Znajdź nas na

PO GODZINACH

Kolejny z ołtarzy kościoła Świętego Mikołaja w Szewnie doczeka się remontu!

Znajdujący się w północnej nawie kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Szewnie (gmina Bodzechów), ołtarz boczny Pana Jezusa – doczeka się remontu. 20 000 zł na ten cel przekazali bowiem podczas ostatniej sesji, jaka odbyła się 31 marca, radni powiatowi. Odnowiony zostanie także obraz Serca Pana Jezusa, autorstwa Józefa Buchbindera.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że szewieńska świątynia to skarbnica wielu niezwykłych elementów wyposażenia, pisaliśmy wielokrotnie. Dzięki 20 000 zł dotacji, jakie do parafii przekazane zostaną przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. na prace konserwatorskie, znajdującego się w nawie  północnej ołtarza bocznego – kolejny z elementów kościoła, odzyska dawny blask. 

Odnowiony zostanie także  Obraz Serca Pana Jezusa, autorstwa Józefa Buchbinder, zawodowo mocno związanego z naszym regionem. Wykonywał tu bowiem wiele prac malarskich.

– Józef Buchbinder urodził się w Mordach. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w warsztacie ojca, któremu pomagał w pracach malarskich oraz przy odnawianiu obrazów. Potem kształcił się w szkole prowadzonej przez benedyktynów w Łukowie. Tam dostrzeżono jego zdolności. Dzięki pomocy i protekcji księdza  Wincentego Augustynowicza wyjechał do Warszawy, zamieszkał u kapucynów i podjął studia w Szkole Sztuk Pięknych. W 1857 r. zmienił religię. W parafii Mordy przyjął chrzest w obrządku rzymskokatolickim – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

 Po ukończeniu edukacji w Warszawie wyjechał na Zachód. Kunszt malarski szlifował w Dreznie, Monachium, Düsseldorfie, Paryżu, Rzymie. W  Wiecznym Mieście studiował w Akademii Świętego Łukasza. Na życie zarabiał kopiując dzieła mistrzów renesansu. 

– Ponadto malował obrazy o tematyce religijnej. W 1870 r. osiadł w Warszawie. Zmarł w 1909 r. w Warszawie. Spoczął na Powązkach. Malował sceny rodzajowe, portrety i obrazy o tematyce religijnej. Jego obrazy  znajdują się w kościołach Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej i na Mazowszu. W Szewnie, oprócz wspomnianego już Obrazu Serca Jezusa, znajduje się kilka obrazów jego autorstwa – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this