Przypomnijmy, że 16 czerwca jeden z naszych czytelników przesłała nam krótki film z nagraniem ciągnika, w którego szoferce podróżowały trzy osoby: kierowca i dwóch pasażerów. Zaniepokojony bezpieczeństwem pracy w Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Św. pytał czy tego typu sytuacja nie jest narażeniem na niebezpieczeństwo, a także utratę zdrowia i życia osób przebywających w kabinie, a w razie wypadku, także pozostałych uczestników ruchu.
Tym bardziej, że nie był to pierwszy taki przypadek. O podobnej sytuacji pisaliśmy 19 czerwca 2019 roku, kiedy to w szoferce pojazd marki Ursus C-360 z naklejkami Zakład Usług Miejskich podróżowały także trzy osoby.
Pisaliśmy o tym tutaj:
W Zakładzie Usług Miejskich zapytaliśmy, czy pojazd o którym mowa, zgodnie z przepisami prawa może przewozić trzy osoby, czy tylko jedną? Poprosiliśmy więc o przesłanie kopii karty pojazdu o konkretnym numerze rejestracyjnym, a także informacji na ile osób jest zarejestrowany? Ile osób jednocześnie może się nim przemieszczać, zajmując miejsca w kabinie pojazdu? Prosiliśmy także o przesłanie kopii przeglądu, a także dowodu rejestracyjnego danego pojazdu.
Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. „zasłonił się” wówczas Przepisami prawa o ruchu drogowym.
O czym informowaliśmy tutaj:
6 lipca na adres mailowy ZUM-u wysłaliśmy zatem pytania uzupełniające: Jakimi środkami transportu dysponuje Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim? Prosiliśmy o podanie marki pojazdu, typu pojazdu i roku produkcji, a także informacji o ilości osób, jakie mogą się danym pojazdem jednocześnie poruszać. Zapytaliśmy także jak często wykonywane są przeglądy pojazdów, znajdujących się w ewidencji pojazdów, wykorzystywanych przez Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Św.?
20 lipca drogą mailową na skrzynkę naszej redakcji wpłynęła informacja, że:
„W związku z wnioskiem z dnia 6 lipca 2021 r. o udostępnienie informacji publicznej Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim powiadamia, że stosownie do art. 13 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 2176) wyznacza się nowy termin na rozpatrzenie wniosku, wskazując dzień 6 września 2021 r. Jest to niezbędne z uwagi na konieczność podjęcia dodatkowych czynności związanych z zakresem Żądanej informacji.”

Na odpowiedź musieliśmy czekać blisko 60 dni (bez niedziel i dni świątecznych).
– Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim dysponuje środkami transportu drogowego, następujących marek i typów: VOLKSWAGEN TRANSPORTER, RENAULT TRAFIC, RENAULT MASTER, VOLKSVAGEN CRAFTER, MAN TGM 18.240 4X2 88, ZETOR 9541, RENAULT MASTER, URSUS 2812, ZETOR 6441 PROXIMA, ZETOR 4321, KUBOTA 83150, URSUS K 162, ZETOR 7245, MERCEDES-BENZ VITO TOURER, URSUS C360, PEUGEOT PARTNER, SWIFT CHALLENGER 440/4, TEKNAMOTOR SKORPION 280SDBG, AUTOSAN 4-47, SANOK D-45, SANOK D47B, NEPTUN REMORQUE 1, PRONAR T130, MEPROZET T-527/3, PRONAR T654. W pozostałym zakresie informuję, że informacje zawarte w dowodach rejestracyjnych pojazdów są danymi gromadzonymi w centralnej ewidencji pojazdów, prowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 450 z późn. zm.). Dostęp do tych danych reguluje m.in. art. 80cd powołanej ustawy, który przewiduje możliwość udostępnienia danych lub informacji zgromadzonych w ewidencji innym podmiotom, w tym osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej jeżeli wykażą swój interes prawny. Przepis ten określa zatem odmienne zasady i tryb dostępu do informacji i danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów, w tym informacji stanowiących treść poszczególnych dowodów rejestracyjnych, co w świetle art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 2176) wyłącza możliwość uzyskania tych informacji w trybie dostępu do informacji publicznej. Organem udostępniającym dane jest Minister Cyfryzacji. Ad. 2. Przeglądy pojazdów wykonywane są z odpowiednią częstotliwością wymaganą dla danego pojazdu – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św.

Wciąż otwartym pozostaje pytanie czy pojazd ze zdjęcia przystosowany był do transportu trzech osób w kabinie, a jeśli nie, jakie ewentualne konsekwencje grożą osobie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo i higienę pracy na terenie zakładu.
Koronawirus województwo świętokrzyskie: 13 nowych zakażeń, najwięcej na terenie powiatu sandomierskiego!
Kolejne zmiany wokół ćmielowskiego Rynku!
