Organizowany od 2007 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim Festiwal, dedykowany jest „pierwszej damie polskiego bluesa”, jak zwykło się nazywać – Mirę Kubasińską. Artystka związaną była z Ostrowcem Świętokrzyskim, to tutaj w Zakładowym Domu Kultury rozwijała swój talent muzyczny. Festiwal poświęcony jest nie tylko pamięci i upowszechnianiu dorobku artystycznego Miry Kubasińskiej, ale stawia także na wspieranie i promocję młodych stażem zespołów muzycznych, czy tworzy warunki do wymiany doświadczeń artystycznych pomiędzy debiutantami, a uznanymi zespołami.
Adresowany jest do zespołów grających szeroko rozumianą muzykę bluesową i rockową, opierającą się na repertuarze własnym.
W tym roku do konkursu Młodych Wykonawców zakwalifikowały się: Aching Sky, Inclusion, Jutuber, 6BM, Krzyk Ciszy, RoseMerry, Tom Holde. W Jury zasiądą zaś: Krzysztof Dłutowski: organista, pianista, oboista. Od początku 1968 roku współtworzył pierwszy skład zespołu Breakout. W 1972 roku po ukończeniu dyplomu w klasie oboju w Warszawskiej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina, na wiele lat, za pośrednictwem polskiej agencji artystycznej PAGART, wyjechał za granicę. W tym samym okresie ponownie zaczął współpracować z Tadeuszem Nalepą. Od 1990 roku pozostaje na stałe w Polsce, poświęcając się pracy pedagogicznej; kielczanin – Jacek Piotr Klesyk – pasjonat jazzu i bluesa. Jego wielką pasją są legendarne organy Hammonda. Prowadzi Chicago Organ Music Club w Kielcach. Został nagrodzony podczas gali XXXIII Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji. Doceniono go za całokształt wieloletniej pracy na rzecz upowszechniania muzyki jazzowej, bluesa i słynnych organów Hammonda, a także Grzegorz Stępień Ornette.
Już jutro (piątek, 9 lipca) na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury, o godzinie 21.00 – wystąpią: Kraków Street Band, o 21.00 planowany jest natomiast pokaz filmu „Skazany na bluesa”. Produkcji, opowiadającej o wokaliście zespołu Dżem – Ryszardzie Riedel-u.
Dzień później (sobota, 10 lipca) na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury, o godz. 16.00 odbędą się przesłuchania konkursowe, o godz. 19.30 – koncert MITH laureata poprzedniej edycji konkursu, a o godz. 20.30 wystąpi Ornette.
Na scenie amfiteatru w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowcu Św. przeniesiemy się podczas ostatniego dnia festiwalu (niedziela, 11 lipca) – na godzinę 18.00 przewidziano Koncert Galowy, na 20.30 – koncert zespołu Luxtorpeda.
Imprezie towarzyszyć będzie wystawa fotografii w parku miejskim, a także zabawy sensoryczne dla dzieci. 10 lipca od godz. 16.00 na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury i 11 lipca o godz. 17.00 w Parku Miejskim najmłodsi mieszkańcy Ostrowca Św. odkrywać będą tajemnice dźwięku poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne. Dowiedzą się jak zrobić krótkofalówkę, modulator głosu, a także jak zobaczyć dźwięk. Maluchy będą mogły także stworzyć proste instrumenty z ryżu, grochu, gwoździ, balonów , kubeczków, czy rur papierowych.