Gośćmi wicemarszałek Renaty Janik byli podopieczni Fundacji „Nasze Zdrowie” ze Starachowic. Fundacja jest inicjatorem pierwszej w Polsce „Starachowickiej Karty za Jeden Uśmiech”, która oferuje osobom niepełnosprawnym zniżki na towary i usługi na terenie miasta. Prowadzi też integracyjny teatr dla dzieci i dorosłych. Wizyta była okazją do odwiedzenia Urzędu Marszałkowskiego oraz rozmowy o współpracy w zakresie m.in. rozszerzenia zasięgu karty na całe województwo.
Fundacja w swojej działalności integruje osoby niepełnosprawne ze społeczeństwem poprzez ich czynne uczestnictwo w działaniach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Wspiera rozwój osobisty i artystyczny swoich podopiecznych, promuje talenty i funduje stypendia, a także organizuje wyjazdy rehabilitacyjne i warsztaty terapeutyczne.
Warsztat terapii zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Skarżysku-Kamiennej świętowały 25-lecie.
– Pomagacie wielu osobom w momencie, kiedy dotyka ich nieszczęście niepełnosprawności. W imieniu Zarządu Województwa dziękuję za stworzenie tego pięknego dzieła, które na trwałe zapisało się w już w Skarżysku–Kamiennej. Gratuluję srebrnego jubileuszu – mówił podczas uroczystości 25-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa.
– 40 lat temu w Skarżysku–Kamiennej powstało Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Ruchowo, które skupiało ponad 200 rodzin z terenu powiatu skarżyskiego. Podopieczni rośli, a my chcieliśmy zapewnić im edukację i rehabilitację specjalistyczną. Stąd zrodził się pomysł na utworzenie ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych – wspomina Danuta Janiec, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Skarżysku-Kamiennej.
Przedstawiciele samorządów szkół ponadpodstawowych z regionu spotkali się na pierwszej Świętokrzyskiej Konferencji Samorządów Uczniowskich.
Trzydziestu jeden studentów medycyny, chcących pracować w szpitalach w regionie, otrzyma stypendia z budżetu województwa.
Bank Rozwoju Rady Europy, z siedzibą w Paryżu, udzieli województwu do 144 mln zł pożyczki na pokrycie wkładu własnego na inwestycje.
Podczas obchodów Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej wręczono akty mianowania na wyższe stopnie oraz medale i odznaczenia. Gościem wydarzenia był marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, który od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach otrzymał podziękowania za dobrą współpracę z administracją wojskową.
Z okazji Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej jej pracownicy otrzymali nominacje na wyższe stopnie wojskowe oraz medale i odznaczenia, m. in. Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, Odznakę Honorową Wojsk Lądowych czy Odznakę Pamiątkową Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.
Pośmiertnie na wyższy stopień oficerski mianowano m. in. kaprala podchorążego Jerzego Kucharskiego ps. „Lis”, żołnierza Armii Krajowej obwodu sandomierskiego, który jako 18-latek zginął w 1944 roku w bitwie pod Pielaszowem. Patent oficerski w imieniu rodziny Jerzego Kucharskiego odebrał Marcin Kapka.
Podpisano umowy na dofinansowanie szkoleń, wyposażenie szkół oraz opiekę medyczną. Z różnych form wsparcia skorzysta 468 osób z regionu.