Znajdź nas na

FAKTY

Już jutro sadzonki drzew będą czekały na mieszkańców powiatu ostrowieckiego! Rozda je Nadleśnictwo Ostrowiec Św.!

To już kolejna tego typu akcja Lasów Państwowych. 3000 sztuk jodły, 500 sztuk modrzewia oraz 500 sztuk jawora – to sadzonki drzew, które czekać będą na mieszkańców powiatu ostrowieckiego już jutro (3 października) przy leśniczówce Leśnictwa Zwierzyniec na ostrowieckim Gutwinie. Odbierać można je w godzinach od 9.00 do 15.00 lub do wyczerpania sadzonek drzewek.

Źródło: Freepik

We wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu już po raz piąty rozpoczęła się akcja #sadziMy. 

W jej trakcie wszyscy chętni będą mogli otrzymać bezpłatne sadzonki rodzimych drzew, takich jak sosna, lipa czy dąb, by zasadzić je w swoich ogrodach, przy domach, na osiedlach czy podwórkach. 

W całej Polsce rozdanych będzie milion sadzonek, a na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – co najmniej 20 tysięcy.

Aby otrzymać w prezencie sadzonkę, wystarczy przyjść do jednego z punktów w godz. od 9.00 do 15.00 (rośliny będą rozdawane przy siedzibie każdego nadleśnictwa, ale też na rynkach czy uczęszczanych placach niektórych miejscowości) i zadeklarować chęć posadzenia drzewa. Do sadzonek będzie dołączona krótka instrukcja, jak prawidłowo posadzić drzewo. Co ważne, sadzonki można przechować przed zasadzeniem przez kilka dni – aby je zabezpieczyć przed wysuszeniem, należy je ułożyć płasko na gruncie i korzenie przesypać wilgotnym piaskiem.

Na terenie Ostrowca Św. sadzonki będzie można odebrać już jutro (wtorek, 3 października) w godzinach od 9.00 do 15.00 przy leśniczówce Leśnictwa Zwierzyniec  na ostrowieckim Gutwinie. Rozdawane będą sadzonki jodły, jawora i modrzewia. 

Co roku w akcji bierze udział para prezydencka: Andrzej Dud, prezydent RP wraz z małżonką –  Agatą Kornhauser-Dudą. W tym roku 3 października posadzą drzewka na terenie leśnictwa Kruk w Nadleśnictwie Suchedniów. Para Prezydencka zasadzi sosny. 

Akcja #sadziMy odbywa się od  2019 r. Jej pierwotnym celem było przywrócenie lasu na terenach (głównie Pomorze i Kujawy), przez które przeszedł huragan stulecia  w 2017 r. Zniszczył wówczas znaczne obszary leśne.

Obecnie celem akcji jest zaangażowanie społeczeństwa w zwiększenie lesistości kraju. W tej chwili wynosi ona 29,6 procent, do 2050 r. ma wynieść 33 procent.

Źródło: Nadleśnictwo Ostrowiec Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this