Znajdź nas na

FAKTY

Kielce: Do połowy marca można składać wnioski do planu ogólnego miasta

Do połowy marca mieszkańcy Kielc mogą zgłaszać wnioski do planu ogólnego miasta. Procedurę przedłużono o dwa tygodnie po apelach mieszkańców i radnych – poinformował rzecznik prezydenta Kielc Marcin Januchta.

Fot. Urząd Miasta Kielce

Obowiązek opracowania planów ogólnych nakłada na samorządy nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z września 2023 r. Plany określą główne kierunki rozwoju i zasady zagospodarowania terenu. Mają być przyjęte do 1 stycznia 2026 r.

Terminu składania wniosków do sporządzanego projektu planu ogólnego Kielc i do prognozy oddziaływania na środowisko wydłużono do połowy marca. Pierwotnie procedura miała się zakończyć pod koniec lutego. O jej wydłużenie apelowali do władz miasta m.in. radni Prawa i Sprawiedliwości.

„Docierały do nas sygnały od mieszkańców, radnych i wspólnot mieszkaniowych, że procedurę powinno się wydłużyć. Prezydent wspólnie ze swoim służbami przeanalizował harmonogram prac nad planem i zdecydował, że wnioski będzie można składać do 15 marca” – poinformował PAP rzecznik prezydenta Kielc Marcin Januchta.

Dodał, że oczekiwania i pomysły dotyczące konkretnej nieruchomości lub rozwoju całości albo części miasta można zgłaszać za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na stronie Idea Kielce i w Biuletynie Informacji Publicznej.

„Mieszkańcy mogą zgłaszać wnioski, które zostaną uwzględnione przy opracowywaniu roboczej wersji planu. Następnie dokument zostanie przedstawiony do wglądu publicznego i rozpoczną się konsultacje społeczne” – powiedział.

Dodał, że plan ogólny musi zostać przyjęty do końca 2025 r. „Wbrew pozorom czasu nie jest dużo, a sygnały, że jest to krótki okres, docierają z wielu samorządów” – zaznaczył Januchta.

Plan ogólny ma być uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy, zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jego ustalenia będą podstawą nie tylko do uchwalania planów miejscowych, ale także do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez kielecki magistrat do stycznia 2025 r. sporządzony zostanie projekt planu ogólnego, prognoza oddziaływania na środowisko i pozostałe wymagane opracowania. Następnie od marca do maja 2025 r. projekt będzie opiniowany przez instytucje. Na czerwiec i lipiec 2025 r. zaplanowane są konsultacje projektu planu, które poprzedzi upublicznienie wniosków zebranych podczas trwających obecnie konsultacji.

W sierpniu 2025 r. rozpatrzone zostaną złożone uwagi, a następnie udostępniony zostanie projekt planu ogólnego i raport z konsultacji. Uchwalenie dokumentu planowane jest do października 2025 r.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this