Znajdź nas na

FAKTY

Czy ostrowiecki ZUM „igra” z bezpieczeństwem pracowników?

Blisko 60 dni musieliśmy czekać na odpowiedź z Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim odnośnie środków transportu drogowego, jakimi dysponuje zakład. A zaczęło się od zdjęcia i filmu, na którym widać ciągnik z naklejką ZUM, a w nim trzy osoby w szoferce. Taką sytuacją zaobserwował jeden z naszych czytelników, którego zaniepokoiło bezpieczeństwo i higiena pracy w ostrowieckim ZUM-ie. Poprosiliśmy więc dyrektora ZUM-u o przesłanie kopii karty pojazdu o konkretnym numerze rejestracyjnym, a także o informację ile osób jednocześnie może się nim przemieszczać, zajmując miejsca w kabinie pojazdu. Dyrektor „zasłonił się” wówczas przepisami „Prawa o ruchu drogowym”. Postanowiliśmy „drążyć temat”.

Zdjęcie wykonane 16 czerwca 2021 roku na ulicy Adama Mickiewicza w Ostrowcu Św. fot. Czytelnik

Przypomnijmy, że 16 czerwca jeden z naszych czytelników przesłała nam krótki film z nagraniem ciągnika, w którego szoferce podróżowały trzy osoby: kierowca i dwóch pasażerów.  Zaniepokojony bezpieczeństwem pracy w Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Św. pytał czy tego typu sytuacja nie jest narażeniem na niebezpieczeństwo, a także utratę zdrowia i życia osób przebywających w kabinie, a w razie wypadku, także pozostałych uczestników ruchu. 

Tym bardziej, że nie był to pierwszy taki przypadek. O podobnej sytuacji pisaliśmy 19 czerwca 2019 roku, kiedy to w szoferce pojazd marki Ursus C-360 z naklejkami Zakład Usług Miejskich podróżowały także trzy osoby.

Pisaliśmy o tym tutaj:

W Zakładzie Usług Miejskich zapytaliśmy, czy pojazd o którym mowa, zgodnie z przepisami prawa może przewozić  trzy osoby, czy tylko jedną? Poprosiliśmy więc o przesłanie kopii karty pojazdu o konkretnym numerze rejestracyjnym, a także informacji na ile osób jest zarejestrowany? Ile osób jednocześnie może się nim przemieszczać, zajmując miejsca w kabinie pojazdu? Prosiliśmy także o przesłanie kopii przeglądu, a także dowodu rejestracyjnego danego pojazdu.

Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. „zasłonił się”  wówczas Przepisami prawa o ruchu drogowym.

O czym informowaliśmy tutaj:

6 lipca na adres mailowy ZUM-u wysłaliśmy zatem pytania uzupełniające: Jakimi środkami transportu dysponuje Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim? Prosiliśmy  o podanie marki pojazdu, typu pojazdu i roku produkcji, a także informacji o ilości osób, jakie mogą się danym pojazdem jednocześnie poruszać. Zapytaliśmy także jak często wykonywane są przeglądy pojazdów, znajdujących się w ewidencji pojazdów, wykorzystywanych przez Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Św.?

20 lipca drogą mailową na skrzynkę naszej redakcji wpłynęła informacja, że:

„W związku z wnioskiem z dnia 6 lipca 2021 r. o udostępnienie informacji publicznej Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim powiadamia, że stosownie do art. 13 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 2176) wyznacza się nowy termin na rozpatrzenie wniosku, wskazując dzień 6 września 2021 r. Jest to niezbędne z uwagi na konieczność podjęcia dodatkowych czynności związanych z zakresem Żądanej informacji.”

Pismo, jakie otrzymaliśmy 20 lipca 2021 roku.

Na odpowiedź musieliśmy czekać blisko 60 dni (bez niedziel i dni świątecznych). 

– Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim dysponuje środkami transportu drogowego, następujących marek i typów: VOLKSWAGEN TRANSPORTER, RENAULT TRAFIC, RENAULT MASTER, VOLKSVAGEN CRAFTER, MAN TGM 18.240 4X2 88, ZETOR 9541, RENAULT MASTER, URSUS 2812, ZETOR 6441 PROXIMA, ZETOR 4321, KUBOTA 83150, URSUS K 162, ZETOR 7245, MERCEDES-BENZ VITO TOURER, URSUS C360, PEUGEOT PARTNER, SWIFT CHALLENGER 440/4, TEKNAMOTOR SKORPION 280SDBG, AUTOSAN 4-47, SANOK D-45, SANOK D47B, NEPTUN REMORQUE 1, PRONAR T130, MEPROZET T-527/3, PRONAR T654. W pozostałym zakresie informuję, że informacje zawarte w dowodach rejestracyjnych pojazdów są danymi gromadzonymi w centralnej ewidencji pojazdów, prowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 450 z późn. zm.). Dostęp do tych danych reguluje m.in. art. 80cd powołanej ustawy, który przewiduje możliwość udostępnienia danych lub informacji zgromadzonych w ewidencji innym podmiotom, w tym osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej jeżeli wykażą swój interes prawny. Przepis ten określa zatem odmienne zasady i tryb dostępu do informacji i danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów, w tym informacji stanowiących treść poszczególnych dowodów rejestracyjnych, co w świetle art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 2176) wyłącza możliwość uzyskania tych informacji w trybie dostępu do informacji publicznej. Organem udostępniającym dane jest Minister Cyfryzacji. Ad. 2. Przeglądy pojazdów wykonywane są z odpowiednią częstotliwością wymaganą dla danego pojazdu –  czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św.

Odpowiedź jaką otrzymaliśmy 6 września

Wciąż otwartym pozostaje pytanie czy pojazd ze zdjęcia przystosowany był do transportu trzech osób w kabinie, a jeśli nie, jakie ewentualne konsekwencje grożą osobie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo i higienę pracy na terenie zakładu. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Zarażenie gronkowcem, zastrzeżenia do opieki, naruszenie prawa do opieki duszpasterskiej – na co jeszcze żalili się pacjenci ostrowieckiego szpitala? 

FAKTY

Ponad 4 miliony złotych na czyste powietrze! Świętokrzyskie gminy z dofinansowaniem na wymianę „kopciuchów”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this