Znajdź nas na

FAKTY

Kamiński: osoby niezwiązane z obszarem przygranicznym będą musiały go opuścić do północy!

Osoby niezwiązane na stałe życiowo i zawodowo z miejscowościami przy granicy z Białorusią, w których wprowadzono stan wyjątkowy, będą musiały opuścić ten teren do północy – podkreślił w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Warszawa, 02.09.2021. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa w Warszawie, 2 bm. Spotkanie dotyczyło szczegółów rozporządzenia o stanie wyjątkowym w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. (amb) PAP/Tomasz Gzell

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Przed godz. 16 zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Tym samym w 183 miejscowościach (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Szef MSWiA na konferencji po ogłoszeniu decyzji prezydenta podkreślił, że po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia głowy państwa rozpocznie się procedura związana z wydaniem rozporządzenia wykonawczego Rady Ministrów, która doprecyzuje, jakie rygory i nakazy będą wprowadzane w wyniku decyzji prezydenta.

Kamiński wskazał, że przepisy wykonawcze wejdą w życie w ciągu paru godzin. „One dziś późniejszym popołudniem wejdą w życie, będą egzekwowane. Oczywiście, wydamy stosowny komunikat w momencie publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw” – zaznaczył.

„To powoduje, że dziś do godz. 24 wszystkie osoby, które nie są związane życiowo, zawodowo z tym terenem (objętym stanem wyjątkowym – PAP) na stałe, będą musiały tę strefę opuścić” – oświadczył minister.

Wśród ograniczeń, które przewidziano w rozporządzeniu prezydenta, znalazło się ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Na tym obszarze wprowadzono też obowiązek posiadania przez dorosłych dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości w miejscach publicznych, a w przypadku uczących się osób poniżej 18 lat – posiadania legitymacji szkolnej.

W miejscowościach objętych stanem wyjątkowym zawieszono prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi. Wprowadzono też zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach; zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów, a także ograniczenie prawa posiadania – poprzez zakaz noszenia – broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni.

Kancelaria Prezydenta wyjaśniła, że zakres wprowadzenia i stosowania ograniczeń zostanie określony w rozporządzeniu Rady Ministrów, a w ograniczenia prawa posiadania broni – w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this