Znajdź nas na

Subscribe

GMINA BAŁTÓW

Komputery z projektu „Zdalna Szkoła” już w Bałtowie! Posłużą najbardziej potrzebującym uczniom! [ZDJĘCIA]

Do Szkoły Podstawowej w Bałtowie oraz do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole trafiło dziś ( 8 maja) po 9 sztuk laptopów. Dyrektorkom placówek przekazali je Hubert Żądło, wójt Bałtowa i Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie. Komputery pomogą w nauce uczniom z rodzin wielodzietnych, a także tym, którzy dotychczas nie posiadali ich w domach, a potrzebowali do zdalnej nauki. – Wszystkie laptopy wyposażone są w edukacyjne oprogramowanie Microsoft Office, napęd DVD-RW, myszkę bezprzewodową oraz torbę – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wszystkie 18 laptopów wyposażonych zostało w dodatkowe oprogramowanie edukacyjne Microsoft Office, napęd DVD-RW, myszkę bezprzewodową oraz torbę. Przypomnijmy, że gmina Bałtów złożyła wniosek do projektu Zdalna Szkoła Wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w Systemie Kształcenia Zdalnego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

– Był to projekt ogłoszony przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczył wsparcia zdalnego nauczania uczniów, podczas trudnego czasu epidemii, jaki mamy. My, jako gmina przystąpiliśmy do tego projektu. Uzyskaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 45 tysięcy na zakup laptopów. Rozpisane zostało zapytanie ofertowe. Wpłynęło 17 ofert na dostawę tego sprzętu. Było zatem w czym wybierać – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ostatecznie, najkorzystniejsza okazała się oferta firmy Netcom Przemysława Rafałowskiego z Ostrowca Św.  Koszt jednego laptopa marki Dell wraz z oprogramowaniem i akcesoriami wyniósł 2 409,57 zł. Wykorzystana kwota dofinansowania to 43 372, 26 zł.

– Tu wielkie podziękowania dla pracowników, którzy zajmowali się tym zamówieniem, ponieważ obdzwonili mnóstwo firm i zachęcali do składania ofert. Mieliśmy w czym wybierać. Te, które kupiliśmy to sprzęt ze średniej półki, który na pewno posłuży nam jakiś czas. Nie ma sensu kupować czegoś na chwilę. Pomocą w doborze sprzętu służył nam  pan Paweł Pietrzyk, gminny informatyk – dodaje wójt. 

Najbardziej potrzebujący uczniowie z gminy Bałtów, już na początku wybuchu epidemii, wyposażeni zostali w komputery z kafejki internetowej w Bałtowie, a także laptopy, które znajdowały się w Urzędzie Gminy w Bałtowie oraz szkole w Okole.

– Myślę, że te 18 sztuk laptopów wypełni zapotrzebowanie i lukę, która była wśród uczniów potrzebujących tych komputerów do zdalnej nauki. To były przeważnie domy wielodzietne lub tam, gdzie parametry techniczne sprzętu nie pozwalały na logowanie się do programów, z których korzystają nauczyciele i uczniowie – wyjaśnia Hubert Żądło. 

fot. Urząd Gminy w Bałtowie

Już od poniedziałku (11 maja) dyrektorzy szkół rozdysponują sprzęt komputerowy wśród uczniów,  aby ci mogli odbywać zdalne lekcje prowadzone przez nauczycieli. Uczniowie otrzymają laptopy w oparciu o umowę użyczenie.  Po zakończeniu  zdalnego nauczania komputery powrócą do szkoły i będą służyć jako dodatkowa pomoc edukacyjna.

– Mieliśmy już telefony do gminy, z pytaniami, kiedy nowe komputery do nas dotrą. Mamy nadzieję, że posłużą najbardziej potrzebującym uczniom – dodaje Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie.

Z nowych laptopów cieszą się też Lidia Pastuszka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie, a także Joanna Adamus, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Legionów Polskich w Okole. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Na początku ogłoszenia pandemii robiliśmy taką diagnozę wstępną,gdzie ten niedobór komputerów jest największy. Wychowawcy kontaktowali się bezpośrednio z rodzicami i stąd ta ilość komputerów, które zostały przekazane do naszej szkoły. Nowe laptopy na pewno pomogą uczniom w nauce zdalnej, ponieważ do tej pory wykorzystywali do tego celu nawet telefony komórkowe rodziców, aby móc wypełnić swój obowiązek – wyjaśnia Joanna Adamus. 

A Lidia Pastuszka dodaje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem laptopy  już w poniedziałek trafią do domów uczniów. 

– Dziś zabierzemy je już do szkoły, będziemy dzwonić do rodziców. Uczniowie czekają, cieszą się ze laptopy już są – wyjaśnia Lidia Pastuszka.  

Epidemia koronawirusa i związane  z nią zdalne nauczanie pokazało, że  w wielu domach w gminie Bałtów wciąż brakuje dostępu do dobrego  internetu.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mamy wiele próśb od mieszkańców, aby zająć się tym tematem i zrobić wszystko, aby rozbudować sieć światłowodową – tłumaczy Henryk Cichocki. 

W gminie zebrano już podpisy zainteresowanych mieszkańców ze Skarbki, Wólki Bałtowskiej, Wólki Bałtowskiej-Kolonii, Wólki Trzemeckiej, Antoniowa i Bałtowa. 

– To miejscowości gdzie nie ma sieci światłowodowej. Podczas tego pierwszego etapu usuwania tzw.  białych plam w dostępie do szerokopasmowego internetu  wykonano sieć na terenie gmin Bałtów tam, gdzie są szkoły i to też niekompletnie. Wysłaliśmy pisma do firmy Nextera, która wygrała przetarg i wykonywała dla Ministerstwa Cyfryzacji usługę budowy sieci światłowodowej, jak i do firmy  Orange, która wygrała przetarg na dystrybucję internetu na  tym terenie, aby uzupełniły sieć światłowodową. W całej epidemii koronawirusa, która przyniosła dużo zła jedną z korzyści może być to, że cała Polska będzie pokryta siecią światłowód. Epidemie mogą bowiem powracać, nie wiemy, jakie inne zagrożenia przed nami, a dostęp do internetu powinien mieć każdy – podsumowuje wójt. 

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO. info i Urząd Miasta i Gminy w Bałtowie

NaOSTRO Bałtów komputery-3
NaOSTRO Bałtów komputery-3

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO Bałtów komputery-4
NaOSTRO Bałtów komputery-4

NaOSTRO Bałtów komputery-5
NaOSTRO Bałtów komputery-5

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO Bałtów komputery-17
NaOSTRO Bałtów komputery-17

fot. Urząd Gminy w Bałtowie

fot. Urząd Gminy w Bałtowie

NaOSTRO Bałtów komputery-16
NaOSTRO Bałtów komputery-16

NaOSTRO Bałtów komputery-15
NaOSTRO Bałtów komputery-15

NaOSTRO Bałtów komputery-14
NaOSTRO Bałtów komputery-14

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO Bałtów komputery-13
NaOSTRO Bałtów komputery-13

NaOSTRO Bałtów komputery-12
NaOSTRO Bałtów komputery-12

NaOSTRO Bałtów komputery-11
NaOSTRO Bałtów komputery-11

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Województwo świętokrzyskie: 29 nowych zakażeń koronawirusem! Wśród nich nastolatek z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Jolanta Smulczyńska: Powiedziała Matka Boża, że musi mieć ładną figurkę! W Nietulisku Małym mieszańcy ratują blisko 150-letnią kapliczkę!

FAKTY

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wsparł ostrowieckie starostwo! 4,5 mln zł unijnego wsparcia trafi do 160 podmiotów z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Ostrowiecki szpital powrócił do pracy! Będzie przeprowadzał testy wykrywające przeciwciała koronawirusa!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this