Znajdź nas na

SPORT

Kolarze przemknęli przez Ostrowiec Świętokrzyski!

110 zawodników z 19 drużyn przejechało dziś po godzinie 15.00 przez Ostrowiec Świętokrzyski, a wszystko to w ramach 30. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Trasa tegorocznej edycji wyścigu prowadzi z Łodzi do Krosna. Rozpoczęła się 2 lipca na ulicy Piotrkowskiej nieopodal Pasażu Schillera, a zakończy już jutro 6 lipca na Rynku w Krośnie. Kolarze pokonają w sumie 888,3 km.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Do pokonania kolarze mają pięć etapów na terenie czterech województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego podkarpackiego. Patronat honorowy nad wyścigiem objął Andrzej Duda, Prezydent RP.

Daleko do Sieradza

Pierwszy etap (2 lipca) był najdłuższy – 199 km. Kolarze z Łodzi (start godz. 14.30) pojechali na południe. Po drodze powalczyli o premie i bonifikaty: Andrespol (premia specjalna na  ul. Tuszyńskiej), Brójce (lotny finisz obok Urzędu Gminy), Tuszyn (lotny finisz obok Urzędu Miasta), Sulmierzyce (lotny finisz obok Urzędu Gminy). Przejechali przez Rząśnię (premia specjalna na  ul. 1 Maja) i Widawę (premia specjalna na  ul. Wieluńskiej). Po raz pierwszy na plac Wojewódzki dotarli po przejechaniu 194 km, ale przed nimi była jeszcze pięciokilometrowa pętla. Na metę dotarli około godz. 18.50.

Przez środek Polski

Drugi etap długości 154 km (3 lipca) zaczął się w Zgierzu (ul. Piątkowska) o godz. 14.25 i prowadził przez Ozorków i Łęczycę (lotne finisze), skąd kolarze dotarli do Piątku (premia specjalna), miejsca urodzin Mieczysława Nowickiego, jednego z najlepszych polskich kolarzy wszech czasów, dwukrotnego medalisty na igrzyskach olimpijskich w Montrealu (1976). Z  geograficznego środka Polski na metę zawodnicy pojechali przez Żychlin (lotny finisz). Po raz pierwszy linię mety na ul. 29 Listopada kolarze przejechali na 134 km. Pozostały im cztery pięciokilometrowe okrążenia ulicami Kutna. Finisz rozegrali około godz. 17.45.

Dąb Bartek po drodze

Trzeciego dnia etap (175,3 km) z Kielc (ul. Sienkiewicza) kolarze o godz. 13.55 ruszyli na pierwszą górską premię do Klonowa, a potem skierowali się na lotny finisz, który został rozegrany obok kilkusetletniego Dębu Bartek, jednego z najsłynniejszych pomników polskiej przyrody.  Następnie kolarzy czekała wspinaczka na górską premię w Błotnicy i kolejne dwa lotne finisze w Końskich i Antoniowie, na granicy województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. W Radomiu kolarze ścigali się na trzech okrążeniach. Na metę na ul. 25 Czerwca dotarli około godz. 17.50.

Górska premia u księdza Mateusza

Ze Skarżyska-Kamiennej (godz. 13.55) peleton wyruszył na trasę czwartego etapu (178 km) i po pętli na ulicach miasta pierwszym celem zawodników była premia górska w Wielkiej Wsi, a potem dwa lotne finisze w Ćmielowie i Ożarowie. Następnie kolejna górska premia na Rynku przy Ratuszu w Sandomierzu, gdzie zwykle jeździ na rowerze ojciec Mateusz, bohater najpopularniejszego telewizyjnego serialu kryminalnego. W drodze do mety kolarze mieli do wygrania lotny finisz w Nisku i premię specjalną w Pysznicy. W Stalowej Woli zawodnicy ścigali się na dwóch okrążeniach, a finisz miał miejsce na al. Jana Pawła II, gdzie zawodnicy mocno przekraczali 50 km/h.

Królewski etap do Krosna

Ostatni etap (6 lipca, 182 km) z Tarnobrzegu (start na placu Głowackiego o godz. 10) będzie najtrudniejszy, bowiem kolarze będą zdobywać aż cztery górskie premie. W drodze na trudne podjazdy pod Krosnem czekają ich premia specjalna w Baranowie Sandomierskim i lotne finisze w Mielcu i Sędziszowie Małopolskim. Potem pierwsza górska premia w Pstrągowej i zjazd na lotni finisz do Strzyżowa. Decydująca rozgrywka rozpocznie się na 150 km, na podjeździe na premię w Czarnorzekach, a potem kolarzy czekają dwa ekstremalnie trudne wspinaczki pod zamek Kamieniec, gdzie nawet Michał Kwiatkowski, jako młodzieżowy reprezentant Polski zaatakował, prowadził i zakończył ucieczkę z… 10-minutową stratą do zwycięzcy. Podjazd liczy 3.5 km, a nachylenie dochodzi do 18 procent.

Z ostatniej premii górskiej do mety pozostanie zawodnikom 7,4 km. Na Rynek w Krośnie dotrą tuż po godz. 14.00

– Spodziewam się emocji do ostatniego podjazdu pod zamek Kamieniec – Ostatni podjazd najszybciej pokonają najsilniejsi. Na metę nie dotrze peleton. Po zakończeniu etapu zostanie przeprowadzona ceremonia wręczenia nagród najlepszym zawodnikom, a także uroczyste zamknięcie 30. edycji wyścigu – podsumowuje Tadeusz Skorek, dyrektor WSiO.

Dziś zmagania kolarzy można było oglądać także w Ostrowcu Świętokrzyskim. Peleton przemknął m.in ulicą Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza, Żabią, a następnie drogą W -755 w kierunku Ćmielowa.

Kierujący mogli natrafić na utrudnienia w ruchu drogowym na terenie gmin Kunów, Ćmielów, Bodzechów i na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Nad bezpieczeństwem podczas rywalizacji kolarzy, kibiców oraz pozostałych uczestników dróg czuwali ostrowieccy policjanci wspólnie z mundurowymi z poszczególnych jednostek powiatowych. Policjanci na trasie peletonu kierowali ruchem umożliwiając rywalizującym bezpieczny przejazd.

FB naOSTRO.info

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO wyscig kolarski-1
NaOSTRO wyscig kolarski-1

NaOSTRO wyscig kolarski-9
NaOSTRO wyscig kolarski-9

NaOSTRO wyscig kolarski-8
NaOSTRO wyscig kolarski-8

NaOSTRO wyscig kolarski-7
NaOSTRO wyscig kolarski-7

NaOSTRO wyscig kolarski-6
NaOSTRO wyscig kolarski-6

NaOSTRO wyscig kolarski-5
NaOSTRO wyscig kolarski-5

NaOSTRO wyscig kolarski-4
NaOSTRO wyscig kolarski-4

NaOSTRO wyscig kolarski-3
NaOSTRO wyscig kolarski-3

NaOSTRO wyscig kolarski-2
NaOSTRO wyscig kolarski-2

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Karuzela wenecka, spotkanie z Mikołajem – to będzie magiczny weekend w gminie Ćmielów!

FAKTY

Uwaga! Zaginął ostrowczanin: Adrian Polak!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this