Znajdź nas na

GMINA KUNÓW

„Kamienne głazy obłaskawiasz, gładząc delikatnie spracowaną dłonią…” Rzeźbiarz Władysław Gałka z nagrodą Kunowskiej Żołny! [FOTO]

– Mistrzu, z lekkością ptasiego pióra, dłutem odkrywasz w drewnie ukryte oblicze. Kamienne głazy obłaskawiasz, gładząc delikatnie spracowaną dłonią. Na światło dzienne wydobywasz skrywaną weń tajemnicę, myśli przeistaczasz w doznania, pozostawiając swój ślad – tak w swoim poemacie Władysława Gałkę, rzeźbiarza i pszczelarza z Dołów Biskupich opisuje Teresa Łucka, lokalna poetka. To właśnie do artysty z tej malowniczej miejscowości w gminie Kunów, nazywanej „Małymi Bieszczadami” trafiła bowiem nagroda – Kunowska Żołna, za zaangażowanie w rozwój życia społeczno-gospodarczego, kulturalnego i sportowego oraz promocję gminy Kunów.

Od lewej: Władysław Gałka, laureat tegorocznej Kunowskiej Żołny i Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Gmina Kunów, powiat ostrowiecki, ale i ziemia świętokrzyska pełne są rzeźb, wykonanych przez Władysława Gałkę. Należą do nich m.in: rzeźba przedstawiająca zabudowania Fabryki Tektury „Witulin” w Dołach Biskupich, płaskorzeźba z motywem bałtowskiego pałacu i słynnymi bałtowskimi lwami, która trafiła do Izby Pamięci poświęconej szkole rolniczej w Bałtowie,  krzyż z tablicą pamiątkową i płaskorzeźbą z wizerunkiem twarzy Jezusa w koronie cierniowej  i łzą na policzku, który również trafił do Izby Pamięci w Bałtowie , 3-metrowa figura Matki Bożej z dzieciątkiem na rękach, która powędrowała do jednego z kościołów w Starachowic Wschodnich, figura Matki Bożej w Dołach Biskupich, anioł dobroci dla Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów, drewniana figura umiejscowiona przy ulicy Laski w Kunowie, figura sakralna umiejscowiona na cmentarzu parafialnym w Nietulisku Dużym, czy artystyczny szyld drewniany dla Koła Gospodyń Wiejskich Kalina w Nietulisku Dużym.

Władysław Gałka wykonał także renowację wielu małych obiektów sakralnych, jak figura Świętej Barbary z Dołów Biskupich, znajdującego się przy jazie na rzece Świślinie – Jana Nepomucena, rzeźby Świętego Floriana przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietulisku Dużym, czy pamiątkowej kapliczki znajdującej się na rozstaju dróg w Prawęcinie.

Mirosława i Władysław Gałka fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Urodziłem się w Godowie, w powiecie starachowickim 27 czerwca 1954 roku.  Moja mama i babcia pochodziły z Godowa. Niestety mój dom rodzinny już nie istnieje. Mój dziadek pochodził z Dołów Biskupich. Mieszkał w drewnianym domku, pokrytym słomą. Odziedziczyłem ten dom i wyremontowałem.  Miejsce jest przepiękne, mamy tu mnóstwo zieleni, tuż obok przepływają: Węgierka i Świślina, są pagórki, wzniesienia, wąwozy. To taki mój raj na ziemi – mówi Władysław Gałka. 

Za namową rodziców ukończył technikum rolnicze w Bałtowie. Wtedy jeszcze bardziej pokochał przyrodę i trud pracy na roli.

Władysław Gałka na terenie swojej pasieki w Dołach Biskupich
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

–  Miło wspominam ten czas. Pięć lat tam spędziłem. Najmilej wspominam chyba prace w gospodarstwie rolnym. Pracowaliśmy w polu, było dojenie krów, były świnki i pasieka, pełna pszczół. Tak mi się to spodobało, że do dziś hoduję krowę, świnkę i sam mam pasiekę – wyjaśnia Władysław Gałka. 

O pszczele rodziny dba ze szczególną troską, to dla nich rzeźbi unikatowe ule. Na terenie swojej pasieki wybudował i wyrzeźbił  altankę, w której, gdy tylko znajdzie chwilę czasu, wsłuchuje się w muzykę swoich pszczół.  Zdobytą wiedzą dzieli się z dziećmi i młodzieżą podczas warsztatów pszczelarskich. Jednak jego największą pasją jest rzeźbiarstwo. 

Władysław Gałka. przy pracy nad rzeźbą figury Matki Bożej z dzieciątkiem, która pojechała do jednego z kościołów w Starachowicach Wschodnich fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zainteresowałem  się nim w późnym wieku i chyba odziedziczyłem tę umiejętność po moim dziadku. Zajmował się bowiem obróbką kamienia i musiał mi ten talent przekazać w genach. Gdy tylko mam wolną chwilę wykonuję rzeźby w kamieniu i drewnie. Najbardziej bliska jest mi ustawiona na jednym z bloków skalnych dawnego kamieniołomu,  figura Matki Bożej z białego piaskowca, poświęcona tym, którzy zginęli w kamieniołomach. Wykonałem ją również ku pamięci mojego dziadka. Zginął mając zaledwie 39 lat, przygnieciony blokiem skalnym. Zostawił 6 małych dzieci. Zginął też mieszkaniec Prawęcina –  Władysław Grunt.  Praca w kamieniołomach to była ciężka, prymitywna praca. Nie było żadnej mechanizacji. Teraz o tym trudzie, a także o ludziach, tworzących nasza historię, przypomina rzeźba i tablica pamiątkowa – wyjaśnia Władysław Gałka. 

W każdej z rzeźb zostawia kawałek siebie. Podkreśla, że rzeźbiarstwo to nie tylko jego hobby, to ofiarowanie innym cząstki siebie. 

Władysław Gałka i wykonana przez niego rzeźba, która swoje miejsce znalazła w Izbie Pamięci w Bałtowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mam też inną pasję. Pszczelarstwo. Moja pasieka liczy 35 uli, co oznacza, że pszczół będzie parędziesiąt tysięcy. W jednym ulu może bowiem mieszkać od 15 do 30 tysięcy pszczół –  tłumaczy Władysław Gałka.

Swój talent przekazał jednej z wnuczek, która pięknie maluje i rysuje ołówkiem.

– Będzie godny następca – cieszy się rzeźbiarz. Kunowska Żołna to dla niego wyjątkowe wyróżnienie. 

– Mało kto dostaje taką nagrodę. Jestem dumny, będzie stała na honorowym miejscu – zapewnia Władysław Gałka. Jednak nie zamierza odpoczywać od rzeźbiarstwa. Otrzymał  zamówienie na wykonanie orła w drewnie, który pojedzie do Starachowic. Podkreśla, że drewno ma  już przygotowane, teraz potrzeba tylko wolnej chwili. W jego pasji wspiera go żona Mirosława. 

– Wspieram męża w każdej z jego pasji, pomagam mu, jak mogę i jak tylko umiem. Moją ulubioną rzeźbą jest ta, którą wykonał jako pierwszą dla naszej córki, gdy ta miała dwa latka. To taka nieduża figurka, przedstawiająca maleńką dziewczynkę – mała Ania, tak ją nazywam. Od tego się zaczęło. Mąż lubi być rolnikiem, kocha i szanuje ziemię. Jestem z niego bardzo dumna. Kocham go i bardzo cenię – podkreśla Mirosława Gałka.  

Władysław Gałka, rzeźbiarz z Dołów Biskupich przy rzeźbie przedstawiającej fabrykę tektury Witulin w Dołach Biskupich
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie tłumaczy, że nie miał wątpliwości przyznając tę wyjątkową nagrodę rzeźbiarzowi z Dołów Biskupich.

– Władysław Gałka zasłużył na to wyróżnienie, a ta nagroda należy mu się za całokształt pracy, za twórczość  którą pozostawił dla przyszłych pokoleń. To też lokalny społecznik, który działa na rzecz Dołów Biskupich. Pracowity, uczciwy, dobry człowiek. Warto i trzeba doceniać takie osoby,  które są skromne, a swoją pasją promują naszą gminę – mówi Lech Łodej.  

***

Przypomnijmy, że Nagroda Kunowska Żołna została ustanowiona przez burmistrza miasta i gminy w Kunowie – Lecha Łodeja i jest wręczana corocznie od 2016 roku, podczas obchodów Dni Kunowa. Nieprzypadkowo, nagroda będąca porcelanową figurką, przypomina sylwetkę rzadkiego ptaka, który wybrał teren gminy Kunów na swoje gniazdowiska. Żołna to wielobarwny ptak z rzędu kraskowatych, o wielkości kosa, o długim, o długim i cienkim, lekko zakrzywionym dziobie. Jest to ptak przepięknie ubarwiony. Pokonuje dystans ok. 5 000 km z Afryki Środkowej, aby na m.in. terenie gminy Kunów, wychować swoje potomstwo. W Polsce gatunek bardzo nieliczny, liczy ok. 50 par. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Celem przyznania nagrody jest uhonorowanie osób lub instytucji szczególnie zaangażowanych w rozwój życia społeczno-gospodarczego, kulturalnego i sportowego oraz promocję gminy Kunów. Prototyp figurki oraz kolejne jej wydania przygotowuje polska Fabryka Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. Każda figurka otrzymuje swój oryginalny certyfikat. Oryginalność, piękno i rzadkość żołny są symbolem niezwykłej wartości i wyjątkowości dla laureatów nagrody.

Władysław Gałka z nagrodą Kunowska Żołna
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

W 2016 roku nagroda trafiła do Bogusława Sępioła, który odkrył istnienie żołny na terenie Kunowa, w 2017 – do Zespołu Kunowianie, który promuje gminę Kunów już od ponad 50 lat, w 2018 roku, trzecią Kunowską Żołnę otrzymała Kunowska Strażacka Orkiestra Dęta w Kunowie, w 2019 roku tę wyjątkową nagrodę otrzymał zaś znany rzeźbiarz ludowy Eugeniusz Cierluk. Niestety z powodu pandemii koronawirusa przez dwa poprzednie lata nagroda nie była wręczana. W tym roku kapituła nagrody w składzie: Aneta Szloser-Tyczyńska (przewodnicząca), Maria Pająk (sekretarz), Dorota Opara, Aleksandra Ołubiec, Piotr Bek, Marek Sieroń i Cezary Szwajda przedstawiła dwie kandydatury, burmistrz mógł wybrać tylko jednego laureata, którym został Władysław Gałka. 

Galeria foto: Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-1
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-1

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-15
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-15

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-14
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-14

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-13
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-13

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-12
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-12

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-11
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-11

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-10
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-10

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-9
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-9

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-8
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-8

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-7
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-7

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-6
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-6

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-5
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-5

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-4
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-4

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-3
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-3

NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-2
NaOSTROinfo Władysław Gałka Żołna-2

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this