Znajdź nas na

KULTURA

Już jutro wystartuje XIV Festiwal imienia Miry Kubasińskiej – „Wielki Ogień”! Zagra m.in. Luxtorpeda!

„Prześnił się już dzień, Ptaki weszły w sen, Ogień ogień się jeszcze tli” – śpiewała Mira Kubasińska z Zespołem Breakout. Już jutro (piątek, 9 lipca) w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpocznie się XIV Festiwal jej imienia – „Wielki Ogień”. Zagrają m.in. Kraków Street Band, Ornette i Luxtorpeda. Dla fanów zespołu Dżem przewidziano także plenerowy pokaz filmu „Skazany na bluesa”. W Konkursie Młodych Wykonawców usłyszymy aż siedem zespołów z całej Polski. Trzydniowe wydarzenie odbywać się będzie zarówno na terenie amfiteatru w Parku Miejskim, jak i na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury.

Na scenie amfiteatru zagra Luxtorpeda Źródło: MCK Ostrowiec Św.

Organizowany od 2007 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim Festiwal, dedykowany jest  „pierwszej damie polskiego bluesa”, jak zwykło się nazywać – Mirę Kubasińską. Artystka związaną była z  Ostrowcem Świętokrzyskim, to tutaj w Zakładowym Domu Kultury rozwijała swój talent muzyczny. Festiwal poświęcony jest nie tylko  pamięci i upowszechnianiu dorobku artystycznego Miry  Kubasińskiej, ale stawia także na wspieranie i promocję młodych stażem zespołów muzycznych, czy tworzy warunki  do wymiany doświadczeń artystycznych pomiędzy debiutantami, a uznanymi zespołami.

Adresowany jest do zespołów grających szeroko rozumianą muzykę bluesową i rockową, opierającą się na repertuarze własnym.

Zespół RoseMeery w składzie: Katarzyna Krawczyk- wokal, Norbert Szarek – gitara, Jakub Bosek – bas, Hubert Bosek- perkusja
 Zespół powstał w 2018 roku, tworzy go czworo przyjaciół połączonych wspólną pasją. Zainspirowani
muzyką ubiegłych dekad, grają własną wersję Rock’n’Rolla pełną energii, kwiatów i miłości.
Źródło: MCK Ostrowiec Św.

W tym roku do konkursu Młodych Wykonawców zakwalifikowały się:  Aching Sky, Inclusion, Jutuber, 6BM, Krzyk Ciszy, RoseMerry, Tom Holde. W Jury zasiądą zaś: Krzysztof Dłutowski: organista, pianista, oboista. Od początku 1968 roku współtworzył pierwszy skład zespołu Breakout. W 1972 roku po ukończeniu dyplomu w klasie oboju w Warszawskiej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina, na wiele lat, za pośrednictwem polskiej agencji artystycznej PAGART, wyjechał za granicę. W tym samym okresie ponownie zaczął współpracować z Tadeuszem Nalepą. Od 1990 roku pozostaje na stałe w Polsce, poświęcając się pracy pedagogicznej; kielczanin – Jacek Piotr Klesyk – pasjonat jazzu i bluesa. Jego wielką pasją są legendarne organy Hammonda. Prowadzi Chicago Organ Music Club w Kielcach. Został nagrodzony  podczas gali XXXIII Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji. Doceniono go za całokształt wieloletniej pracy na rzecz upowszechniania muzyki jazzowej, bluesa i słynnych organów Hammonda, a także Grzegorz Stępień Ornette.

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa, zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol’and’Rock, czy węgierski Sziget), a płyta „GoingAway” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.
Źródło: MCK Ostrowiec Św.

Już jutro (piątek, 9 lipca) na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury, o godzinie 21.00 –  wystąpią: Kraków Street Band, o 21.00 planowany jest natomiast pokaz filmu „Skazany na bluesa”. Produkcji, opowiadającej o  wokaliście zespołu Dżem – Ryszardzie Riedel-u. 

Dzień później (sobota, 10 lipca) na dziedzińcu  Ostrowieckiego  Browaru  Kultury, o godz. 16.00 odbędą się przesłuchania konkursowe, o godz. 19.30 – koncert MITH laureata poprzedniej edycji konkursu, a o godz. 20.30 wystąpi Ornette.

Na  scenie amfiteatru w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowcu Św. przeniesiemy się podczas ostatniego dnia festiwalu (niedziela, 11 lipca) – na godzinę 18.00 przewidziano Koncert Galowy, na 20.30 – koncert zespołu Luxtorpeda.

Już jutro (9 lipca) na godzinę 21.00 zaplanowano plenerowy pokaz filmu „Skazany na bluesa”
Źródło: MCK Ostrowiec Św.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa fotografii w parku miejskim, a także zabawy sensoryczne dla dzieci.  10 lipca od godz. 16.00 na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury i 11 lipca o  godz. 17.00 w Parku Miejskim najmłodsi mieszkańcy Ostrowca Św. odkrywać będą tajemnice dźwięku poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne. Dowiedzą się  jak zrobić krótkofalówkę, modulator głosu, a także jak zobaczyć dźwięk. Maluchy będą mogły także stworzyć proste instrumenty z ryżu, grochu, gwoździ, balonów , kubeczków, czy rur papierowych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this