Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Kominiarz przynosi szczęście, a strażak dba o bezpieczeństwo! Pogadanka w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.!

O tym jak bezpiecznie ogrzewać domy w sezonie jesienno-zimowym, co robić, aby zapobiegać pożarom i jak unikać zatruć czadem uczniom Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także ich rodzicom, opowiadali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz kominiarze. Spotkanie było dla uczniów również świetną okazją do poznania pracy ginącego już zawodu kominiarza.

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Spotkanie miało miejsce pod koniec listopada. Uczniowie ZSS-u dowiedzieli się, że tlenek węgla jest bardzo groźnym gazem, gdyż nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie jest drażniący i  sprawia wrażenie, że go nie ma. Jednak  to tylko pozory, gdyż w odpowiednim stężeniu potrafi uśpić, a następnie zabić. Stąd czad nazywany jest cichym zabójcą.

Strażacy wyjaśnili dzieciom skąd bierze się tlenek węgla. Starszy aspirant Norbert Sławek mówił, że źródłami czadu w pomieszczeniach mieszkalnych są: gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe, kominki i kuchnie gazowe. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, węgla, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte, a kratki wentylacyjne zatkane.

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Strażacy przypomnieli także, że czad powstaje podczas pożaru. Duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, mogą być sygnałem, że ulegliśmy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej, ponieważ następstwem ostrego zatrucia może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności wieńcowa i zawału, a nawet śmierci.

Spotkanie było dla uczniów również świetną okazją do poznania pracy ginącego już zawodu kominiarza. Dzieci wysłuchały nie tylko legendy o kominiarskim stroju, ale dowiedziały się, jak ważne jest systematyczne czyszczenie kominów i zapewnienie prawidłowej wentylacji w przeciwdziałaniu zatruć tlenkiem węgla.

W czasie pogadanki z rodzicami strażacy zademonstrowali zasady działania i montażu czujek czadu. Natomiast kominiarze mówili o tym, że prawo budowlane nakłada na właścicieli domów jednorodzinnych obowiązek przeglądu przewodów kominowych przynajmniej raz w roku. Najlepszym momentem, aby dokładnie sprawdzić i wyczyścić przewody jest okres przed sezonem grzewczym. Należy pamiętać, że przewody wentylacyjne powinny być czyszczone raz w roku, spalinowe (od kotłów i piecyków gazowych) – co pół roku, a dymowe (od kominków, pieców na ekogroszek i inne paliwa stałe) – co kwartał.

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Czyszczenie przewodów w przypadku kominów dymowych polega na usunięciu zanieczyszczeń osadzających się na ściankach komina, takich jak sadza i smoła. Natomiast przewody spalinowe i wentylacyjne, należy oczyścić z pajęczyn i gniazd blokujących przekrój komina.

Kontrolę przeprowadza kominiarz albo inna osoba z właściwymi uprawnieniami, która sporządza odpowiedni protokół. Natomiast po każdym oczyszczeniu przewodów kominowych powinniśmy otrzymać dokument potwierdzający wykonanie tych prac. W przypadku pożaru mamy dowód np. dla firmy ubezpieczeniowej, że dołożyliśmy wszelkich starań i należycie dbamy o przewody kominowe. Trzeba też dodać, że zaniedbania w tym względzie, w sytuacji gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia, zostaną użyte jako argument towarzystwa ubezpieczeniowego do obniżenia wypłaty z polisy albo w ogóle odmowy wypłacenia odszkodowania.

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Na zakończenie prelekcji wśród uczestników odbyło się losowanie czujki czadu, którą ufundowała organizatorka spotkania Emilia Łupina. Magdalena Wykrota-Skóra, dyrektor Zespołu Szkól Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 złożyła serdeczne podziękowania na ręce prezesa Wiesława Zabawy i wiceprezesa Edwarda Łysaka z Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy w Tarnowie oraz starszego aspiranta Norberta Sławek i strażaka Dawida Forgiela z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim za przeprowadzenie pogadanki na temat zapobiegania zatruciu czadem oraz bezpiecznego ogrzewania domów w sezonie jesienno-zimowym.

Uczniowie wręczyli strażakom i kominiarzom dyplomy oraz własnoręcznie wykonane rysunki. Na koniec wszyscy radośnie, chwytając się za guziki, pozowali do wspólnego zdjęcia, bo jak wiadomo „kominiarz szczęście przynosi, a strażak bezpieczeństwo”.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Czy koronawirus dotarł także na ostrowiecki Oddział Intensywnej Terapii?

FAKTY

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Egzaminy na prawo jazdy wstrzymane do 10 kwietnia!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this