Znajdź nas na

FAKTY

Kraska: w Polsce nie stwierdzono powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce AstraZeneca!

W Polsce dotychczas nie stwierdziliśmy przypadku powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce AstraZeneca – poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że Polska w kwestii podawania tego preparatu postępuje zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków.

epa08972421 A Sri Lankan health worker prepares to inject a first dose of a Oxford-AstraZeneca COVID-19 vaccine shot at the Infectious Diseases Hospital (IDH) in Colombo, Sri Lanka, 29 January 2021. Sri Lankan health authorities are commencing the COVID-19 vaccination drive from the frontline workers on 29 January, after receiving 500,000 doses of the Oxford-AstraZeneca COVID-19 vaccines from neighboring India as per donation. EPA/CHAMILA KARUNARATHNE Dostawca: PAP/EPA.

Wiceminister na poniedziałkowym briefingu w Siedlcach przyznał, że od kilkunastu dni „jest bardzo duży szum” wokół szczepionki AstraZeneca.

Zwrócił uwagę, że w niektórych krajach wskazywano na występowanie powikłań zakrzepowo-zatorowych po podaniu tej szczepionki. „W Polsce takiego przypadku do dzisiaj nie stwierdziliśmy” – zaznaczył.

„Opieramy się oczywiście na badaniach, które są prowadzone w Europejskiej Agencji Leków i na tę chwilę ona nie rekomenduje przerwania szczepień tą szczepionką, pokazując, że ta zbieżność czasowa wystąpienia ewentualnego zespołu poszczepiennego z podaniem szczepionki nie ma uzasadnienia i nie jest to spowodowane podaniem szczepionki AstraZeneca” – powiedział Kraska.

W niedzielę również firma AstraZeneca przekazała po przeanalizowaniu dużej partii danych, że nie znalazła dowodów na to, że opracowana przez nią szczepionka przeciw COVID-19 zwiększa ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych. Kraska przypomniał, że każdy lek, każda szczepionka może powodować działania uboczne.

„Ale oczywiście my cały czas mamy swojego przedstawiciela w Europejskiej Agencji Leków, który na bieżąco analizuje tę sprawę. I jeżeli będzie taka rekomendacja tej agencji, to na pewno wtedy wstrzymamy szczepienia AstrąZeneką. Na tę chwilę takiej rekomendacji nie ma, więc w dalszym ciągu w Polsce szczepienia tą szczepionką są prowadzone” – powiedział wiceminister. (PAP)

Autorka: Olga Zakolska

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this