Znajdź nas na

FAKTY

Kolejne zmiany wokół ćmielowskiego Rynku!

Po tym, jak na ćmielowskim rynku stanęła tężnia solankowa, a „porcelanowe miasto”, odwiedzają turyści z okolicznych powiatów, przyszła pora na uporządkowanie miejsc parkingowych. Dotychczas, zwłaszcza podczas koncertów i wydarzeń, organizowanych przez Dom Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie był z tym problem. – Od teraz odwiedzający nas turyści, także osoby niepełnosprawne będą wiedzieć, w którym miejscu mogą zaparkować. W przyszłości planuję także uatrakcyjnić to miejsce fontanną, która stanie tuż przy tężni, a mieszkańcom da ochłodę, zwłaszcza w upalne dni – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Joanna Suska burmistrz Ćmielowa na jednej z ulic wzdłuż ćmielowskiego rynku, wzdłuż której wyznaczono miejsca parkingowe fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To kolejny krok nakierowany na usprawnienie ruchu w centrum Ćmielowa, a także w kierunku  likwidacji  barier dla osób niepełnosprawnych. Dotychczas każdy parkował jak chciał, nie było bowiem miejsc wyznaczonych do tego celu.  

– Procedura uzgadniania zmiany organizacji ruchu rozpoczęła się dużo wcześniej. Trzeba było  bowiem uzgodnić ją ze wszystkimi uprawnionymi do tego celu jednostkami, ze Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Św., czy z Policją.  To wszystko trwało ponad rok czasu. Na szczęście zakończyło się sukcesem. Mamy zatwierdzony projekt zmiany organizacji ruchu a miejsca parkingowe i postojowe zostały usystematyzowane – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Pomimo że jezdnia wokół rynku jest dość szeroka  nie było widocznych linii parkingowych. Teraz będzie można parkować zgodnie z literą prawa, dostosowując się do znaków poziomych i pionowych,  które się pojawiły. 

Miejsca parkingowe wyznaczone wzdłuż ulic wokół ćmielowskiego Rynku fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zależy mi na tym, aby w przyszłości tuż przy tężni nie parkowały auta, a powiększył się ten teren rekreacyjny, w którego centrum stanęłaby fontanna. Aby to było miejsce relaksu i wypoczynku. Taki cały kompleks:  park z siłownią plenerową  i placem zabaw dla dzieci , tężnia solankowa dla „podreperowania” zdrowia i fontanna, ochładzająca mieszkańców w upalne dni. Tak jak na rynku w Skaryszewie, gdzie są rabatki kwiatowe, ławeczki. Po to są bowiem rynki w miastach, aby nie były to parkingi, a miejsce dla mieszkańców. Rynek  to serce miasta, ma kwitnąć, a nie stać pusty.  Stąd też kolejne moje działania będę nakierowane na to, aby zagospodarować ten teren – zapewnia Joanna Suska. 

Wśród miejsc parkingowych, wyznaczone zostały cztery miejsca dla osób niepełnosprawnych z odpowiednim oznakowaniem poziomym i pionowym. 

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To kolejne działanie w kierunku osób z niepełnosprawnościami. Pod koniec października ubiegłego roku przy budynku Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie zamontowany podjazd dla osób niepełnosprawnych. W planach są także opaski ratujące życie dla osób najbardziej tego potrzebujących: samotnych, niepełnosprawnych, starszych. 

Koszt wykonania oznakowania to 15 tysięcy złotych. 

.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this