Znajdź nas na

FAKTY

392 000 zł na remont kościoła w Ćmielowie!

Po 500 000 zł pozyskanych na remont kościoła pod wezwaniem Zaślubin Najświętszej Marii Panny w Rudzie Kościelnej, gmina Ćmielów sięgnęła po kolejne środki w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, tym razem na prace remontowe w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie. – To obiekt ważny dla naszej kultury i dziedzictwa zarówno tego materialnego, jak i duchowego. My przeminiemy, stanowiska, na których sprawujemy swoje funkcje wieczne nie są, nasze dziedzictwo pozostanie. Zostawmy je przyszłym pokoleniom w jak najlepszym stanie – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak podkreśla Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa  obserwując dwukrotne nieefektywne starania Powiatu Ostrowieckiego o pozyskanie środków dla ćmielowskiej parafii i w obawie o utratę tej możliwości dofinansowania, pozyskała kwotę 392 000 zł dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na dalszą renowację ćmielowskiej świątyni. Nie udałoby się, gdyby nie wsparcie parlamentarzystów: Agaty Wojtyszek i Andrzeja Kryja, Posłów na Sejm RP.

– Jako burmistrz Ćmielowa  miałam taką możliwość, aby złożyć wniosek na renowację obiektów sakralnych z terenu naszej gminy. W ślad za pozyskanymi środkami na remont i prace konserwatorskie w kościele w Rudzie Kościelnej, złożyłam wniosek dotyczący świątyni w Ćmielowie. Kościół pod wezwaniem Zaślubin Najświętszej Marii Panny w Rudzie Kościelnej od wielu lat czekała na możliwość remontu. Dotychczas jednak nie było takich możliwości finansowych. Cieszę się, że te pozyskane 500 000 zł to nagroda dla parafian za to długie czekanie.  W kolejnym dodatkowym naborze zgłosiliśmy nasz piękny ćmielowski kościół, tak ważny dla naszej kultury i dziedzictwa zarówno tego materialnego, jak i duchowego – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Także i tym razem gmina pozyskała środki w wysokości 392 000 zł, czyli maksymalną kwotę, jaką mogła otrzymać. We wniosku zgłoszono potrzebę renowacji ścian wewnętrznych i wszelkie prace mające na celu poprawę estetyki i funkcjonalności kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ćmielowie. Jak zapewnia Joanna Suska, ostateczny zakres prac pozostaje jednak do wskazania przez parafię.

– Być może są jeszcze inne potrzeby. W dalszym etapie zostaną ustalone. Dbam o zrównoważony rozwój gminy Ćmielów przez pryzmat naszego dziedzictwa kulturowego, chrześcijańskego, a pozyskane środki będa służyły nam wszytskim. Cieszę się, że parafianie są zadowoleni. My przeminiemy, stanowiska, na których sprawuje swoje funkcje wieczne nie są,   nasze dziedzictwo pozostanie. Zostawmy je przyszłym pokoleniom w jak najlepszym stanie – podkreśla Joanna Suska. 

Dodaje, że wkrótce przedstawi radnym Rady Miejskiej w Ćmielowie propozycję przekazania 2 proc. wkładu własnego z budżetu gminy Ćmielów dla ćmielowskiej parafii. Deklarowana kwota udziału własnego to bowiem zaledwie 8 000 zł.

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

****************************************************************************************************

Dokładna data powstania parafii w Ćmielowie nie jest znana. Być może powstała ona już pod koniec XIII w. lub na początku XIV w. Wzmianki o ćmielowskim kościele pojawiły się bowiem już w 1326 roku, , kiedy to znalazł się wśród parafii odprowadzających świętopietrze (doroczna składka całego Kościoła katolickiego na potrzeby papieskiej posługi).  W latach 1509-1510 świątynia został gruntownie odnowiony przez Mikołaja Szydłowieckiego, burgrabiego królewskiego i kasztelana radomskiego. Dobudowano wówczas prezbiterium wraz z zakrystią. W połowie XVI wieku zniszczony został przez arian, a następnie w połowie XVIII odrestaurowany (budowa sygnaturki, dwie kruchty, wykonanie nowego dachu i części posadzki). Świątynię odbudowali Antoni Ratajski i Michał Baczewicz. Kolejne remonty przypadały na lata 1803-1804 oraz rok 1880 (dobudowano  przedsionek do zakrystii). Restauracja kościoła miała miejsce w 1972 r., 1987 r. (nowa blacha ocynkowana), 1989 r. (wymiana instalacji elektrycznej). W latach 1994-1995 przeprowadzono systemem gospodarczym wymianę tynków zewnętrznych. Prace poprzedzone zostały rozpoznaniem architektonicznym elewacji. 

– Kościół zbudowany z miejscowego kamienia ma cokół ciosowy, mury kościelne wzmacniają skarpy, właściwe stylowi gotyckiemu, za którym przemawia dach ostry i okna pierwotnie wąskie, podłużne w końcu XVIII wieku przez X.C.S rozszerzone. Kościół ma niezmiernie interesujące i mocne wiązanie, do roku 1903 pokryty był gontem, nie jest sklepiony lecz ma sufit z desek, a w prezbyteryum – kasetony (…) Obecnie nad dwoma wejściami do przysionka mniejszego czytamy staroświeckie napisy „Gdy wchodzisz w kościół pojmij, że w nim sprawę masz mieć z Bogiem nie z ludźmi w biesiadach zabawę/ Wchodząc w kościół pamiętaj że w nim Bóg przytomny/ Zważać będzie obyczaj Twój wszelki nieskromny – tak ćmielowski kościół  w 1907 roku w „Dekanacie Opatowskim” opisywał  ksiądz Jan Wiśniewski w 1907 roku.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this