Znajdź nas na

GMINA BAŁTÓW

Komputery z projektu „Zdalna Szkoła” już w Bałtowie! Posłużą najbardziej potrzebującym uczniom! [ZDJĘCIA]

Do Szkoły Podstawowej w Bałtowie oraz do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole trafiło dziś ( 8 maja) po 9 sztuk laptopów. Dyrektorkom placówek przekazali je Hubert Żądło, wójt Bałtowa i Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie. Komputery pomogą w nauce uczniom z rodzin wielodzietnych, a także tym, którzy dotychczas nie posiadali ich w domach, a potrzebowali do zdalnej nauki. – Wszystkie laptopy wyposażone są w edukacyjne oprogramowanie Microsoft Office, napęd DVD-RW, myszkę bezprzewodową oraz torbę – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wszystkie 18 laptopów wyposażonych zostało w dodatkowe oprogramowanie edukacyjne Microsoft Office, napęd DVD-RW, myszkę bezprzewodową oraz torbę. Przypomnijmy, że gmina Bałtów złożyła wniosek do projektu Zdalna Szkoła Wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w Systemie Kształcenia Zdalnego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

– Był to projekt ogłoszony przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczył wsparcia zdalnego nauczania uczniów, podczas trudnego czasu epidemii, jaki mamy. My, jako gmina przystąpiliśmy do tego projektu. Uzyskaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 45 tysięcy na zakup laptopów. Rozpisane zostało zapytanie ofertowe. Wpłynęło 17 ofert na dostawę tego sprzętu. Było zatem w czym wybierać – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ostatecznie, najkorzystniejsza okazała się oferta firmy Netcom Przemysława Rafałowskiego z Ostrowca Św.  Koszt jednego laptopa marki Dell wraz z oprogramowaniem i akcesoriami wyniósł 2 409,57 zł. Wykorzystana kwota dofinansowania to 43 372, 26 zł.

– Tu wielkie podziękowania dla pracowników, którzy zajmowali się tym zamówieniem, ponieważ obdzwonili mnóstwo firm i zachęcali do składania ofert. Mieliśmy w czym wybierać. Te, które kupiliśmy to sprzęt ze średniej półki, który na pewno posłuży nam jakiś czas. Nie ma sensu kupować czegoś na chwilę. Pomocą w doborze sprzętu służył nam  pan Paweł Pietrzyk, gminny informatyk – dodaje wójt. 

Najbardziej potrzebujący uczniowie z gminy Bałtów, już na początku wybuchu epidemii, wyposażeni zostali w komputery z kafejki internetowej w Bałtowie, a także laptopy, które znajdowały się w Urzędzie Gminy w Bałtowie oraz szkole w Okole.

– Myślę, że te 18 sztuk laptopów wypełni zapotrzebowanie i lukę, która była wśród uczniów potrzebujących tych komputerów do zdalnej nauki. To były przeważnie domy wielodzietne lub tam, gdzie parametry techniczne sprzętu nie pozwalały na logowanie się do programów, z których korzystają nauczyciele i uczniowie – wyjaśnia Hubert Żądło. 

fot. Urząd Gminy w Bałtowie

Już od poniedziałku (11 maja) dyrektorzy szkół rozdysponują sprzęt komputerowy wśród uczniów,  aby ci mogli odbywać zdalne lekcje prowadzone przez nauczycieli. Uczniowie otrzymają laptopy w oparciu o umowę użyczenie.  Po zakończeniu  zdalnego nauczania komputery powrócą do szkoły i będą służyć jako dodatkowa pomoc edukacyjna.

– Mieliśmy już telefony do gminy, z pytaniami, kiedy nowe komputery do nas dotrą. Mamy nadzieję, że posłużą najbardziej potrzebującym uczniom – dodaje Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie.

Z nowych laptopów cieszą się też Lidia Pastuszka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie, a także Joanna Adamus, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Legionów Polskich w Okole. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Na początku ogłoszenia pandemii robiliśmy taką diagnozę wstępną,gdzie ten niedobór komputerów jest największy. Wychowawcy kontaktowali się bezpośrednio z rodzicami i stąd ta ilość komputerów, które zostały przekazane do naszej szkoły. Nowe laptopy na pewno pomogą uczniom w nauce zdalnej, ponieważ do tej pory wykorzystywali do tego celu nawet telefony komórkowe rodziców, aby móc wypełnić swój obowiązek – wyjaśnia Joanna Adamus. 

A Lidia Pastuszka dodaje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem laptopy  już w poniedziałek trafią do domów uczniów. 

– Dziś zabierzemy je już do szkoły, będziemy dzwonić do rodziców. Uczniowie czekają, cieszą się ze laptopy już są – wyjaśnia Lidia Pastuszka.  

Epidemia koronawirusa i związane  z nią zdalne nauczanie pokazało, że  w wielu domach w gminie Bałtów wciąż brakuje dostępu do dobrego  internetu.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mamy wiele próśb od mieszkańców, aby zająć się tym tematem i zrobić wszystko, aby rozbudować sieć światłowodową – tłumaczy Henryk Cichocki. 

W gminie zebrano już podpisy zainteresowanych mieszkańców ze Skarbki, Wólki Bałtowskiej, Wólki Bałtowskiej-Kolonii, Wólki Trzemeckiej, Antoniowa i Bałtowa. 

– To miejscowości gdzie nie ma sieci światłowodowej. Podczas tego pierwszego etapu usuwania tzw.  białych plam w dostępie do szerokopasmowego internetu  wykonano sieć na terenie gmin Bałtów tam, gdzie są szkoły i to też niekompletnie. Wysłaliśmy pisma do firmy Nextera, która wygrała przetarg i wykonywała dla Ministerstwa Cyfryzacji usługę budowy sieci światłowodowej, jak i do firmy  Orange, która wygrała przetarg na dystrybucję internetu na  tym terenie, aby uzupełniły sieć światłowodową. W całej epidemii koronawirusa, która przyniosła dużo zła jedną z korzyści może być to, że cała Polska będzie pokryta siecią światłowód. Epidemie mogą bowiem powracać, nie wiemy, jakie inne zagrożenia przed nami, a dostęp do internetu powinien mieć każdy – podsumowuje wójt. 

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO. info i Urząd Miasta i Gminy w Bałtowie

NaOSTRO Bałtów komputery-3
NaOSTRO Bałtów komputery-3

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO Bałtów komputery-4
NaOSTRO Bałtów komputery-4

NaOSTRO Bałtów komputery-5
NaOSTRO Bałtów komputery-5

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO Bałtów komputery-17
NaOSTRO Bałtów komputery-17

fot. Urząd Gminy w Bałtowie

fot. Urząd Gminy w Bałtowie

NaOSTRO Bałtów komputery-16
NaOSTRO Bałtów komputery-16

NaOSTRO Bałtów komputery-15
NaOSTRO Bałtów komputery-15

NaOSTRO Bałtów komputery-14
NaOSTRO Bałtów komputery-14

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO Bałtów komputery-13
NaOSTRO Bałtów komputery-13

NaOSTRO Bałtów komputery-12
NaOSTRO Bałtów komputery-12

NaOSTRO Bałtów komputery-11
NaOSTRO Bałtów komputery-11

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this