Znajdź nas na

FAKTY

Kielce: Prof. Beata Wojciechowska nowym rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Prof. Beata Wojciechowska będzie nowym rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W czwartek na to stanowisko wybrało ją Kolegium Elektorów UJK. Prof. Wojciechowska czteroletnią kadencję na stanowisku rektora rozpocznie 1 września.

Fot. FB Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Po ogłoszeniu wyników głosowania prof. Wojciechowska zapewniła, że zrobi wszystko, aby nie zawieść pokładanego w niej zaufania. „Mam nadzieję, że przez te cztery lata nasza współpraca i wzajemne relacje będą się układały bardzo dobrze” – zwróciła się do Kolegium Elektorów.

„Zapewniam o zrównoważonym rozwoju wszystkich wydziałów, filii i szkoły doktorskiej. Będę wierna swojemu hasłu +Razem tworzymy uniwersytet+” – podkreśliła prof. Wojciechowska.

Udział w wyborach zgłosiło troje naukowców: prof. Barbara Gawdzik, prorektor do spraw kształcenia UJK, prof. Beata Wojciechowska, dziekan Wydziału Humanistycznego oraz były rektor uczelni prof. Jacek Semaniak, obecnie prezes Głównego Urzędu Miar.

O wyborze nowego rektora zadecydowało głosowanie 100 elektorów. Kandydat musiał uzyskać bezwzględną większość głosów. Do rozstrzygnięcia wyborów potrzebne były dwie tury głosowania. W pierwszej turze z rywalizacji odpadł prof. Semaniak, na którego głos oddało 25 elektorów. Prof. Gawdzik zdobyła 38 głosów, a prof. Wojciechowska 37.

W drugiej turze na prof. Gawdzik zagłosowało 45 elektorów, a na prof. Wojciechowską 55 i to ona przez najbliższe cztery lata będzie pełnić funkcję rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Prof. Wojciechowska w programie wyborczym zapowiedziała m.in. poszerzanie oferty dydaktycznej, odpowiadającej potrzebom regionu i kraju; wsparcie dla nauczycieli akademickich zatrudnionych na etatach dydaktycznych (publikacje, konferencje, szkolenia, granty); propozycje nowoczesnych usług edukacyjnych (mikrokursy, kursy, szkolenia, studia podyplomowe on-line).

Zadeklarowała także rozwój infrastruktury UJK, w tym m.in. budowę nowej siedziby Wydziału Sztuki; nadbudowę budynku A na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych oraz modernizację budynku B na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Prof. Beata Wojciechowska ma 61 lat. W latach 2012-2020 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od 2020 r. piastuje funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego.

W swoim dorobku posiada ponad sto dwadzieścia różnego rodzaju prac naukowych, w tym cztery monografie. Publikowała w czasopismach i wydawnictwach naukowych polskich, czeskich, słowackich, niemieckich, kanadyjskich, fińskich i holenderskich.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Etapy rozwoju uczelni stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011). Od 2011 r. uczelnia jest klasycznym uniwersytetem.

Na UJK kształci się ok. 10 tys. studentów na 58 kierunkach.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this