech Dobrzański, Tadeusz Dutkiewicz, Józef Gurczyński, Jerzy Kowalski, Józef Nowak, Janusz Olewiński, Julian Sekuła i Eugeniusz Szostak. 

– System komunistyczny przez całe lata traktował Żołnierzy Wyklętych jak bandytów. Dziś, w rocznicę ich pamięci doradca szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy jego aprobacie usiłują zepchnąć osoby zasłużone dla niepodległości Polski do poziomu równego SB-ekom. Zaplanowali postawić znak równości pomiędzy katem, a ofiarą. Przygotowany przez nich potajemnie projekt ustawy ponad roku temu zamierzają złożyć w Sejmie tuż przed wyborami prezydenckimi, co sami przyznali w dniu 11 lutego br. na spotkaniu w Urzędzie Kombatantów. Działania te są wyjątkowo haniebne z uwagi na fakt, kto to robi, w jaki okresie i kogo dotyczy. Taki podstępny sposób działania stawia obecnie urzędującego Prezydenta RP zabiegającego o reelekcję w bardzo trudnej sytuacji.  Z ogromnym zdziwieniem i oburzeniem decyzję owych doradców szefa Urzędu Kombatantów przyjęły środowiska osób represjonowanych, a także wiele innych środowisk patriotycznych – czytamy w oświadczeniu.

Osoby, bez których nie byłoby dziś wolnej Polski nie wymagają zbyt wiele. Wśród ich postulatów znajdują się: miesięczna emerytura w wysokości równej średniej płacy krajowej brutto, możliwość przejścia na pełną emeryturę w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn, miesięczne świadczenie pieniężne w wysokości najniższej emerytury dla osób nie będących emerytami, w przypadku śmierci osoby uprawnionej do świadczenia, wypłacanie go dożywotnio współmałżonkowi w wysokości 50 procent, korzystanie ze  świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie rehabilitacji bez skierowania poza kolejnością, bezpłatne zaopatrzenie w leki, bezpłatnego parkowania samochodu, zwolnienia z opłaty klimatycznej i uzdrowiskowej, bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną na terenie kraju.

Przypomnijmy, że Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych powołali działacze opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej w czerwcu 1998 r.

– Ani pookrągłostołowa „Solidarność”, ani władze III RP nie interesowali się losem tych, dzięki którym  Polska odzyskała suwerenność. Do chwili obecnej, a mamy już 2020 rok nie znalazł się ani jeden prawicowy polityk czy parlamentarzysta, który z potrzeby serca wspierałby osoby represjonowane –  przypominają członkowie Stowarzyszenia.

2 komentarze

2 Comments

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this