Znajdź nas na

FAKTY

Komisja wspólna rządu i samorządu terytorialnego pozytywnie o nowym regionalnym!

Kolejny ważny krok w pracach nad programem regionalnym na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego! Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zatwierdziła projekt tego dokumentu podczas posiedzenia, które odbyło się w środę, 24 listopada.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– To bardzo dobra wiadomość, bowiem jest to kolejny, ważny krok w pracach nad programem. Zależy nam bardzo na tym, by przebiegały one sprawnie, bowiem wszyscy z niecierpliwością i ogromnymi nadziejami czekamy na uruchomienie programu regionalnego i ogłoszenie pierwszych konkursów dla beneficjentów w ramach unijnej perspektywy 2021-2027 – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Środowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego poświęcone było m.in. zaopiniowaniu projektu programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. Przypomnijmy, że jesteśmy na ostatniej prostej prac nad tym dokumentem, który określi na jakie przedsięwzięcia realizowane w naszym regionie zostaną przeznaczone środki unijne i jakie są priorytety w zakresie działań inwestycyjnych i społecznych. Samorządowcy, dyskutując o założeniach nowego programu, zgłaszali postulat budowy dróg lokalnych z funduszy unijnych nowej perspektywy.

– Rozumiemy stanowisko powiatów, ale opinia Komisji  Europejskiej jest w tej kwestii jednoznaczna – środki finansowe polityki spójności w obszarze infrastruktury drogowej muszą być przeznaczone na rozwiązywanie kluczowych problemów komunikacyjnych województwa, a to oznacza dofinansowanie budowy i remontów dróg wojewódzkich  – mówił podczas spotkania Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. – Dlatego też w ramach funduszy, które mamy na ten cel, planujemy budowę obwodnic, m.in. Klimontowa, Brzezin-Radkowic oraz Nowego Korczyna. Nie oznacza to jednak, że nie szukamy możliwości wsparcia dróg lokalnych.

Dyrektor Sułek wyjaśnił członkom Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, że  istnieją plany przejęcia przez samorząd województwa świętokrzyskiego drogi ujętej w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Morawica jako lokalnej, która umożliwi dostęp do terenów inwestycyjnych w Obicach.

– Gdyby te zamierzenia zostały zrealizowane, byłaby możliwość przeznaczenia z funduszy unijnych na tę inwestycję kilkudziesięciu milionów złotych. To będzie jednak przedmiotem decyzji Sejmiku Wojewódzkiego – dodał Jacek Sułek.

Trwają również rozmowy z Komisją Europejską na temat możliwości finansowania odcinków dróg lokalnych w ramach instrumentów terytorialnych, w szczególności w projektach związanych z turystyką.

Po wysłuchaniu tych wyjaśnień Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego wydała podczas środowego posiedzenia pozytywną opinię na temat projektu programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this