Znajdź nas na

FAKTY

Władze miasta „posłuchały” naszych podpowiedzi? Zamiast roślin jednorocznych zainwestują w wieloletnie byliny?

O wydatkach na utrzymanie zieleni miejskiej pisaliśmy wielokrotnie. Co roku informujemy ostrowczan o kwotach, jakie przeznaczane są na utrzymanie rond. Co roku nasi Czytelnicy apelują do władz miasta, aby zamiast sezonowych bratków, które po dwóch miesiącach kończą w workach na śmieci, miasto posadziło rośliny wieloletnie. Okazuje się, że presja społeczna ma sens, w projekcie uchwały, jaki omawiany będzie podczas dzisiejszej (czwartek, 29 lutego) sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, a który dotyczy zagospodarowania i utrzymania zieleni w obrębie Ronda Republiki Ostrowieckiej oraz Ronda Powstania Styczniowego w 2024 roku mowa o bylinach wieloletnich.

Rondo Republiki Ostrowieckiej w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

1 273 352,97 złotych w 2018 roku, 1 886 500,00 zł w 2019 roku, 2 260 732,85 zł w 2020 2 886 937 zł w 2021 roku i 3 118 990, 44 zł w roku 2022 –  tyle wyniosły koszty utrzymania zieleni miejskiej na terenie gminy Ostrowiec Świętokrzyskiego na przestrzeni ostatnich lat. Daje to w sumie 11 426 513,26 zł w ciągu pięciu lat. To kwoty, które zawsze wzbudzają skrajne komentarze wśród naszych Czytelników. Część z nich uważa bowiem, że powinny być przesunięte na inne, bardziej newralgiczne wydatki. Cóż miastu po ukwieconych rondach, gdy z roku n rok ubywa mieszkańców? Od 2019 roku informujemy także o nasadzeniach na ostrowieckich rondach. Ostrowczanie zwracają nam szczególną uwagę na rośliny jednoroczne, które sadzone są na kilka tygodni, aby skończyć w workach na śmieci. Ich miejsce zastępują kolejne sezonowe rośliny, których los jest podobny. Wygląda jednak na to, że gmina wzięła sobie do serca uwagi opinii publicznej i w „tunelu pojawiło się maleńkie światełko”.

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w porządku obrad znalazła się uchwała w sprawie przejęcia zarządzania drogą krajową nr 9 w zakresie zagospodarowania i utrzymania zieleni w obrębie Ronda Republiki Ostrowieckiej oraz Ronda Powstania Styczniowego w 2024 roku. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zapewni w 2024 roku finansowanie ze środków własnych w kwocie: 30.000 na realizację zadania polegającego na zagospodarowaniu i pielęgnacji zieleni Ronda Republiki Ostrowieckiej oraz 10.000 zł na realizację zadania polegającego na pielęgnacji zieleni Ronda Powstania Styczniowego. 

– Kontynuacja utrzymania zieleni na Rondzie Republiki Ostrowieckiej oraz na Rondzie Powstania Styczniowego zlokalizowanych w obrębie administracyjnym Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski pozwoli na zapewnienie należytego wizerunku tych miejsc, zlokalizowanych u zbiegu głównych arterii komunikacyjnych na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski – czytamy we fragmencie uzasadnienia do uchwały.

Udział Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w realizacji zadania polegał będzie na zagospodarowaniu, utrzymaniu i pielęgnacji zieleni w obrębie Ronda Republiki Ostrowieckiej wraz z wyspami rozdzielającymi o łącznej powierzchni 1 452,52 m2 oraz na utrzymaniu i pielęgnacji Ronda Powstania Styczniowego o łącznej powierzchni 242 m2 w zakresie: 

  • obsadzenie bylinami i roślinami wieloletnimi wewnętrznej tarczy Ronda Republiki Ostrowieckiej wraz z ich dalszą pielęgnacją, 
  • pielęgnacji zieleni wysepek rozdzielających w obrębie Ronda Republiki Ostrowieckiej, 
  • koszenia z zagrabieniem wraz z utylizacją urobku wewnętrznej tarczy Ronda Republiki Ostrowieckiej, 
  • uzupełnienia bylin i roślin wieloletnich na Rondzie Powstania Styczniowego wraz z ich pielęgnacją.

Do tematu wrócimy. 

Czytaj także:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this