Znajdź nas na

FAKTY

Katolicki Zespół Edukacyjny z 3 milionami złotych z ministerstwa! Środki wspomogą budowę budynku dydaktycznego i hali sportowej!

Mamy dobre wiadomości dla uczniów, rodziców, a także kadry Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ta publiczna placówka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi otrzyma 3 miliony złotych z „Programu inwestycje w oświacie” Ministerstwa Edukacji i Nauki. W ich pozyskaniu pomógł poseł Andrzej Kryj. – Ogromnie się cieszę, bo spełniają się nasze marzenia – mówi Siostra Zofia Kuska, dyrektor Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim, która wyjaśnia na co placówka przeznaczy pozyskane dofinansowanie.

Budowa budynku dydaktycznego przy ulicy Grabowieckiej fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Do Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim uczęszcza uczęszcza 247 uczniów szkoły podstawowej  i 118 przedszkolaków. Młodsze klasy (I–IV) uczą się w budynku  przy ulicy Grabowieckiej, starsze (V–VIII) w wynajmowanym  budynku na os. Słonecznym. Placówka nie posiada także własnej sali gimnastycznej. Już wkrótce sytuacja się zmieni. Szkoła, dzięki wsparciu posła Andrzeja Kryja pozyskała  3 miliony złotych z „Programu  inwestycje w oświacie” Ministerstwa Edukacji Narodowej. Środki przeznaczone zostaną na budowę i wykończenie: sali gimnastycznej z zapleczem technicznym i budynku dydaktycznego, w którym znajdą się sale lekcyjne. 

– Prace w sali gimnastycznej są już na ukończeniu, czekamy teraz na położenie podłogi, a także tzw. prace kosmetyczne. Ufam, że w połowie grudnia uczniowie będą mogli, już w nowej hali, cieszyć się z zajęć wychowania fizycznego. Budynek dydaktyczny, który powstaje tuż obok hali usprawni pracę naszej kadry. W budynku przy ulicy Grabowieckiej uczą się bowiem młodsze dzieci, na osiedlu Słonecznym, w budynku, który do nas nie należy, dzieci starsze. Dzięki nowej inwestycji cała społeczność szkolna znajdzie się na jednym terenie, ułatwi to funkcjonowanie,  a także życie we wspólnocie. Bliskość, przebywanie ze sobą na pewno sprzyja całemu procesowi dydaktyczno-wychowawczemu – mówi Siostra Zofia Kuska. 

Budowa hali sportowej przy Katolickim Zespole Edukacyjnym dobiega końca. W centrum kadru Siostra Zofia Kuska, dyrektor KZE
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Prace budowlane przy obiekcie dydaktycznym już się rozpoczęły. Budowa możliwa jest dzięki oszczędnościom organu prowadzącego – Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, a także wpłatom darczyńców. 

 – Zastrzyk finansowy z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach projektu pozwoli na wykończenie budynku. Mam nadzieję, że na wiosnę „wprowadzą się” do niego uczniowie – wyjaśnia siostra Zofia Kuska, która podkreśla, że pozyskane środki to duża zasługa posła Andrzeja Kryja, który jest przyjacielem placówki od 12 lat, czyli od początku jej istnienia.  

– Pan poseł wspiera wszelkie nasze działania i te dydaktyczne i wychowawcze. A teraz przyczynił się do tego, że pozyskaliśmy tak duże wsparcie. Słowa uznania dla całego ministerstwa. Pierwszy raz od wielu lat pochylono się nad placówkami, które nie są prowadzone przez organ samorządu terytorialnego.  Myślę, że to bardzo ważne, że nasze potrzeby zostały dostrzeżone i finalnie pozyskaliśmy te środki – mówi Siostra dyrektor. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że Katolicki Zespół Edukacyjny to placówka publiczna i bezpłatna.  

– Jedyną inwestycją jest taw mundurki szkolne, które ułatwiają funkcjonowanie i mają znaczenie wychowawcze. Wszystkie zajęcia dodatkowe, dodatkowy język angielski, czy innowacje są bezpłatne i każdy może z nich korzystać – tłumaczy. 

Poziom nauczania w szkole jest bardzo wysoki. Świadczą o tym chociażby egzaminy ósmoklasistów, którzy po raz czwarty z rzędu zajęli pierwsze miejsce w powiecie ostrowieckim jeśli chodzi o wynik ogólny egzaminów ósmoklasisty.

– Bardzo nas to cieszy. Klasy mamy bardzo zróżnicowane, mamy dzieci o różnych umiejętnościach, talentach, natomiast wspólny wysiłek rodziców, uczniów i nauczycieli przynosi tak piękne efekty. Nasi absolwenci świetnie sobie radzą w szkołach ponadpodstawowych i cieszą się tym fundamentem dydaktycznym  i wychowawczym – podkreśla Siostra Zofia Kuska. 

Poseł Andrzej Kryj wyjaśnia, że cieszy się z tego, że Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi otrzymały dotację w wysokości 3 milionów złotych z Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Tak będą wyglądały: hala i budynek dydaktyczny KZE przy ulicy Grabowieckiej w Ostrowcu Św.
Źródło: KZE

– Program „Inwestycje w oświacie”  dedykowany jest tym wszystkim szkołom, które nie są prowadzone przez samorządy. Mogą z niego skorzystać organizacje pozarządowe, fundacje, także kościelne osoby prawne, które prowadzą bardzo wiele szkół w Polsce, a  do tej pory były pomijane. Pieniądze z Polskiego Ładu, trafiały w głównej mierze do samorządów. Z tych pieniędzy budowano nowe obiekty dydaktyczne, boiska, przedszkola, natomiast przez wiele lat szkolnictwo niesamorządowe było pomijane. To, że powstał nowy program jest wynikiem spotkań posłów, będących członkami  Komisji, Edukacji, Nauki i Młodzieży, której jestem członkiem. Zwracaliśmy na to uwagę, podkreślaliśmy, że trzeba tę lukę wypełnić – mówi poseł Andrzej Kryj. 

Przypomina, że na realizację programu przeznaczono 100 000 000 zł, dotychczas rozdsyponowano 91 000 000 zł. Ze wsparcia skorzystało 110 organów w tym Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi  z prowincji Krakowskiej. 

Tak będą wyglądały: hala i budynek dydaktyczny KZE przy ulicy Grabowieckiej w Ostrowcu Św. Źródło: KZE

– Dla mnie to ogromna radość, że moja praca parlamentarna, przedstawianie problemów, nie tylko szkół samorządowych, przynosi takie dobre, wymierne efekty. To jest  ogromna korzyść dla szkolnictwa niesamorządowe w Polsce. Do Katolickiego Zespołu edukacyjnego uczęszcza blisko 400 dzieci. Szkoła miała bardzo trudne warunki lokalowe i trudno jej było rywalizować bazą lokalową z innymi placówkami. Realizowała natomiast z bardzo dobrym skutkiem poziomem nauczania, pracą wychowawczą. W tej chwili te warunki materialne, zaplecze sportowe, będą na miarę potrzeb szkoły. Cieszę się, że te pieniądze trafiły do tej szkoły z pożytkiem dla dzieci, ich rodziców, nauczycieli, kadry zarządzającej  – podsumowuje poseł. 

Tak będą wyglądały: hala i budynek dydaktyczny KZE przy ulicy Grabowieckiej w Ostrowcu Św.
Źródło: KZE

Wizualizacja wnętrza hali sportowej
Źródło: KZE

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this