Znajdź nas na

FAKTY

Kielce: 187 projektów zgłoszonych do 12. edycji budżetu obywatelskiego!

Mieszkańcy Kielc zgłosili 187 projektów do budżetu obywatelskiego na 2025 r. Władze stolicy regionu świętokrzyskiego na realizację projektów, które mają szansę na finansowanie z budżetu miasta, przeznaczyły 9,3 mln zł. To 900 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

Źródło: kielce.eu

Przyszłoroczny budżet został podzielony na cztery kategorie. Na projekty inwestycyjne duże (powyżej 150 tys. zł) przeznaczono 5,5 mln zł, małe (szacunkowa wartość nie przekracza 150 tys. zł) 2,5 mln zł, na projekty zielone (tworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zieleni, np. stref rekreacyjnych, parków kieszonkowych, czy skwerów) 1 mln zł, a na zadania nieinwestycyjne (do 30 tys. zł) 300 tys. zł.

Wśród 187 projektów głoszonych do 12. edycji budżetu obywatelskiego 42 to projekty inwestycyjne duże, 59 inwestycyjne małe, 22 zielone i 64 zadania nieinwestycyjne.

Podobnie jak w latach poprzednich najwięcej projektów dotyczy infrastruktury sportowej. Mieszkańcy zaproponowali budowę boisk, siłowni zewnętrznych, placów zabaw, czy kortów tenisowych. Wśród zadań nieinwestycyjnych przeważają festyny, a wśród projektów zielonych znalazły się m.in. powstanie miejskich lasów kieszonkowych.

Największa zmiana w porównaniu do poprzednich edycji budżetu dotyczy możliwości zgłaszania projektów nie tylko na terenach stanowiących własność miasta.

„Projekty będą mogły być realizowane również na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, województwa świętokrzyskiego oraz na tych, które są we władaniu spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Na terenach nienależących do miasta zgłoszono 15 projektów, co potwierdza słuszność wprowadzenia tej zmiany” – powiedział PAP Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc.

Zgłoszone projekty zostaną teraz zweryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym. Listę projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie zostanie opublikowana 30 sierpnia. Wnioskodawcy, których projekty zostaną ocenione negatywnie, do 6 września będą mieli możliwość złożenia odwołania. Ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie opublikowana 17 września. Głosowanie rozpocznie się 24 września i potrwa do 7 października. Wyniki głosowania mieszkańców zostaną opublikowane do 18 października.

Każdy mieszkaniec może zagłosować wyłącznie raz i w ramach tego głosu wybrać po jednym projekcie z każdej kategorii. Ze wszystkimi pomysłami można się zapoznać na stronie www.bo.kielce.eu.

W latach 2014-2024 w Kielcach w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano przedsięwzięcia za blisko 74 mln zł. Dzięki inicjatywom i głosom mieszkańców zbudowano lub wyremontowano boiska szkolne, siłownie, place zabaw, ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia dla pieszych.(PAP)

Autor: Janusz Majewski

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this